Amelia - en to uk translation catalogue (3454 entries)

en: "Book now" Button Type
uk: Тип кнопки «Забронювати зараз»

en: "Go back" Button Type
uk: Тип кнопки «Назад»

en: "I'm not a robot" checkbox
uk: Прапорець "Я не робот"

en: "Paying now" Button Type
uk: Перемикачі

en: "Payment Method" View
uk: Перегляд "Спосіб оплати"

en: # of Hours in appointment
uk: Кількість годин у записі

en: # of appointments
uk: Записи

en: # of bookings
uk: # бронювань

en: 'Back' button style
uk: Стиль кнопки «Назад»

en: 'Book' button style
uk: Стиль кнопки «Книга»

en: 'Book another' button style
uk: Стиль кнопки «Забронювати ще»

en: 'Book now' button style
uk: Стиль кнопки «Забронювати зараз»

en: 'Booking Date and Time' sets the limit based on when the booking is made, regardless of the appointment date. 'Appointment Date and Time' sets the limit based on the scheduled appointment itself.
uk: 'Дата і час бронювання' встановлює обмеження на основі часу, коли було зроблено бронювання, незалежно від дати зустрічі. 'Дата і час зустрічі' встановлює обмеження на основі самого запланованого заходу.

en: 'Bringing anyone with you' popup
uk: Спливаюче вікно «Привести з собою когось»

en: 'Cancel' button style
uk: Стиль кнопки «Скасувати»

en: 'Change password' button style
uk: Стиль кнопки «Змінити пароль»

en: 'Close' button style
uk: Стиль кнопки «Закрити»

en: 'Confirm' button style
uk: Стиль кнопки «Підтвердити»

en: 'Continue' button style
uk: Стиль кнопки «Продовжити»

en: 'Customer panel' button style
uk: Стиль кнопки «Панель клієнта»

en: 'Delete' button style
uk: Стиль кнопки «Видалити»

en: 'Filter' button style
uk: Стиль кнопки «Фільтр»

en: 'Finish' button style
uk: Стиль кнопки «Завершити»

en: 'Join waiting list' button style
uk: Стиль кнопки «Приєднатися до списку очікування»

en: 'Learn more' button
uk: Кнопка «Дізнатися більше»

en: 'Learn more' button style
uk: Стиль кнопки «Дізнатися більше»

en: 'New Event' button style
uk: Стиль кнопки «Нова подія»

en: 'New appointment' button style
uk: Стиль кнопки «Нове призначення»

en: 'Read more' button style
uk: Стиль кнопки «Читати далі»

en: 'Save changes' button style
uk: Стиль кнопки «Зберегти зміни»

en: 'Scan e-ticket' button
uk: Кнопка «Сканувати електронний квиток»

en: 'Send' button style
uk: Стиль кнопки «Надіслати»

en: 'Set password' button style
uk: Стиль кнопки «Встановити пароль»

en: 'Sign in' button style
uk: Стиль кнопки «Увійти»

en: 'View employee' button style
uk: Стиль кнопки «Переглянути співробітника»

en: 'View in package' button
uk: Кнопка «Переглянути в пакеті»

en: +more
uk: Дивитись більше

en: +{count} more
uk: +{count} більше

en: 1/1 width
uk: 1/1 ширина

en: 1/2 width
uk: 1/2 ширина

en: 10h
uk: 10 год

en: 10min
uk: 10 хв

en: 11h
uk: 11 год

en: 12h
uk: 12 год

en: 12min
uk: 12 хв

en: 15min
uk: 15 хв

en: 1 day
uk: 1 день

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: 1 year
uk: 1 рік

en: 1h
uk: 1 год

en: 1h 30min
uk: 1 год 30 хв

en: 1min
uk: 1 хв

en: 20min
uk: 20 хв

en: 2 days
uk: 2 дні

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: 2 years
uk: Роки

en: 2h
uk: 2 год

en: 2min
uk: 2 хв

en: 30min
uk: 30 хв

en: 3 days
uk: 3 дні

en: 3 months
uk: 3 місяці

en: 3 weeks
uk: 3 тижні

en: 3 years
uk: Роки

en: 3h
uk: 3 год

en: 45min
uk: 45 хв

en: 4 days
uk: 4 дні

en: 4 weeks
uk: 4 тижні

en: 4h
uk: 4 год

en: 5 days
uk: 5 днів

en: 5min
uk: 5 хв

en: 6 days
uk: 6 днів

en: 6 months
uk: 6 місяців

en: 6h
uk: 6 год

en: 8h
uk: 8 год

en: 9h
uk: 9 год

en: <p>The <strong>Amelia</strong> plugin requires PHP version 5.5 or greater.</p>
uk: <p>Для плагіна <strong>Amelia</strong> потрібен PHP версії 5.5 або новішої.</p>

en: AM - Booking view
uk: AM - Перегляд бронювань

en: AM - Catalog Booking
uk: КАТАЛОГ. Форма бронювання

en: AM - Catalog view
uk: AM - Перегляд каталогу

en: AM - Customer Panel
uk: AM - Панель клієнта

en: AM - Employee Panel
uk: AM - Панель працівника

en: AM - Events Calendar Booking
uk: AM - Бронювання календаря подій

en: AM - Events List Booking
uk: Форма бронювання списку подій

en: AM - Events view
uk: AM - Перегляд подій

en: AM - Search view
uk: AM - Перегляд пошуку

en: AM - Step Booking
uk: AM - Крок бронювання

en: API Key
uk: Ключ API

en: API Key copied to clipboard.
uk: Ключ API скопійовано в буфер обміну.

en: API base URL:
uk: Базова URL-адреса API:

en: API setup
uk: Налаштування API

en: A percentage deposit is calculated based on the total booking price. A fixed amount can either be multiplied by the number of people or applied as a single total amount.
uk: Відсоткова застава розраховується на основі загальної ціни бронювання. Фіксована сума може бути помножена на кількість людей або застосована як загальна сума.

en: A server error occurred. Please try again later.
uk: Сталася помилка сервера. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: A single booking may include multiple attendees (spots).
uk: Одне бронювання може включати кількох учасників (місця).

en: About
uk: Про нас

en: About Event
uk: Про цю Подію

en: About Package
uk: Всі пакети

en: About Service
uk: Наступна послуга

en: About event
uk: Про подію

en: About package
uk: Про пакет

en: About service
uk: Про сервіс

en: About this Event
uk: Про цю Подію

en: About this event
uk: Про цю подію

en: Accent
uk: Акцент

en: Accent text
uk: Текст з акцентом

en: Accept payments for bookings and services via PayPal.
uk: Приймайте платежі за бронювання та послуги через PayPal.

en: Accept payments seamlessly through the Mollie payment gateway.
uk: Приймайте платежі безперешкодно через платіжний шлюз Mollie.

en: Accept payments via Razorpay, ideal for Indian businesses.
uk: Приймайте платежі через Razorpay, що ідеально підходить для індійських бізнесів.

en: Access link
uk: Посилання для доступу

en: Access link success
uk: Успішний доступ до посилання

en: Access your financial data in seconds
uk: Отримайте доступ до своїх фінансових даних за лічені секунди

en: Account ID
uk: Ідентифікатор облікового запису

en: Action
uk: Дія

en: Action-based notification
uk: Сповіщення на основі дії

en: Action Triggered
uk: Дію активовано

en: Actions
uk: Дії

en: Activate
uk: Активувати

en: Activate with Envato
uk: Активувати за допомогою Envato

en: Activated with Envato
uk: Активовано за допомогою Envato

en: Activation
uk: Активація

en: Activation settings
uk: Налаштування активації

en: Active
uk: Активний

en: Add
uk: Додати нові метадані

en: Add Attendee
uk: Додати учасника

en: Add Break
uk: Додати перерву

en: Add Coupon
uk: Додати Купон

en: Add Customer
uk: Додати клієнта

en: Add Date
uk: Додати дату

en: Add Date Range
uk: Додати діапазон дат

en: Add Day Off
uk: Додати вихідний

en: Add Extra
uk: Додати додаткові Послуги

en: Add Google Map API Key to show Google static map on "Locations" page.
uk: Додайте ключ API Google Maps, щоб показати статичну карту Google на сторінці "Локації".

en: Add Meta Pixel to track ad conversions and optimize marketing.
uk: Додайте Meta Pixel для відстеження конверсій реклами та оптимізації маркетингу.

en: Add Period
uk: Додати період

en: Add Pricing Category
uk: Додати категорію цін

en: Add Special Day
uk: Додати особливий день

en: Add Stripe address fields
uk: Додати поля адреси Stripe

en: Add Webhook
uk: Додати вебхук

en: Add a Google Analytics tracking code to your booking page to gain insights into visitor behavior.
uk: Додайте код відстеження Google Analytics на вашу сторінку бронювання, щоб отримати уявлення про поведінку відвідувачів.

en: Add a redirect URL for cases when a customer attempts to book a time slot that has already been taken.
uk: Додати URL перенаправлення на випадок, якщо клієнт намагається забронювати вже зайнятий час.

en: Add appointment
uk: Додати Зустріч

en: Add booking
uk: Додати бронювання

en: Add category
uk: Додати категорію

en: Add custom field
uk: Додати власне поле

en: Add custom notification
uk: Додати власне повідомлення

en: Add customer
uk: Додати клієнта

en: Add date range
uk: Додати діапазон дат

en: Add day(s)
uk: Додати день (дні)

en: Add day off
uk: Додати вихідний день

en: Add duration
uk: Додати тривалість

en: Add element (button, link...) ID, that will manually load amelia shortcode content
uk: Додайте ідентифікатор елемента (кнопки, посилання...), вміст якого вручну завантажуватиме шорткод Аmelia

en: Add event
uk: Додати подію

en: Add event attendees
uk: Додати учасників події

en: Add extra
uk: Додати додаткові Послуги

en: Add more Appointments
uk: Додати більше записів

en: Add more appointments
uk: Додати більше зустрічей

en: Add multiple employees to your booking system, manage their schedules, and assign them to services or events, making it easy to scale your business and coordinate your team.
uk: Додайте до своєї системи бронювання декількох співробітників, керуйте їх графіками та призначайте їх до послуг або подій, що полегшить масштабування вашого бізнесу та координацію вашої команди.

en: Add option
uk: Додати опцію

en: Add package
uk: Додати пакет

en: Add period
uk: Додати період

en: Add pricing category
uk: Додати категорію цін

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Add services
uk: Додати Послуги

en: Add special day
uk: Додати особливий день

en: Add to Calendar
uk: Додати до календаря

en: Add to calendar
uk: Додати до календаря

en: Add tracking
uk: Додати відстеження

en: Add work hours
uk: Додати робочі години

en: Additional information
uk: Додаткова інформація

en: Additional people
uk: Додаткові особи

en: Address
uk: Адреса

en: Admin
uk: Подія скасована Адміністратором

en: Advanced
uk: Розширені

en: After
uk: Після

en: After account activation, subscribers will be created as customers in Amelia
uk: Після активації облікового запису підписники будуть створені як клієнти в Amelia

en: After with space
uk: Після з пробілом

en: Agencies
uk: Агентства

en: Alert content
uk: Зміст сповіщення

en: Alert message
uk: Повідомлення про помилку

en: All
uk: Всі

en: All Locations
uk: Всі локації

en: All Services
uk: Всі послуги

en: All appointments are selected
uk: Усі записи вибрано

en: All appointments will be scheduled with the status selected here.
uk: Усі записи будуть заплановані зі статусом, обраним тут.

en: All appointments will be selected later
uk: Усі записи будуть обрані пізніше

en: All assigned services
uk: Усі призначені послуги

en: All bookings
uk: Всі локації

en: All customers
uk: Усі клієнти

en: All employees
uk: Всі Майстри

en: All events
uk: Усі Заходи

en: All extras
uk: Усі додаткові послуги

en: All locations
uk: Усі локації

en: All packages
uk: Усі пакети

en: All services
uk: Всі послуги

en: All services are booked separately
uk: Всі послуги бронюються окремо

en: All services are booked separately.
uk: Усі послуги бронюються окремо.

en: All slots are selected
uk: Всі "віконечка" обрані

en: All tickets have already been scanned
uk: Усі квитки вже відскановано

en: Allow additional people
uk: Дозволити додаткових осіб

en: Allow admin to book appointment at any time
uk: Дозволити адміністратору бронювати зустріч у будь-який час

en: Allow admin to book over an existing appointment
uk: Дозволити адміністратору бронювати поверх існуючої зустрічі

en: Allow booking above maximum capacity
uk: Дозволяти записи при переповненні

en: Allow booking without a prior login
uk: Дозволити бронювання без попереднього входу

en: Allow bringing more people
uk: Дозволити приводити більше людей

en: Allow clients to secure bookings with partial payments.
uk: Дозволити клієнтам забезпечувати бронювання частковими платежами.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Facebook account, making the login process faster, simpler, and more secure.
uk: Дозволити клієнтам та співробітникам швидко входити за допомогою облікового запису Facebook, роблячи процес входу швидшим, простішим і безпечнішим.

en: Allow customers and employees to quickly sign in using their Google account, making the login process faster, simpler, and more secure.
uk: Дозволити клієнтам та співробітникам швидко входити за допомогою облікового запису Google, роблячи процес входу швидшим, простішим і безпечнішим.

en: Allow customers to book multiple services in a single transaction for a streamlined experience.
uk: Дозволити клієнтам бронювати кілька послуг в одній транзакції для спрощення процесу.

en: Allow customers to book repeating appointments with customizable recurrence.
uk: Дозволити клієнтам бронювати повторювані зустрічі з можливістю налаштування повторюваності.

en: Allow customers to cancel packages
uk: Дозволити клієнтам скасовувати пакети

en: Allow customers to choose employee on the customer panel
uk: Дозволити клієнтам оплатити загальну суму зустрічі

en: Allow customers to delete their profile
uk: Дозволити клієнтам видалити свій профіль

en: Allow customers to pay full amount
uk: Дозволити клієнтам сплачувати повну суму

en: Allow customers to pay total appointment amount
uk: Дозволити клієнтам оплатити загальну суму зустрічі

en: Allow customers to pay total event amount
uk: Дозволити клієнтам оплачувати загальну суму за подію

en: Allow customers to reschedule their own appointments
uk: Дозвольте клієнтам переносити свої зустрічі

en: Allow customers to see other attendees
uk: Дозволити клієнтам бачити інших учасників

en: Allow employees to manage appointments and events with ease. Customize colors to match your branding and improve usability.
uk: Дозволити працівникам легко керувати записами та подіями. Налаштуйте кольори відповідно до вашого бренду, щоб покращити зручність використання.

en: Allow employees to manage customers
uk: Дозволити співробітникам керувати клієнтами

en: Allow employees to manage their appointments
uk: Дозволити співробітникам керувати своїми зустрічами

en: Allow employees to manage their days off
uk: Дозволити співробітникам керувати своїми вихідними днями

en: Allow employees to manage their events
uk: Дозволити співробітникам керувати своїми подіями

en: Allow employees to manage their schedule
uk: Дозволити співробітникам керувати своїм графіком

en: Allow employees to manage their services
uk: Дозволити співробітникам керувати своїми послугами

en: Allow employees to manage their special days
uk: Дозволити співробітникам керувати своїми особливими днями

en: Allow multiple bookings per customer
uk: Дозволити кілька бронювань на одного клієнта

en: Allow payment via Payment Link
uk: Дозволити оплату через платіжне посилання

en: Allow the same customer to book more than once
uk: Дозвольте одному і тому ж клієнту забронювати кілька разів

en: Allow the short description below the booking form to support Amelia Booking Plugin and spread the word about it.
uk: Дозвольте короткий опис під формою бронювання, щоб підтримати плагін Amelia Booking і поширити інформацію про нього.

en: Alpha sender ID
uk: Альфа-ідентифікатор відправника

en: Alpha sender ID can't be empty
uk: Ідентифікатор відправника Alpha не може бути порожнім

en: Already have an account?
uk: Вже є аккаунт?

en: Also cancel and delete future events
uk: Також скасувати та видалити майбутні події

en: Also cancel future events
uk: Також скасувати майбутні події

en: Also delete future events
uk: Також видалити майбутні події

en: Also open future events
uk: Також відкрити майбутні події

en: Amelia - Booking view
uk: Amelia - Перегляд бронювань

en: Amelia - Catalog Booking
uk: КАТАЛОГ. Форма бронювання

en: Amelia - Catalog view
uk: Amelia - Перегляд каталогу

en: Amelia - Customer Panel
uk: Amelia - Панель клієнта

en: Amelia - Employee Panel
uk: Amelia - Панель співробітника

en: Amelia - Events
uk: Amelia - Події

en: Amelia - Events Calendar
uk: Amelia - Календар подій

en: Amelia - Events List
uk: Amelia - Список подій

en: Amelia - Search view
uk: Amelia - Пошук

en: Amelia - Step-By-Step Booking
uk: Amelia - Покрокове бронювання

en: Amelia Add to calendar page
uk: Amelia Додати до календаря

en: Amelia Profile Settings
uk: Налаштування профілю Amelia

en: Amelia SMS
uk: Амелія SMS

en: Amelia Users Settings
uk: Налаштування користувача Amelia

en: Amount
uk: Кількість:

en: An email with details of your booking has been sent to you.
uk: Вам надіслано електронний лист із деталями вашого бронювання.

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
uk: Сталася несподівана помилка. Будь ласка, спробуйте ще раз пізніше.

en: Any
uk: Будь-який

en: Any Employee
uk: Будь-який працівник

en: Any Employee Option Visibility:
uk: Видимість будь-якої опції співробітника:

en: Any Location
uk: Будь-яка Локація

en: Apple Calendar
uk: Календар Google

en: Apple Calendar (Personal)
uk: Календар Apple (особистий)

en: Apple Calendar setup
uk: Налаштування календаря Apple

en: Application (client) ID
uk: Ідентифікатор програми (клієнта) (client ID)

en: Application fee amount (%)
uk: Сума комісії за заявку (%)

en: Applied for all assigned services
uk: Застосовано до всіх призначених послуг

en: Apply
uk: Застосувати

en: Apply 'Booking close' settings to all recurring events
uk: Застосувати налаштування 'Закриття бронювання' до всіх повторюваних подій

en: Apply 'Booking open' settings to all recurring events
uk: Застосувати налаштування 'Відкриття бронювання' до всіх повторюваних подій

en: Apply Changes to Events
uk: Застосувати зміни до подій

en: Apply on
uk: Застосувати це до всіх подій, що повторюються

en: Apply this to all recurring events
uk: Застосувати це до всіх подій, що повторюються

en: Apply to All Days
uk: Застосувати до всіх днів

en: Apply to all days
uk: Застосувати до всіх днів

en: Apply to future recurring events
uk: Застосувати до майбутніх повторюваних подій

en: Appointment
uk: Запис

en: Appointment Canceled
uk: Бронювання скасовано

en: Appointment Date:
uk: Дата Зустрічі:

en: Appointment ID
uk: Ідентифікатор зустрічі

en: Appointment Info
uk: Інформація про Зустріч

en: Appointment Repeats
uk: Повторення запису

en: Appointment booked
uk: Зустрічі для бронювання

en: Appointment can't be rescheduled
uk: Зустріч не може бути перенесена

en: Appointment canceled
uk: Зустріч скасовано

en: Appointment date
uk: Дата зустрічі

en: Appointment date & time
uk: Дата та час зустрічі

en: Appointment deposit
uk: Сума депозиту для Зустрічі

en: Appointment details
uk: Деталі запису

en: Appointment duration
uk: Тривалість зустрічі

en: Appointment end time
uk: Час закінчення зустрічі

en: Appointment has been created.
uk: Запис було створено.

en: Appointment has been deleted
uk: Зустріч видалено

en: Appointment has been deleted.
uk: Запис було видалено.

en: Appointment has been rescheduled
uk: Зустріч перенесено

en: Appointment has been saved
uk: Зустріч збережена

en: Appointment has been updated.
uk: Запис було оновлено.

en: Appointment information
uk: Інформація про запис

en: Appointment initial date
uk: Початкова дата призначення

en: Appointment initial date & time
uk: Початкова дата та час зустрічі

en: Appointment initial end time
uk: Початковий час закінчення зустрічі

en: Appointment initial start time
uk: Початковий час зустрічі

en: Appointment is removed from the cart.
uk: Зустріч видаляється із кошика.

en: Appointment management guide
uk: Посібник з управління зустрічами

en: Appointment not found.
uk: Запис не знайдено.

en: Appointment note
uk: Примітка до запису

en: Appointment note has been updated.
uk: Примітку до запису оновлено.

en: Appointment notes
uk: Нотатки про Зустріч

en: Appointment price
uk: Вартість прийому

en: Appointment repeats
uk: Повторення зустрічей

en: Appointment space name
uk: Назва місця для запису

en: Appointment start time
uk: Час початку зустрічі

en: Appointment status
uk: Статус зустрічі змінено на

en: Appointment status has been changed to
uk: Статус зустрічі змінено на

en: Appointment status has been updated.
uk: Статус зустрічі оновлено.

en: Appointment title
uk: Назва зустрічі

en: Appointments
uk: Записи

en: Appointments booked
uk: Зустрічі для бронювання

en: Appointments from the first package expire on:
uk: Зустрічі в цій Послузі

en: Appointments in this package
uk: Зустрічі в цій Послузі

en: Appointments in this service
uk: Зустрічі в цій Послузі

en: Appointments to book
uk: Зустрічі для бронювання

en: Appointments waiting list
uk: Список очікуючих зустрічей

en: Approve appointment link
uk: Посилання для затвердження зустрічі

en: Approved
uk: Схвалено

en: Are you sure? This action can't be undone.
uk: Ви впевнені? Цю дію не можна скасувати.

en: Are you sure you want to block this customer?
uk: Ви впевнені, що хочете відкрити цю подію?

en: Are you sure you want to cancel and delete this event?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати та видалити цю подію?

en: Are you sure you want to cancel this appointment?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати цю зустріч?

en: Are you sure you want to cancel this event?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати цю подію?

en: Are you sure you want to cancel this package?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати цю подію?

en: Are you sure you want to cancel your attendance?
uk: Ви впевнені, що хочете скасувати свою участь?

en: Are you sure you want to close this event?
uk: Ви впевнені, що хочете закрити цю подію?

en: Are you sure you want to delete selected attendee?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибраного учасника?

en: Are you sure you want to delete selected attendees?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити вибраних учасників?

en: Are you sure you want to delete these items?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити ці елементи?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю зустріч?

en: Are you sure you want to delete this category?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю категорію?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей купон?

en: Are you sure you want to delete this customer?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цього клієнта?

en: Are you sure you want to delete this employee?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цього працівника?

en: Are you sure you want to delete this event?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю подію?

en: Are you sure you want to delete this event booking?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити це бронювання події?

en: Are you sure you want to delete this location?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю локацію?

en: Are you sure you want to delete this notification?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити це сповіщення?

en: Are you sure you want to delete this package?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей пакет?

en: Are you sure you want to delete this package booking?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити це бронювання пакета?

en: Are you sure you want to delete this resource?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю подію?

en: Are you sure you want to delete this service?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю послугу?

en: Are you sure you want to delete this tax?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю подію?

en: Are you sure you want to delete your profile? You will lose access to all your bookings and access to the customer panel.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити свій профіль? Ви втратите доступ до всіх своїх бронювань і доступ до панелі клієнтів.

en: Are you sure you want to duplicate this appointment?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цю зустріч?

en: Are you sure you want to duplicate this category?
uk: Ви впевнені, що хочете дублювати цю категорію?

en: Are you sure you want to duplicate this coupon?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цей купон?

en: Are you sure you want to duplicate this employee?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цього працівника?

en: Are you sure you want to duplicate this event?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цю подію?

en: Are you sure you want to duplicate this location?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати це місце?

en: Are you sure you want to duplicate this package?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цей пакет?

en: Are you sure you want to duplicate this resource?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цю подію?

en: Are you sure you want to duplicate this service?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цю послугу?

en: Are you sure you want to hide this coupon?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати цей купон?

en: Are you sure you want to hide this employee?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати цього співробітника?

en: Are you sure you want to hide this event?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати цю подію?

en: Are you sure you want to hide this location?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати це місце?

en: Are you sure you want to hide this package?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати цей пакет?

en: Are you sure you want to hide this resource?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю подію?

en: Are you sure you want to hide this service?
uk: Ви впевнені, що хочете приховати цю послугу?

en: Are you sure you want to hide this tax?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цю подію?

en: Are you sure you want to open this event?
uk: Ви впевнені, що хочете відкрити цю подію?

en: Are you sure you want to refund this payment?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити цей платіж?

en: Are you sure you want to reset your form settings?
uk: Ви впевнені, що хочете скинути налаштування форми?

en: Are you sure you want to show this coupon?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цей купон?

en: Are you sure you want to show this employee?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цього співробітника?

en: Are you sure you want to show this event?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цю подію?

en: Are you sure you want to show this location?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цю локацію?

en: Are you sure you want to show this package?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цей пакет?

en: Are you sure you want to show this resource?
uk: Ви впевнені, що хочете відкрити цю подію?

en: Are you sure you want to show this service?
uk: Ви впевнені, що хочете показати цю послугу?

en: Are you sure you want to show this tax?
uk: Ви впевнені, що хочете відкрити цю подію?

en: Are you sure you want to skip the setup? Once skipped, the guided setup will no longer be available. All settings will need to be configured later.
uk: Ви впевнені, що хочете пропустити налаштування? Після пропуску налаштування за допомогою покрокової інструкції більше не буде доступним. Усі налаштування доведеться конфігурувати пізніше.

en: Are you sure you want to unblock this customer?
uk: Ви впевнені, що хочете скопіювати цю подію?

en: Assigned
uk: Призначений

en: Assigned Services
uk: Призначені послуги

en: Attachment
uk: Вкладення

en: Attachment upload path
uk: Папка для завантаження вкладеного файлу

en: Attendee
uk: Відвідування Заходу скасовано учасником

en: Attendee Asc
uk: Учасник за зростанням

en: Attendee Desc
uk: Учасник за спаданням

en: Attendee code
uk: Код учасника

en: Attendee has been saved
uk: Учасника збережено

en: Attendee have been deleted
uk: Учасника видалено

en: Attendee have not been deleted
uk: Учасника не видалено

en: Attendees
uk: Учасники

en: Attendees Allowed
uk: Код учасника

en: Attendees Export Format
uk: Формат експорту учасників

en: Attendees have been deleted
uk: Учасників видалено

en: Attendees have not been deleted
uk: Учасників не видалено

en: Auto-Reply Message
uk: Автовідповідь

en: Auto-approve booking after payment
uk: Автоматичне затвердження бронювання після оплати

en: Auto-fill your details using:
uk: Автозаповнення ваших даних за допомогою:

en: Automate communication with notifications triggered by booking status, time, or custom rules
uk: Автоматизуйте комунікацію за допомогою сповіщень, що активуються залежно від статусу бронювання, часу або власних правил.

en: Automated invoices for a smoother payment experience
uk: Автоматизовані рахунки-фактури для більш зручного здійснення платежів

en: Automatically calculate and apply taxes for hassle-free compliance and accurate billing.
uk: Автоматично розраховуйте та застосовуйте податки для безпроблемної відповідності та точного виставлення рахунків.

en: Automatically calculate and apply taxes to your services and events, ensuring accurate billing and hassle-free compliance with every transaction.
uk: Автоматично розраховуйте та застосовуйте податки до ваших послуг та подій, забезпечуючи точне виставлення рахунків та безпроблемне дотримання вимог до кожної транзакції.

en: Automatically create Amelia Customer user
uk: Автоматично створювати користувача Amelia Customer

en: Automatically create Amelia Customers from WP Users
uk: Автоматично створювати користувача Amelia Customer

en: Automatically create Zoom meetings for bookings and notify customers and employees.
uk: Автоматично створюйте зустрічі в Zoom для бронювань та повідомляйте клієнтів і співробітників.

en: Automatically generate invoices for every booking, making payments easier, more transparent, and fully streamlined for both you and your clients.
uk: Автоматично генеруйте рахунки-фактури для кожного бронювання, що зробить оплату простішою, прозорішою та повністю оптимізованою як для вас, так і для ваших клієнтів.

en: Automatically update the booking status to "Approved" after a successful payment is completed through the payment link.
uk: Автоматично оновлюйте статус бронювання на "Схвалено" після успішного завершення оплати через платіжне посилання.

en: Availability
uk: Доступність

en: Available
uk: Період доступний для попереднього бронювання

en: Available date background
uk: Доступна дата фону

en: Available date text
uk: Текст про доступну дату

en: Available from Pro license
uk: Доступно з ліцензії Pro

en: Available from Standard license
uk: Доступно в Пакеті Послуг

en: Available from Starter license
uk: Доступно з ліцензії Starter

en: Available in Elite licence
uk: Доступно в Пакеті Послуг

en: Available in package
uk: Доступно в Пакеті Послуг

en: Avoid double-booking by automatically coordinating shared rooms, equipment, or tools
uk: Уникніть подвійного бронювання завдяки автоматичній координації спільних приміщень, обладнання або інструментів.

en: Away
uk: Відсутній

en: BETA
uk: БЕТА

en: Back
uk: Назад

en: Back button
uk: Кнопка «Назад»

en: Back to
uk: Назад до

en: Back to appointments
uk: Назад до зустрічей

en: Back to packages
uk: Назад до пакетів

en: Back to recurring settings
uk: Показати повторювані події

en: Backend
uk: Адміністративна панель

en: Background
uk: Історія

en: Background Color
uk: Колір фону

en: Background Gradient Angle
uk: Кут градієнта фону

en: Background Gradient Color 1
uk: Колір градієнта фону 1

en: Background Gradient Color 2
uk: Колір градієнта фону 2

en: Badge
uk: Значок

en: Badge color
uk: Колір значка

en: Badge label
uk: Мітка значка

en: Badges setup
uk: Налаштування значків

en: Balance
uk: Баланс

en: Base Price:
uk: Базова ціна:

en: Basic
uk: Основні

en: Beauty
uk: Краса

en: Before
uk: До

en: Before enabling the recurring option, ensure that all required fields are set, including the service, employee, date, time, and location (if applicable).
uk: Перед увімкненням опції повторення переконайтеся, що всі необхідні поля заповнені, включаючи послугу, працівника, дату, час та місце (якщо застосовно).

en: Before with space
uk: До з пробілом

en: Begins
uk: Починається

en: Birthday
uk: День народження

en: Birthday greeting
uk: Привітання з днем народження

en: Block
uk: Блок

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Apple Calendar.
uk: Блокуйте час бронювання, який перетинається з важливими подіями в календарі Apple співробітника.

en: Block booking times that overlap with busy events in the employee’s Outlook Calendar.
uk: Блокуйте час бронювання, який збігається з важливими подіями в календарі Outlook співробітника.

en: Block customer
uk: Заблокувати клієнта

en: Blog
uk: Блог

en: Body text
uk: Основний текст

en: Book
uk: Запис

en: Book Appointment
uk: Запис на прийом

en: Book Now
uk: Записатися зараз

en: Book Package
uk: Бронювання Пакету

en: Book This Package
uk: Бронювання Пакету

en: Book This Service
uk: Забронюйте цю Подію

en: Book another
uk: Записатися зараз

en: Book appointment
uk: Записатися на прийом

en: Book event
uk: Бронювання Події

en: Book next appointment
uk: Запишіться на наступну зустріч

en: Book now
uk: Записатися зараз

en: Book option on employee dialog
uk: Опція книги в діалоговому вікні співробітника

en: Book package
uk: Пакет книг

en: Book subtab name
uk: Назва підвкладки бронювання

en: Book this event
uk: Забронюйте цю Подію

en: Book this service
uk: Замовити цю послугу

en: Book time-based appointments with configurable durations, prices, and availability.
uk: Замовляйте зустрічі на певний час із можливістю налаштування тривалості, ціни та доступності.

en: Booked
uk: Заброньовано

en: Booked Appointments
uk: Заброньовані Зустрічі

en: Booked customer (full name, email, phone)
uk: Заброньований клієнт (повне ім'я, електронна адреса, телефон)

en: Booking
uk: Бронювання

en: Booking #{count}
uk: Бронювання #{count}

en: Booking Appointment
uk: Бронювання зустрічі

en: Booking Approved with Issues
uk: Бронювання затверджено з проблемами

en: Booking Canceled
uk: Бронювання скасовано

en: Booking Closes
uk: Бронювання закривається

en: Booking Closes Asc
uk: Закриття бронювання за зростанням

en: Booking Closes Desc
uk: Закриття бронювання за спаданням

en: Booking Confirmed
uk: Бронювання підтверджено

en: Booking Details
uk: Деталі бронювання

en: Booking Failed
uk: Помилка при бронюванні

en: Booking Form
uk: Тип форми бронювання

en: Booking Forms 1.0
uk: Форми бронювання 1.0

en: Booking ID
uk: Бронювання

en: Booking Opens
uk: Бронювання відкрито

en: Booking Opens Asc
uk: Відкриття бронювання за зростанням

en: Booking Opens Desc
uk: Відкриття бронювання за спаданням

en: Booking Overview
uk: Огляд бронювання

en: Booking Processed
uk: Бронювання оброблено

en: Booking Rejected
uk: Бронювання відхилено

en: Booking added
uk: Бронювання додано

en: Booking can't be canceled
uk: Бронювання не може бути скасовано

en: Booking canceled
uk: Бронювання скасовано

en: Booking closes
uk: Бронювання закривається

en: Booking closes when event starts
uk: Бронювання закривається, коли захід починається

en: Booking date
uk: Дата бронювання

en: Booking form on customer profile enabled
uk: Форма бронювання в профілі клієнта увімкнена

en: Booking form on employee profile enabled
uk: Форма бронювання в профілі працівника увімкнена

en: Booking form tab enabled
uk: Вкладка форми бронювання увімкнена

en: Booking form type
uk: Тип форми бронювання

en: Booking form type on employee profile page
uk: Тип форми бронювання на сторінці профілю співробітника

en: Booking has been updated.
uk: Бронювання оновлено.

en: Booking invoice
uk: Рахунок за бронювання

en: Booking is canceled
uk: Бронювання скасовано

en: Booking is currently unavailable. Please try again later.
uk: Не вдається деактивувати плагін. Будь-ласка спробуйте пізніше.

en: Booking is unavailable
uk: Бронювання недоступне

en: Booking not found
uk: Назва вкладки бронювання

en: Booking not paid
uk: Назва вкладки бронювання

en: Booking on employee page tab name
uk: Бронювання на вкладці сторінки співробітника

en: Booking opens
uk: Бронювання відкрито

en: Booking opens immediately
uk: Бронювання відкривається одразу

en: Booking price
uk: Ціна бронювання

en: Booking rescheduled
uk: Бронювання перенесено

en: Booking source
uk: Джерело бронювання

en: Booking start
uk: Початок бронювання

en: Booking status changed
uk: Статус бронювання змінено

en: Booking status has been changed to
uk: Статус бронювання змінено на

en: Booking tab name
uk: Назва вкладки бронювання

en: Booking time slots will depend on the service duration
uk: Час бронювання буде залежати від тривалості послуги

en: Booking type
uk: Тип бронювання

en: Bookings
uk: Бронювання

en: Boost engagement by reaching clients instantly on a platform they use every day
uk: Підвищуйте залученість, миттєво зв'язуючись із клієнтами на платформі, яку вони використовують щодня.

en: Boost revenue with bundled service packages
uk: Збільште дохід за допомогою пакетів послуг

en: Boost revenue with valuable extras
uk: Збільште дохід за допомогою цінних додаткових функцій

en: Boost team productivity with automated updates and fewer manual tasks.
uk: Підвищіть продуктивність команди за допомогою автоматизованих оновлень і зменшення кількості ручних завдань.

en: Border color
uk: Колір межі

en: Break Hours
uk: Години перерв

en: Breaks
uk: Перерви

en: Bringing Anyone With You
uk: Запрошуєте когось із собою?

en: Bringing anyone with you
uk: Приводьте з собою всіх

en: Bringing anyone with you?
uk: Запрошуєте когось із собою?

en: Buffer Time
uk: Буферний час

en: Buffer Time After: {value}
uk: Час буферизації після: {value}

en: Buffer Time Before: {value}
uk: Час буферизації перед: {value}

en: Buffer time after
uk: Часовий буфер після

en: Buffer time before
uk: Часовий буфер перед

en: Build tailored forms across services, events, and customer profiles using custom fields. Capture exactly the details you need with checkboxes, text areas, and more, turning every booking and registration into a powerful intake process.
uk: Створюйте індивідуальні форми для послуг, подій та профілів клієнтів за допомогою спеціальних полів. Записуйте саме ті дані, які вам потрібні, за допомогою прапорців, текстових полів тощо, перетворюючи кожне бронювання та реєстрацію на ефективний процес прийому.

en: Bundle multiple appointments or services at discounted rates to encourage customers to book more.
uk: Об'єднуйте кілька зустрічей або послуг за зниженими цінами, щоб заохотити клієнтів бронювати більше.

en: Busy
uk: Зайнято

en: Busy slots
uk: Зайняті слоти

en: Button
uk: Кнопка

en: Button Type
uk: Перемикачі

en: Button style
uk: Стиль кнопки

en: Buttons
uk: Кнопки

en: By booking this time slot you will book appointment on top of existing group appointment!
uk: Бронюючи цей часовий проміжок, ви забронюєте зустріч поверх існуючої групової зустрічі!

en: By continuing, you will set the appointment to a time slot that already has an existing appointment!
uk: Продовжуючи, ви призначите зустріч на час, який вже зайнятий іншою зустріччю!

en: By entering your phone number you agree to receive messages via WhatsApp
uk: Вводячи свій номер телефону, ви погоджуєтеся отримувати повідомлення через WhatsApp

en: Calculated
uk: Розраховано

en: Calculated package price
uk: Розрахована ціна пакета

en: Calendar
uk: Календар

en: Camera not supported by this browser.
uk: Цей браузер не підтримує камеру.

en: Camera permission denied. Please allow camera access and try again.
uk: Доступ до камери заборонено. Будь ласка, дозвольте доступ до камери і спробуйте знову.

en: Cancel
uk: Скасування

en: Cancel Appointment
uk: Скасувати зустріч

en: Cancel Event
uk: Скасувати Захід

en: Cancel Package
uk: Управління Мовами

en: Cancel and Delete
uk: Скасувати та видалити

en: Cancel appointment
uk: Скасувати зустріч

en: Cancel appointment link
uk: Посилання для скасування зустрічі

en: Cancel event
uk: Скасувати подію

en: Cancel event link
uk: Скасувати посилання на подію

en: Cancel following
uk: Скасувати підписку

en: Cancel package
uk: Скасувати пакет

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Canceled By Admin
uk: Скасовано Адміністратором

en: Canceled By Attendee
uk: Скасовано учасником

en: Canceled by admin
uk: Скасовано адміністратором

en: Canceled by attendee
uk: Скасовано учасником

en: Cancellation Failed
uk: Скасування не вдалося

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Capacity
uk: Місткість:

en: Capacity:
uk: Місткість:

en: Card
uk: Перемикачі

en: Card color
uk: Колір картки

en: Card content
uk: Вміст картки

en: Card field
uk: Поле картки

en: Card number
uk: Номер картки

en: Card payment
uk: Оплата карткою

en: Cards
uk: Картки

en: Cards and buttons
uk: Картки та кнопки

en: Carrier
uk: Перевізник

en: Cart
uk: Кошик

en: Cart appointments details
uk: Групова зустріч

en: Cart description
uk: Опис

en: Cart purchased
uk: Кошик придбано

en: Catalog
uk: КАТАЛОГ

en: Catalog Booking
uk: КАТАЛОГ. Форма бронювання

en: Catalog Booking Form
uk: КАТАЛОГ. Форма бронювання

en: Catalog Package
uk: Каталог Пакетів

en: Catalog Service
uk: Каталог Послуг

en: Categories
uk: Категорії

en: Categories positions updated successfully.
uk: Позиції категорій успішно оновлено.

en: Categories sidebar
uk: Бічна панель категорій

en: Category
uk: Категорія:

en: Category:
uk: Категорія:

en: Category ID
uk: ID категорії

en: Category Input Field
uk: Локація 1

en: Category has been created.
uk: Категорію створено.

en: Category has been deleted.
uk: Категорію видалено.

en: Category has been updated.
uk: Категорію оновлено.

en: Category name
uk: Назва категорії

en: Centralize scheduling across all branches for clearer, simpler management
uk: Централізуйте планування у всіх філіях для більш чіткого та простого управління

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Change colors
uk: Змінити кольори

en: Change group status
uk: Змінити статус групи

en: Change password
uk: Змінити пароль

en: Charge type
uk: Тип оплати:

en: Check customer's name for existing email/phone when booking
uk: При бронюванні перевіряти Ім'я Клієнта на наявність електронної пошти

en: Check this box to generate a payment link.<br> To include it in the notification, add the payment link placeholder.
uk: Позначте цей прапорець, щоб згенерувати посилання для оплати.<br> Щоб включити його в сповіщення, додайте заповнювач посилання для оплати.

en: Check this checkbox if you want your attendee(s) to<br/>receive an email about the event’s updated information.
uk: Установіть цей прапорець, якщо ви хочете, щоб ваш клієнт<br/>отримав електронний лист про заплановану зустріч.

en: Check this checkbox if you want your customer to<br/>receive an email about the scheduled appointment.
uk: Установіть цей прапорець, якщо ви хочете, щоб ваш клієнт<br/>отримав електронний лист про заплановану зустріч.

en: Check this option if you want the deposit<br> amount to be multiplied by the number<br> of people that customers add in the<br> "Bringing anyone with you" section.
uk: Установіть цей параметр, якщо ви хочете, щоб сума<br> депозиту була помножена на кількість<br> людей, яких клієнти додають у розділі<br> «Запрошуєте когось із собою».

en: Check this option if you want to create recurring appointments
uk: Установіть цей параметр, якщо ви хочете створювати повторювані зустрічі

en: Check this option if you want your<br> customers to have the option to choose<br> whether they will pay a full amount<br> or just a deposit. If unchecked,<br> customers will only have deposit<br> as a payment option.
uk: Установіть цей параметр, якщо ви хочете, щоб<br> клієнти мали можливість вибирати,<br> чи сплачуватимуть вони повну суму<br> чи лише депозит. Якщо прапорець не встановлено,<br> клієнти матимуть лише депозит<br> як спосіб оплати.

en: Check this option if you want your customers to have the option to choose whether they will pay the full amount or just a deposit. If unchecked, customers will only be able to pay the deposit during the booking process.
uk: Позначте цю опцію, якщо ви хочете, щоб ваші клієнти мали можливість вибрати, чи платити всю суму, чи лише завдаток. Якщо не позначено, клієнти зможуть оплатити лише завдаток під час процесу бронювання.

en: Check your email
uk: Введіть електронну адресу

en: Checkbox
uk: Прапорець

en: Checked in
uk: Зареєстровано

en: Checkout
uk: Оформлення замовлення

en: Choose Apple Calendar
uk: Виберіть календар Apple

en: Choose Category
uk: Виберіть категорію

en: Choose Date and Time
uk: Виберіть дату та час

en: Choose Package
uk: Виберіть Пакет

en: Choose Service
uk: Виберіть Послугу

en: Choose a Form
uk: Виберіть форму

en: Choose a currency that will be used for all price based settings.
uk: Виберіть валюту, яка буде використовуватися для всіх налаштувань, пов'язаних з цінами.

en: Choose a form you want to customize. The Step-by-Step 2.0 form is the new and improved version which provides you with better design and user experience, as well as better speed.
uk: Виберіть форму, яку ви хочете налаштувати. Форма Step-by-Step 2.0 — це нова та покращена версія, яка забезпечує кращий дизайн і користувацький досвід, а також вищу швидкість.

en: Choose a group service
uk: Виберіть групову Послугу

en: Choose a time interval that will be used when defining all time based settings.
uk: Виберіть часовий інтервал, який буде використовуватися при визначенні всіх налаштувань, пов'язаних з часом.

en: Choose date and time
uk: Виберіть дату та час

en: Choose how Amelia suggests an alternative date when the selected recurring date has no available time slots.
uk: Виберіть, як Amelia пропонує альтернативну дату, коли для вибраної повторюваної дати немає доступних часових слотів.

en: Choose how custom field data is sent in group bookings.
uk: Виберіть, як надсилаються дані користувацьких полів у групових бронюваннях.

en: Choose how payments are handled for recurring appointments. If payment is collected only for the first one, the remaining appointments are paid on-site.
uk: Виберіть, як обробляються платежі за повторювані зустрічі. Якщо платіж стягується лише за першу, решта зустрічей оплачується на місці.

en: Choose how recurring appointments can be booked. 'Disabled' turns recurring booking off, while 'All' allows customers to choose between available recurrence options.
uk: Виберіть, як можна бронювати повторювані зустрічі. 'Вимкнено' вимикає повторюване бронювання, тоді як 'Усі' дозволяє клієнтам вибирати між доступними варіантами повторення.

en: Choose layout version
uk: Виберіть групову Послугу

en: Choose the invoice format that will be used in notifications and on the customer panel.
uk: Виберіть формат рахунку, який буде використовуватися в повідомленнях та на панелі клієнта.

en: Choose time you want to repeat appointment
uk: Виберіть час, коли ви хочете повторити запис

en: Choose when the repeating ends
uk: Виберіть, коли закінчується повторення

en: Choose whether you want to manage services, events, or both.
uk: Виберіть, чи хочете ви керувати послугами, подіями або обома.

en: Choosing layout of first step in step by step form
uk: Вибір макета першого кроку в покроковій формі

en: Class
uk: Клас

en: Clear
uk: Очистити

en: Clear filters
uk: Очистити фільтри

en: Click "Configure" to edit the text that will appear when this placeholder is used in notifications.
uk: Натисніть "Налаштувати", щоб змінити текст, який з'явиться, коли цей заповнювач буде використано в сповіщеннях.

en: Click + Service below to get started.
uk: Натисніть + Сервіс нижче, щоб почати.

en: Click on the activation link in the e-mail we sent to
uk: Натисніть на посилання активації в електронному листі, який ми надіслали на

en: Click to upload
uk: Натисніть, щоб завантажити

en: Client ID
uk: Ідентифікатор клієнта (Client ID)

en: Client ID and secret
uk: Ідентифікатор клієнта та секретний код

en: Client Time:
uk: Час клієнта:

en: Client secret
uk: Секрет клієнта

en: Close
uk: Закрити

en: Close Event
uk: Закрити подію

en: Close Event after certain minimum is reached
uk: Закрити подію після досягнення певного мінімуму

en: Close event when minimum capacity is reached
uk: Закрити подію, коли досягнуто мінімальної заповнюваності

en: Closed
uk: Закрито

en: Closes at
uk: Закривається о

en: Closes on
uk: Закривається у

en: Closes on:
uk: Закривається:

en: Coaching
uk: Коучинг

en: Code
uk: Телефонний Код Країни (за замовчуванням)

en: Collapse all
uk: Згорнути все

en: Collapse menu
uk: Згорнути меню

en: Collect the information your business truly needs
uk: Збирайте інформацію, яка дійсно потрібна вашому бізнесу

en: Color
uk: Колір

en: Colors
uk: Кольори

en: Colors & Fonts
uk: Кольори та шрифти

en: Comma-dot
uk: Кома-точка

en: Comma (,)
uk: Кома

en: Company
uk: Компанія

en: Company Days off
uk: Вихідні дні компанії

en: Company Email:
uk: Компанія

en: Company Phone:
uk: Компанія

en: Company VAT number
uk: Номер ПДВ компанії

en: Company address
uk: Адреса компанії

en: Company days off
uk: Вихідні дні компанії

en: Company email
uk: Компанія

en: Company name
uk: Назва компанії

en: Company phone
uk: Компанія

en: Company website
uk: Вебсайт компанії

en: Compared to previous range
uk: Порівняно з попереднім періодом

en: Complete booking with payment
uk: Завершити бронювання з оплатою

en: Complete booking without payment
uk: Завершити бронювання без оплати

en: Completed
uk: Цей платіж неможливо завершити

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Configure
uk: Підтвердити

en: Configure notifications for waiting list updates
uk: Налаштувати сповіщення для оновлень списку очікування

en: Configure placeholder
uk: Налаштувати заповнювач

en: Configure the cart appointments details placeholder.
uk: Налаштуйте заповнювач для деталей записів у кошику.

en: Configure the group appointment details placeholder.
uk: Налаштуйте заповнювач для деталей групового запису.

en: Configure the group event details placeholder.
uk: Налаштуйте заповнювач для деталей групової події.

en: Configure the package appointments details placeholder.
uk: Налаштуйте заповнювач для деталей пакетних записів.

en: Configure the recurring appointments details placeholder.
uk: Налаштуйте заповнювач для деталей повторюваних записів.

en: Configure waiting list for appointments
uk: Налаштувати список очікування на прийом

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Congratulations
uk: ВІТАЄМО!

en: Congratulations!
uk: ВІТАЄМО!

en: Connect
uk: Підключити

en: Connect APIs effortlessly for smooth, integrated workflows.
uk: Легко підключайте API для плавних, інтегрованих робочих процесів.

en: Connect Apple Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
uk: Підключіть календарі Apple, щоб синхронізувати ваші особисті та професійні події, а також події ваших співробітників.

en: Connect Google Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
uk: Підключіть календарі Google, щоб синхронізувати ваші особисті та професійні події, а також події ваших співробітників.

en: Connect Outlook Calendars to sync your personal and professional events, along with your employees’.
uk: Підключіть календарі Outlook, щоб синхронізувати ваші особисті та професійні події, а також події ваших співробітників.

en: Connect employee calendars, meeting tools, and other integrations to keep schedules perfectly synced and communication effortless across your entire team.
uk: Підключіть календарі співробітників, інструменти для проведення нарад та інші інтеграції, щоб забезпечити ідеальну синхронізацію графіків і безперебійну комунікацію в усій команді.

en: Connect to Apple Calendar
uk: Підключитися до календаря Apple

en: Connect to your personal Apple Calendar
uk: Підключитися до вашого особистого календаря Apple

en: Connect with web apps to automate messaging and send updates to custom URLs.
uk: Підключайтеся до веб-додатків для автоматизації повідомлень і надсилання оновлень на спеціальні URL-адреси.

en: Connect your Google Calendar here so once<br/>the appointment is scheduled it can be added<br/>to your Google Calendar automatically.
uk: Підключіть свій Календар Google тут, щоб<br/>запланувавши зустріч, її можна було автоматично додати<br/>до календаря Google.

en: Connect your personal Zoom account to host virtual meetings and chats.
uk: Підключіть свій особистий обліковий запис Zoom для проведення віртуальних зустрічей та чатів.

en: Connected
uk: Підключено

en: Connecting to Apple Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
uk: Підключення до Apple Calendar недоступне. Будь ласка, зверніться до адміністратора за допомогою.

en: Connecting to Google Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
uk: Підключення до Google Calendar недоступне. Будь ласка, зверніться до адміністратора за допомогою.

en: Connecting to Outlook Calendar is not available. Please contact an administrator for assistance.
uk: Підключення до Outlook Calendar недоступне. Будь ласка, зверніться до адміністратора за допомогою.

en: Connecting to Stripe is not available. Please contact an administrator for assistance.
uk: Підключення до Stripe недоступне. Будь ласка, зверніться до адміністратора за допомогою.

en: Connecting to Zoom is not available. Please contact an administrator for assistance.
uk: Підключення до Zoom недоступне. Будь ласка, зверніться до адміністратора за допомогою.

en: Consulting
uk: Консалтинг

en: Contact message
uk: Контактне повідомлення

en: Contact support.
uk: Зверніться до служби підтримки.

en: Content
uk: Колір тексту

en: Content Text Color
uk: Колір тексту

en: Content area
uk: Область вмісту

en: Content placeholders
uk: Заповнювачі контенту

en: Continue
uk: Продовжити

en: Continue Booking
uk: Продовжити бронювання

en: Continue setup
uk: Продовжити налаштування

en: Copy your API key now, as it won't be visible again.
uk: Скопіюйте свій API-ключ зараз, оскільки він більше не буде видимим.

en: Cost
uk: Вартість

en: Could not delete category. This category has services available for booking in purchased package.
uk: Не вдалося видалити категорію. Ця категорія має послуги, доступні для бронювання в придбаному пакеті.

en: Could not delete category. This category has services with {count} future appointment. | Could not delete category. This category has services with {count} future appointments.
uk: Не вдалося видалити категорію. Ця категорія має послуги з {count} майбутнім записом. | Не вдалося видалити категорію. Ця категорія має послуги з {count} майбутніми записами.

en: Could not delete service. This service has {count} appointment in the future. | Could not delete service. This service has {count} appointments in the future.
uk: Не вдалося видалити послугу. Ця послуга має {count} запис на майбутнє. | Не вдалося видалити послугу. Ця послуга має {count} записи на майбутнє.

en: Could not delete user. This user has {count} appointment in the future. | Could not delete user. This user has {count} appointments in the future.
uk: Не вдалося видалити користувача. У цього користувача є {count} запис на майбутнє. | Не вдалося видалити користувача. У цього користувача є {count} записи на майбутнє.

en: Count Once
uk: Порахувати один раз

en: Count per Person
uk: Порахувати на особу

en: Count time from
uk: Почати відлік часу з

en: Country
uk: Кількість:

en: Counts one primary customer plus any additional people they add.
uk: Враховує одного основного клієнта та всіх додаткових осіб, яких він додає.

en: Counts the total number of people entered, including the primary customer.
uk: Підраховує загальну кількість введених осіб, включаючи основного клієнта.

en: Coupon
uk: Купон

en: Coupon Details
uk: Деталі купона

en: Coupon Limit Reached
uk: Ліміт купонів досягнуто

en: Coupon code
uk: Купон

en: Coupon field
uk: Поле купона

en: Coupon has been created.
uk: Купон було створено.

en: Coupon has been deleted.
uk: Купон було видалено.

en: Coupon has been hidden.
uk: Купон було приховано.

en: Coupon has been updated.
uk: Купон оновлено.

en: Coupon is now visible.
uk: Купон тепер видимий.

en: Coupon limit reached
uk: Досягнуто ліміт купонів

en: Coupon needs to have discount or deduction
uk: Купон повинен мати знижку або відрахування

en: Coupon segment
uk: Сегмент купона

en: Coupons
uk: Купони

en: Coupons overview
uk: Огляд купонів

en: Coupons setup
uk: Налаштування купонів

en: Create Amelia Customers
uk: Створити клієнтів Amelia

en: Create Amelia Employees
uk: Створити співробітників Amelia

en: Create Appointments list
uk: Групова зустріч

en: Create Customers from WP Users with Amelia Customer Role
uk: Створюйте клієнтів із користувачів WP з роллю клієнта Amelia

en: Create Employees from WP Users with Amelia Employee Role
uk: Створюйте співробітників із користувачів WP з роллю Amelia Employee

en: Create New
uk: Створити нове

en: Create a coupon code customers can enter during booking to get a discount.
uk: Створіть код купона, який клієнти можуть ввести під час бронювання, щоб отримати знижку.

en: Create and manage recurring events with customizable schedules for flexibility and convenience.
uk: Створюйте та керуйте повторюваними подіями з налаштовуваними розкладами для гнучкості та зручності.

en: Create custom notifications that trigger based on booking status or schedule reminders, keeping customers and employees informed at exactly the right time.
uk: Створюйте власні сповіщення, які активуються залежно від статусу бронювання або нагадувань про розклад, щоб клієнти та співробітники отримували інформацію в потрібний момент.

en: Create employee
uk: Створити співробітника

en: Create event
uk: Створити подію

en: Create meetings for pending appointments
uk: Створити зустрічі для невиконаних записів

en: Create new
uk: Створити новий

en: Create new badge
uk: Створити новий бейдж

en: Create online classrooms automatically for each booked appointment or event.
uk: Автоматично створювати онлайн-класи для кожного заброньованого запису або заходу.

en: Create resources like rooms or chairs that can be shared across services, locations, and employees.
uk: Створювати ресурси, такі як кімнати або стільці, які можуть бути спільними для послуг, локацій та працівників.

en: Create rooms, equipment, or other resources that can be shared across employees, services, or locations, ensuring customers only see time slots when everything they need is truly available.
uk: Створіть кімнати, обладнання та інші ресурси, якими можуть спільно користуватися співробітники, служби або відділення, щоб клієнти бачили лише ті часові проміжки, коли все необхідне дійсно доступне.

en: Create scheduled events with fixed dates, prices and capacities.
uk: Створюйте заплановані події з фіксованими датами, цінами та місткістю.

en: Create service
uk: Створити послугу

en: Create spaces for pending appointments
uk: Створіть місця для очікуваних зустрічей

en: Create unique coupon codes that customers can redeem during booking-offer discounts or even free appointments to boost engagement, satisfaction, and sales.
uk: Створіть унікальні коди купонів, які клієнти можуть використати під час бронювання, щоб отримати знижки або навіть безкоштовні зустрічі, щоб підвищити зацікавленість, задоволеність та продажі.

en: Created On
uk: Бронювання подій — це шорткод, який дає вашим клієнтам можливість забронювати одну з подій, створених вами на сервері, у простому перегляді списку подій.

en: Created on
uk: Створено

en: Credit Card
uk: Кредитна картка

en: Credit minimum to send reminder
uk: Мінімальний кредит для надсилання нагадування

en: Credit or debit card:
uk: Кредитна або дебетова картка:

en: Currency
uk: Валюта

en: Current Password
uk: Поточний пароль:

en: Current password
uk: Поточний пароль

en: Custom
uk: Додати спеціальне поле

en: Custom/regular pricing adjustments are not permitted for events with confirmed attendees.
uk: Індивідуальні/звичайні коригування цін не дозволені для заходів з підтвердженими учасниками.

en: Custom Address
uk: Спеціальна адреса

en: Custom Color
uk: Користувацький колір

en: Custom Duration & Pricing
uk: Користувацька тривалість та ціноутворення

en: Custom Field
uk: Спеціальне поле

en: Custom Fields
uk: Спеціальні поля

en: Custom Pricing
uk: Індивідуальне ціноутворення

en: Custom address
uk: Індивідуальна адреса

en: Custom currency symbol
uk: Індивідуальний символ валюти

en: Custom field
uk: Поле користувача

en: Custom field has been added
uk: Додано спеціальне поле

en: Custom field has been deleted.
uk: Індивідуальне поле було видалено.

en: Custom field has been saved
uk: Спеціальне поле збережено

en: Custom fields
uk: Спеціальні поля

en: Custom fields delivery
uk: Доставка індивідуальних полів

en: Custom fields have been updated.
uk: Індивідуальні поля були оновлені.

en: Custom fields setup
uk: Налаштування власних полів

en: Custom font family
uk: Набір шрифтів

en: Custom notification
uk: Налаштовані сповіщення

en: Custom notifications
uk: Індивідуальні сповіщення

en: Custom pricing
uk: Індивідуальне ціноутворення

en: Custom pricing spots will override Maximum allowed spots value.
uk: Індивідуальні цінові місця перевизначать максимальну дозволену кількість місць.

en: Custom service duration
uk: Тривалість індивідуальної послуги

en: Customer
uk: Клієнт

en: Customer(s)
uk: Клієнт(и)

en: Customer Asc
uk: Клієнт за зростанням

en: Customer Desc
uk: Клієнт за спаданням

en: Customer Panel
uk: Увімкнути панель клієнтів

en: Customer Panel Page URL
uk: URL-адреса сторінки панелі клієнтів

en: Customer Profile
uk: Профіль клієнта

en: Customer configuration
uk: Конфігурація клієнта

en: Customer details
uk: Інформація про клієнта

en: Customer email
uk: Електронна адреса клієнта

en: Customer filter
uk: Фільтр клієнтів

en: Customer first name
uk: Ім’я клієнта

en: Customer full name
uk: Повне ім’я клієнта

en: Customer has already booked this appointment
uk: Ви вже забронювали цю Зустріч

en: Customer has been blocked.
uk: Клієнта заблоковано.

en: Customer has been created.
uk: Клієнта створено.

en: Customer has been deleted.
uk: Клієнта видалено.

en: Customer has been unblocked.
uk: Клієнта розблоковано.

en: Customer has been updated.
uk: Клієнта оновлено.

en: Customer information
uk: Інформація про клієнта

en: Customer last name
uk: Прізвище клієнта

en: Customer name
uk: Ім'я клієнта

en: Customer note
uk: Примітка клієнта

en: Customer note has been added.
uk: Примітку клієнта додано.

en: Customer note has been updated.
uk: Примітку клієнта оновлено.

en: Customer panel
uk: Панель клієнта

en: Customer panel access link
uk: Посилання для доступу до панелі клієнта

en: Customer phone
uk: Телефон клієнта

en: Customer plus additional people
uk: Клієнт плюс додаткові особи

en: Customer setup
uk: Налаштування клієнта

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment.
uk: Клієнта буде перенаправлено на цю URL-адресу, як тільки він запланує зустріч.

en: Customer will be redirected to this URL once he schedules the appointment or package.
uk: Клієнта буде перенаправлено на цю URL-адресу, як тільки він запланує зустріч.

en: Customer will be redirected to this URL once the payment from the link is processed.
uk: Клієнта буде перенаправлено на цю URL-адресу, як тільки він запланує зустріч.

en: Customers
uk: Дозволити клієнтам видалити свій профіль

en: Customers detected in file:
uk: Клієнтів виявлено у файлі:

en: Customers imported from file:
uk: Клієнтів імпортовано з файлу:

en: Customers in Waiting list
uk: Клієнти в списку очікування

en: Customers will be redirected to this URL after booking an event.
uk: Клієнти будуть перенаправлені на цей URL-адресу після бронювання події.

en: Customers will be redirected to this URL after scheduling an appointment.
uk: Клієнти будуть перенаправлені на цю URL-адресу після запису на прийом.

en: Customers will be redirected to this URL after they complete their payment.
uk: Клієнти будуть перенаправлені на цю URL-адресу після завершення оплати.

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Customize every interaction by gathering the right information for services, events, and customer records
uk: Налаштуйте кожну взаємодію, збираючи потрібну інформацію про послуги, події та записи про клієнтів.

en: Customize offerings to match specific services and meet diverse client needs
uk: Налаштуйте пропозиції відповідно до конкретних послуг та різноманітних потреб клієнтів

en: Daily
uk: Щоденно

en: Daily occupancy
uk: Щоденна заповнюваність

en: Danger button background color
uk: Колір фону кнопки «Небезпека»

en: Danger button text color
uk: Колір тексту кнопки «Небезпека»

en: Dark Theme
uk: Темна тема

en: Dashboard
uk: РОЗКЛАД

en: Data that remains unchanged:
uk: Дані, що залишаються без змін:

en: Data to be updated:
uk: Дані для оновлення:

en: Date
uk: Дата

en: Date:
uk: Дата:

en: Date & Time
uk: Початок Зустрічі

en: Date & time
uk: Дата та час

en: Date & time periods of the event with Lesson Space join links
uk: Дата та час проведення заходу з посиланнями для приєднання до Lesson Space

en: Date Asc
uk: Дата за зростанням

en: Date Desc
uk: Дата за спаданням

en: Date Purchased Asc
uk: Дата придбання за зростанням

en: Date Purchased Desc
uk: Дата придбання за спаданням

en: Date Ranges that are not defined will use default price from ticket category.
uk: Діапазони дат, які не визначені, використовуватимуть стандартну ціну з категорії квитків.

en: Date and Time
uk: Дата та час Події

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Date of Birth
uk: Дата народження

en: Date of birth
uk: Дата народження

en: Date of birth must be in the same format as chosen in your WP settings. If a date format with a comma is used, the dates should be in quotes.
uk: Дата народження повинна бути у тому ж форматі, що й обраний у ваших налаштуваннях WP. Якщо використовується формат дати з комою, дати слід брати в лапки.

en: Date periods of the event with Lesson Space join links
uk: Періоди проведення заходу з посиланнями для приєднання в Lesson Space

en: Date picker
uk: Вибір дати

en: Date purchased
uk: Дата покупки

en: Date range
uk: Діапазон дат

en: Date ranges that are not defined will use the default price from the ticket category.
uk: Діапазони дат, які не визначені, використовуватимуть стандартну ціну з категорії квитків.

en: Dates:
uk: Дати:

en: Day
uk: День

en: Day Off
uk: Вихідний

en: Day Off name
uk: Назва вихідного дня

en: Day of the Week
uk: День тижня

en: Day of the week
uk: День тижня

en: Day off name
uk: Назва вихідного дня

en: Days
uk: Дні

en: Days Off
uk: Вихідні дні

en: Days off
uk: Вихідні дні

en: Deactivate
uk: Деактивувати

en: Dear %customer_full_name%, Thank you for choosing our company, %company_name%
uk: Шановний %customer_full_name%, Дякуємо, що обрали нашу компанію, %company_name%

en: Dear <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Thank you for choosing our company, <br> <b>%company_name%</b>
uk: Шановний <b>%customer_full_name%</b>, <br><br>Дякуємо, що обрали нашу компанію, <br> <b>%company_name%</b>

en: Deduction
uk: Вирахування

en: Deduction Asc
uk: Вирахування за зростанням

en: Deduction Desc
uk: Вирахування за спаданням

en: Default Label
uk: Мітка за замовчуванням

en: Default Square location
uk: Місце розташування Square за замовчуванням

en: Default appointment status
uk: Статус запису за замовчуванням

en: Default back end page
uk: Стандартна сторінка бек-енду

en: Default language
uk: Мова за замовчуванням

en: Default location
uk: Місце за замовчуванням

en: Default number of items per page on the back end
uk: Стандартна кількість елементів на сторінці в бек-енді

en: Default number of items per page on the front end
uk: Кількість елементів на сторінці за замовчуванням на фронтенді

en: Default page
uk: Сторінка за замовчуванням

en: Default payment method
uk: Спосіб оплати за замовчуванням

en: Default phone country code
uk: Телефонний Код Країни (за замовчуванням)

en: Default time slot step
uk: Крок часових слотів за замовчуванням

en: Define how far into the future customers can book appointments.
uk: Визначте, наскільки далеко в майбутнє клієнти можуть записуватися на прийом.

en: Define the maximum number of uses per customer. Once the limit is reached, the coupon will no longer be valid for that customer.
uk: Визначте максимальну кількість використань на одного клієнта. Коли ліміт досягнуто, купон більше не буде дійсним для цього клієнта.

en: Define the time before the appointment during which customers can't book.
uk: Визначте час перед зустріччю, протягом якого клієнти не можуть записуватися.

en: Define the time before the appointment during which customers can't cancel.
uk: Визначте час перед зустріччю, протягом якого клієнти не можуть скасувати запис.

en: Define the time before the appointment during which customers can't reschedule.
uk: Визначте час перед зустріччю, протягом якого клієнти не можуть перенести запис.

en: Define the total number of uses allowed for this coupon. Once the limit is reached, the coupon becomes inactive.
uk: Визначте загальну кількість використань, дозволених для цього купона. Коли ліміт досягнуто, купон стає неактивним.

en: Define which capabilities will be requested when creating an Express connected account
uk: Визначте, які можливості будуть запитуватися під час створення облікового запису, підключеного до Express.

en: Defines the language used for notifications sent to this customer for bookings created from the admin or employee panel. If a supported language was used in a previous booking, it will be automatically selected; otherwise, you can set it manually.
uk: Визначає мову, яка використовується для сповіщень, надісланих цьому клієнту для бронювань, створених з панелі адміністратора або співробітника. Якщо в попередньому бронюванні використовувалася підтримувана мова, вона буде автоматично вибрана; в іншому випадку ви можете встановити її вручну.

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Amelia content
uk: Видалити контент Amelia

en: Delete Event
uk: Видалити Захід

en: Delete Notification
uk: Видалити сповіщення

en: Delete Package Booking
uk: Видалити пакетне бронювання

en: Delete Period
uk: Виберіть Повторюваний період

en: Delete appointment
uk: Видалити запис

en: Delete booking
uk: Видалити бронювання

en: Delete category
uk: Видалити категорію

en: Delete coupon
uk: Видалити купон

en: Delete custom field
uk: Видалити власне поле

en: Delete customer
uk: Видалити клієнта

en: Delete employee
uk: Видалити працівника

en: Delete event booking
uk: Видалити бронювання події

en: Delete following
uk: Видалити підписку

en: Delete location
uk: Видалити місце

en: Delete package
uk: Видалити пакет

en: Delete profile
uk: Видалити профіль

en: Delete resource
uk: Видалити ресурс

en: Delete service
uk: Видалити послугу

en: Delete tables, roles, files and settings once the Amelia plugin is deleted.
uk: Видалити таблиці, ролі, файли та налаштування після видалення плагіна Amelia.

en: Delete tax
uk: Видалити податок

en: Deliver a smoother booking experience by showing customers only real, available time slots
uk: Забезпечте більш зручний процес бронювання, показуючи клієнтам тільки реальні, доступні часові слоти.

en: Deliver personalized messages tailored to your business tone, branding, and workflow
uk: Надсилайте персоналізовані повідомлення, адаптовані до стилю вашого бізнесу, брендингу та робочого процесу.

en: Delivered
uk: Доставлено

en: Deposit
uk: Депозит

en: Deposit Payment
uk: Увімкнути оплату депозиту

en: Deposit amount
uk: Сума депозиту

en: Deposit only
uk: Тільки депозит

en: Deposit payment
uk: Депозитний платіж

en: Deposit type
uk: Тип депозиту

en: Description
uk: Опис

en: Description:
uk: Опис:

en: Details
uk: Деталі

en: Details changed
uk: Деталі змінено

en: Did not receive the email? Check your spam filter, or
uk: Не отримали електронного листа? Перевірте свій спам-фільтр або

en: Direct charge
uk: Пряме стягнення

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Disable this option to allow only individual customers to book group appointments, without the ability to bring additional people.
uk: Вимкніть цю опцію, щоб дозволити лише індивідуальним клієнтам бронювати групові зустрічі без можливості приводити додаткових людей.

en: Disabled
uk: Відключено

en: Discard
uk: Відкинути

en: Disconnect
uk: Відключити

en: Disconnect Employee
uk: Відключити працівника

en: Disconnect account
uk: Відключити обліковий запис

en: Disconnect employee account
uk: Відключити обліковий запис співробітника

en: Disconnect from Apple
uk: Відключити від Apple

en: Discount
uk: Знижка

en: Discount Asc
uk: Знижка за зростанням

en: Discount Desc
uk: Знижка за спаданням

en: Discount (%)
uk: Знижка (%)

en: Discount type
uk: Тип знижки

en: Display Amelia booking forms and panels on BuddyBoss member profiles.
uk: Відображайте форми та панелі бронювання Amelia в профілях учасників BuddyBoss.

en: Display Field:
uk: Поле відображення:

en: Display events in a calendar view, allowing customers to browse, search, and book directly. A great way to highlight upcoming events in an interactive format.
uk: Відображайте події у вигляді календаря, дозволяючи клієнтам переглядати, шукати та бронювати безпосередньо. Чудовий спосіб підкреслити майбутні події в інтерактивному форматі.

en: Do you want to cancel following events?
uk: Ви хочете скасувати наступні події?

en: Do you want to cancel this purchase?
uk: Ви хочете скасувати цю покупку?

en: Do you want to delete following canceled events?
uk: Видалити ці скасовані події?

en: Do you want to delete this appointment?
uk: Видалити цю зустріч?

en: Do you want to open following events?
uk: Бажаєте відкрити наступні події?

en: Do you want to repeat this appointment?
uk: Ви хочете повторити цю зустріч?

en: Do you want to update following events?
uk: Хочете оновити наступні події?

en: Documentation
uk: Документація

en: Don't Import
uk: Не імпортувати

en: Don't have an account?
uk: Немає облікового запису?

en: Don't send reminders within the selected time
uk: Не надсилати нагадування у вибраний час

en: Don't suggest alternatives
uk: Не пропонувати альтернативи

en: Don't use Text mode option if you already have HTML code in the description, since once this option is enabled the existing HTML tags could be lost.
uk: Не використовуйте опцію режиму тексту, якщо у вас вже є HTML-код в описі, оскільки після ввімкнення цієї опції існуючі HTML-теги можуть бути втрачені.

en: Dot-comma
uk: Крапка з комою

en: Download
uk: Завантажити

en: Download Invoice
uk: Завантажити рахунок

en: Download PDF
uk: Завантажити PDF

en: Download PDF Invoice
uk: Завантажити рахунок у форматі PDF

en: Download XML
uk: Завантажити XML

en: Download XML Invoice
uk: Завантажити рахунок у форматі XML

en: Download .csv
uk: Завантажити .csv

en: Download invoice
uk: Завантажити рахунок-фактуру

en: Download your customer list instantly for reporting, marketing, or external system use, making data management faster and more convenient than ever.
uk: Миттєво завантажуйте список клієнтів для звітності, маркетингу або використання в зовнішніх системах, що робить управління даними швидшим і зручнішим, ніж будь-коли.

en: Draft
uk: Чернетка

en: Drag to rearrange columns and/or choose which ones to display.
uk: Перетягніть для зміни порядку стовпців та/або виберіть, які з них відображати.

en: Drive bookings with irresistible coupon offers
uk: Стимулюйте бронювання за допомогою привабливих купонів

en: Drop file here or click to upload
uk: Перетягніть файл сюди або натисніть, щоб завантажити

en: Drop files here or click to upload
uk: Перетягніть файли сюди або натисніть, щоб завантажити

en: Dropdown Color
uk: Колір випадаючого списку

en: Dropdown Text Color
uk: Колір тексту випадаючого списку

en: Dropdown layout
uk: Макет випадаючого списку

en: Dropdowns
uk: Випадаючі списки

en: Due
uk: Очікуваний або За рахунок

en: Duplicate
uk: Дублювати

en: Duplicate Event
uk: Копіювати Подію (Повторити подію)

en: Duplicate appointment
uk: Дублювати запис

en: Duplicate category
uk: Дублювати категорію

en: Duplicate coupon
uk: Дублювати купон

en: Duplicate employee
uk: Дублювати співробітника

en: Duplicate fields are not allowed.
uk: Дублювання полів не дозволено.

en: Duplicate location
uk: Дублювати місце

en: Duplicate package
uk: Дублювати пакет

en: Duplicate resource
uk: Дублювати ресурс

en: Duplicate service
uk: Дублювати послугу

en: Duration
uk: Тривалість

en: Duration:
uk: Тривалість:

en: Duration Asc
uk: Тривалість за зростанням

en: Duration Desc
uk: Тривалість за спаданням

en: E-Ticket Scanner
uk: Сканер е-квитків

en: E-Tickets
uk: Тип Події

en: E-ticket
uk: Е-квиток

en: E-ticket QR code
uk: QR-код е-квитка

en: E-ticket scanner
uk: Сканер електронних квитків

en: Each:
uk: Кожний(их):

en: Each spot counts as one attendee.
uk: Кожне місце рахується як один учасник.

en: Easily export your customer data in one click
uk: Легко експортуйте дані своїх клієнтів одним кліком

en: Easily organize multiple business locations in one place, ensuring smooth operations and a consistent booking experience no matter where your services are offered.
uk: Легко організуйте кілька бізнес-локацій в одному місці, забезпечуючи безперебійну роботу та стабільний досвід бронювання незалежно від того, де надаються ваші послуги.

en: Edit
uk: Змінити

en: Edit Appointment
uk: Редагувати зустріч

en: Edit Attendee
uk: Редагувати учасника

en: Edit Attendees
uk: Редагувати учасників

en: Edit Category
uk: Редагувати категорію

en: Edit Coupon
uk: Редагувати купон

en: Edit Customer
uk: Редагувати клієнта

en: Edit Event
uk: Редагувати подію

en: Edit Extra
uk: Редагувати додаткове

en: Edit Package Booking
uk: Редагувати бронювання пакета

en: Edit Tax
uk: Змінити

en: Edit Tracking
uk: Редагувати відстеження

en: Edit Webhook
uk: Редагувати вебхук

en: Edit appointment
uk: Редагувати запис

en: Edit booking
uk: Редагувати бронювання

en: Edit custom field
uk: Редагувати власне поле

en: Edit custom notification
uk: Редагувати власне повідомлення

en: Edit customer
uk: Редагувати клієнта

en: Edit day off
uk: Редагувати вихідний

en: Edit employee
uk: Редагувати працівника

en: Edit event
uk: Редагувати подію

en: Edit event booking
uk: Редагувати бронювання події

en: Edit location
uk: Редагувати місце розташування

en: Edit package
uk: Редагувати пакет

en: Edit resource
uk: Редагувати ресурс

en: Edit service
uk: Редагувати послугу

en: Edit special day
uk: Редагувати спеціальний день

en: Edit table
uk: Редагувати таблицю

en: Edit transaction
uk: Редагувати транзакцію

en: Edit work hours
uk: Редагувати робочі години

en: Efficiently manage appointment cancellations by allowing customers to join a waiting list and manually fill newly opened time slots.
uk: Ефективно керуйте скасуванням зустрічей, дозволяючи клієнтам приєднуватися до списку очікування та вручну заповнювати новостворені часові слоти.

en: Effortless management for every location
uk: Легке управління для кожного місця розташування

en: Effortless tax management for every booking
uk: Просте управління податками для кожного бронювання

en: Effortlessly set up and manage events that repeat on your preferred schedule-offering flexibility, consistency, and a smooth experience for both your business and your customers.
uk: Легко налаштовуйте та керуйте подіями, що повторюються за вашим бажаним графіком, забезпечуючи гнучкість, послідовність та безперебійну роботу як для вашого бізнесу, так і для ваших клієнтів.

en: Eliminate manual calculations with smart, automated tax application
uk: Позбавтеся від ручних розрахунків завдяки інтелектуальній автоматизованій системі оподаткування

en: Email
uk: Встановити електронну пошту як обов’язкове поле

en: Email:
uk: Встановити електронну пошту як обов’язкове поле

en: Email Address
uk: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Email already exists with different name. Please check your name.
uk: Електронна пошта вже існує з іншим ім’ям. Перевірте своє ім’я.

en: Email copied to clipboard.
uk: Електронну пошту скопійовано до буфера обміну.

en: Email field is required
uk: Поле електронної пошти є обов’язковим

en: Email or Username
uk: Електронна адреса (Email) або Ім’я користувача

en: Email with access link has been sent
uk: Електронний лист із посиланням на доступ надіслано

en: Employee
uk: Майстер

en: Employee Badge
uk: Профіль співробітника

en: Employee Days off
uk: Вихідні працівника

en: Employee ID
uk: Ідентифікатор працівника

en: Employee Profile
uk: Профіль співробітника

en: Employee Selection
uk: Профіль співробітника

en: Employee badges
uk: Бейджі співробітників

en: Employee badges management
uk: Управління бейджами співробітників

en: Employee calendar disconnected successfully
uk: Календар працівника успішно відключено

en: Employee calendar has been updated successfully.
uk: Календар працівника успішно оновлено.

en: Employee daily appointment limit has been reached. Please choose another date or employee.
uk: Досягнуто ліміту щоденних записів працівника. Будь ласка, оберіть іншу дату або працівника.

en: Employee days off
uk: Вихідні дні працівника

en: Employee description
uk: Опис працівника

en: Employee description popup
uk: Спливаюче вікно з описом співробітника

en: Employee details
uk: Деталі працівника

en: Employee dialog
uk: Діалог співробітника

en: Employee email
uk: Електронна пошта працівника

en: Employee filter
uk: Фільтр співробітників

en: Employee first name
uk: Ім'я працівника

en: Employee full name
uk: Повне ім'я працівника

en: Employee has been created.
uk: Працівника було створено.

en: Employee has been deleted.
uk: Працівника було видалено.

en: Employee has been hidden.
uk: Працівника було приховано.

en: Employee has been updated.
uk: Співробітника оновлено.

en: Employee information
uk: Інформація про співробітника

en: Employee is now visible.
uk: Співробітник тепер видимий.

en: Employee last name
uk: Прізвище співробітника

en: Employee name
uk: Ім'я співробітника

en: Employee name, email & phone
uk: Ім'я, електронна пошта та телефон співробітника

en: Employee note
uk: Примітка працівника

en: Employee note has been updated.
uk: Примітку працівника оновлено.

en: Employee panel
uk: Панель співробітника

en: Employee panel access link
uk: Посилання для доступу до панелі співробітника

en: Employee panel page URL
uk: URL-адреса сторінки панелі співробітника

en: Employee panel password
uk: Пароль панелі працівника

en: Employee password
uk: Пароль співробітника

en: Employee phone
uk: Телефон працівника

en: Employee price
uk: Ціна для співробітників

en: Employee profile
uk: Профіль співробітника

en: Employee selection
uk: Вибір співробітника

en: Employee selection logic
uk: Профіль співробітника

en: Employee setup
uk: Налаштування співробітників

en: Employees
uk: Майстри

en: Empower your team with seamless integrations
uk: Надайте своїй команді можливості завдяки безперебійній інтеграції

en: Empty state
uk: Порожній стан

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Enable Amelia
uk: Увімкнути Amelia

en: Enable Amelia Tabs on Profiles
uk: Увімкнути вкладки Amelia у профілях

en: Enable Google Meet
uk: Увімкнути Google Meet

en: Enable Microsoft Teams
uk: Увімкнути Google Meet

en: Enable Payment from Link
uk: Увімкнути оплату за посиланням

en: Enable auto-reply message
uk: Увімкнути автоматичну відповідь

en: Enable customers to manage their appointments and events efficiently. Personalize colors and labels to create a seamless and branded experience.
uk: Дозволити клієнтам ефективно керувати своїми записами та подіями. Персоналізуйте кольори та мітки, щоб створити безперервний і брендовий досвід.

en: Enable guest booking
uk: Увімкнути бронювання для гостей

en: Enable integration with WooCommerce
uk: Увімкнути інтеграцію з WooCommerce

en: Enable quick, contactless event check-ins with unique QR codes for each ticket.
uk: Увімкнути швидку, безконтактну реєстрацію на події з унікальними QR-кодами для кожного квитка.

en: Enable recurring event
uk: Показати повторювані події

en: Enable resource usage for a group booking
uk: Увімкнути використання ресурсів для групового бронювання

en: Enable this option if you want customers to select at least one extra when booking. You can also choose how many extras are required.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете, щоб клієнти обирали принаймні один додатковий елемент під час бронювання. Ви також можете вибрати, скільки додаткових елементів є обов’язковими.

en: Enable this option if you want to allow your customers to delete their profile data (bookings won't be deleted).
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете дозволити своїм клієнтам видаляти дані свого профілю (бронювання не видалятимуться).

en: Enable this option if you want to allow your customers to reschedule their own appointments.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете дозволити своїм клієнтам керувати їх власними записами.

en: Enable this option if you want to count resource quantity usage for each additional person added during the booking.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете враховувати кількість використаних ресурсів для кожної додаткової особи, доданої під час бронювання.

en: Enable this option if you want to delete plugin tables, roles, files and settings<br>when deleting the plugin from plugins page
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете видалити таблиці плагіна, ролі, файли та налаштування<br>при видаленні плагіна зі сторінки плагінів.

en: Enable this option if you want to include Microsoft Teams in your event.
uk: Увімкніть цей параметр, якщо ви хочете автоматично включити Google Meet до своєї події.

en: Enable this option if you want to make time slot step the same as service duration in the booking process
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете, щоб крок часових інтервалів відповідав тривалості послуги в процесі бронювання.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after approved bookings.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете надіслати файл ics електронною поштою після затвердження бронювань.

en: Enable this option if you want to send ics file in email after pending bookings.
uk: Увімкніть цю опцію, якщо ви хочете надіслати файл ics електронною поштою після бронювань, що очікують підтвердження.

en: Enable this option if you want your employee to receive data from the custom fields only for the last customer when there is a group booking
uk: Увімкніть цей параметр, якщо ви хочете, щоб ваш співробітник отримував дані зі спеціальних полів лише для останнього клієнта під час групового бронювання

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Apple Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб додавати учасників подій до подій Apple Calendar співробітників.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Google Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб додати учасників подій до подій у Google Календарі співробітників.

en: Enable this option to add event attendees to employees’ Outlook Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб додавати учасників події до подій календаря Outlook співробітників.

en: Enable this option to create meetings for appointments with pending status.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб створити зустрічі для записів зі статусом "очікування".

en: Enable this option to create spaces for appointments with pending status.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб створити місця для записів зі статусом "очікування".

en: Enable this option to display appointments with pending status in employees' calendars.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб відображати записи зі статусом "очікування" в календарях співробітників.

en: Enable this option to ensure that customers using an existing email or phone number maintain consistent first and last names.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб забезпечити, що клієнти, які використовують існуючу електронну пошту або номер телефону, зберігають однакові ім'я та прізвище.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Apple Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб включити буферний час для запланованих зустрічей у подіях Apple Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Google Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб включити час на очікування для запланованих зустрічей у подіях Google Calendar.

en: Enable this option to include buffer time for scheduled appointments in Outlook Calendar events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб включити час на очікування для запланованих зустрічей у подіях календаря Outlook.

en: Enable this option to make sure that the invoice will be sent to the customer after booking.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб переконатися, що рахунок буде надіслано клієнту після бронювання.

en: Enable this option to receive a reminder email when your SMS balance reaches set minimum
uk: Увімкніть цю опцію, щоб отримувати нагадування електронною поштою, коли баланс SMS досягне встановленого мінімуму.

en: Enable this option to repeat the notification at the defined interval.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб повторювати сповіщення з визначеним інтервалом.

en: Enable this option to use this custom field as the location in Google and Outlook Calendar events, ICS files, and ‘Add to Calendar’ events.
uk: Увімкніть цю опцію, щоб використовувати це налаштовуване поле як місце розташування в подіях календаря Google і Outlook, файлах ICS та подіях «Додати до календаря».

en: Enable to display booking slots based on the client's time zone.
uk: Увімкніть, щоб відображати слоти бронювання відповідно до часового поясу клієнта.

en: Enable to require a deposit payment.
uk: Увімкніть, щоб вимагати оплату завдатку.

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: End Date
uk: Дата Події

en: End Time
uk: Час завершення

en: End Time Visibility:
uk: Показ часу завершення:

en: End date
uk: Дата завершення

en: End time
uk: Час закінчення

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Ends
uk: Закінчується

en: Ends after
uk: Закінчується після

en: Ends on
uk: Закінчується о

en: Enhance bookings with customizable badges to strengthen your brand identity.
uk: Покращуйте бронювання за допомогою налаштовуваних значків, щоб зміцнити ідентичність вашого бренду.

en: Enhance client trust by providing transparent, documented payment details for every booking
uk: Підвищуйте довіру клієнтів, надаючи прозорі, задокументовані деталі оплати для кожного бронювання.

en: Enhance customer loyalty by rewarding clients with exclusive, personalized offers
uk: Підвищуйте лояльність клієнтів, винагороджуючи їх ексклюзивними персоналізованими пропозиціями

en: Enhance flexibility with customer information ready for marketing tools or external platforms
uk: Підвищення гнучкості завдяки інформації про клієнтів, готовій для використання в маркетингових інструментах або зовнішніх платформах

en: Enhance the customer experience with clear, intuitive forms designed around your business needs
uk: Покращуйте досвід клієнтів за допомогою чітких, інтуїтивно зрозумілих форм, розроблених з урахуванням потреб вашого бізнесу.

en: Enhance the customer experience with tailored add-ons that add convenience and value
uk: Покращуйте досвід клієнтів за допомогою спеціальних додатків, які додають зручності та цінності.

en: Ensure accurate billing by applying the correct tax rates every time
uk: Забезпечте точність розрахунків, застосовуючи правильні ставки податків кожного разу.

en: Ensure accurate bookkeeping with clear, organized financial data
uk: Забезпечте точне ведення бухгалтерського обліку за допомогою чітких, упорядкованих фінансових даних

en: Enter, and re-enter your new password to continue
uk: Введіть і повторно введіть новий пароль, щоб продовжити

en: Enter Address
uk: Введіть адресу

en: Enter Apple Calendar app specific password
uk: Введіть спеціальний пароль для додатка календаря Apple

en: Enter Apple Calendar iCloud Id
uk: Введіть iCloud ID календаря Apple

en: Enter E-Ticket details manually
uk: Введіть деталі електронного квитка вручну

en: Enter Event Name
uk: Введіть назву події

en: Enter a phone number, then press Enter to add
uk: Введіть номер телефону, потім натисніть Enter, щоб додати

en: Enter booking ID
uk: Будь ласка, введіть тип бронювання

en: Enter date of birth
uk: Початок Зустрічі

en: Enter email
uk: Введіть електронну адресу

en: Enter email, then press Enter to add
uk: Введіть електронну пошту, потім натисніть Enter, щоб додати

en: Enter first name
uk: Введіть ім'я

en: Enter here URL of the page with [ameliacustomerpanel] shortcode if you want to send it to your customers in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
uk: Введіть тут URL сторінки з шорткодом [ameliacustomerpanel], якщо ви хочете надіслати його своїм клієнтам у сповіщеннях. Переконайтеся, що також додали заповнювач у сповіщення, щоб URL міг бути надісланий.

en: Enter here URL of the page with [ameliaemployeepanel] shortcode if you want to send it to your employees in notifications. Make sure to also add the placeholder in notification so the URL can be sent.
uk: Введіть тут URL сторінки з шорткодом [ameliaemployeepanel], якщо ви хочете надіслати його своїм працівникам у сповіщеннях. Переконайтеся, що також додали заповнювач у сповіщення, щоб URL міг бути надісланий.

en: Enter here an endpoint if you are using Mailgun from EU countries
uk: Введіть тут кінцеву точку, якщо ви використовуєте Mailgun з країн ЄС

en: Enter holiday or day off name
uk: Введіть назву свята або вихідного дня

en: Enter last name
uk: Введіть прізвище

en: Enter phone
uk: Введіть телефон

en: Enter redirect URL
uk: Введіть URL перенаправлення

en: Enter the event name that will be sent for tracking purposes.
uk: Введіть назву події, яка буде надіслана для цілей відстеження.

en: Enter ticket code
uk: Введіть назву події

en: Enter ticket code manually
uk: Введіть код квитка вручну

en: Enter your account email address and we will send you an access link to your inbox.
uk: Введіть адресу електронної пошти свого облікового запису, і ми надішлемо вам посилання для доступу до вашої скриньки.

en: Enter your credentials to access your account.
uk: Введіть свої облікові дані, щоб отримати доступ до свого облікового запису.

en: Enter your email
uk: Введіть електронну адресу

en: Enter your password
uk: Будь ласка, введіть пароль

en: Error
uk: Помилка

en: Error occurred
uk: Сталася помилка

en: Error while generating CSV.
uk: Помилка під час створення CSV.

en: Estimated price
uk: Орієнтовна ціна

en: Event
uk: Подія

en: Event Asc
uk: Подія за зростанням

en: Event Available
uk: Назва події

en: Event Booking Details
uk: Деталі бронювання події

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event calendar view.
uk: Бронювання події — це шорткод, який надає вашим клієнтам можливість забронювати одну з подій, створених вами на бекенді, у простому вигляді календаря подій.

en: Event Booking is shortcode that gives your customers the option to book one of the events that you've created on the back-end in a simple event list view.
uk: Бронювання подій — це шорткод, який дає вашим клієнтам можливість забронювати одну з подій, створених вами на сервері, у простому перегляді списку подій.

en: Event Calendar Booking Form
uk: Форма бронювання подій через календар

en: Event Colors:
uk: Колір Події (Заходу):

en: Event Date and Time
uk: Дата та час Події

en: Event Day
uk: Дата Події

en: Event Desc
uk: Опис події

en: Event Employee
uk: Співробітник заходу

en: Event Ends
uk: Заходи

en: Event Gallery:
uk: Галерея Події (Заходу):

en: Event ID
uk: Дата Події

en: Event Info
uk: Інформація про Подію

en: Event List Booking Form
uk: Форма бронювання списку подій

en: Event Location
uk: Локація Події

en: Event Starts
uk: Статус події

en: Event Status
uk: Статус події

en: Event Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Event Type
uk: Тип Події

en: Event available
uk: Подія доступна

en: Event booking has been created.
uk: Бронювання події було створено.

en: Event booking has been deleted.
uk: Бронювання події було видалено.

en: Event booking has been updated.
uk: Бронювання події було оновлено.

en: Event booking is unavailable
uk: Бронювання недоступне

en: Event calendar booking from
uk: Бронювання в календарі подій від

en: Event card
uk: Картка події

en: Event date & time period
uk: Дата та час події

en: Event date & time periods with Google Meet join links
uk: Дата та час події з посиланнями для приєднання до Google Meet

en: Event date & time periods with Microsoft Teams join links
uk: Дата та час події з посиланнями для приєднання до Microsoft Teams

en: Event date & time periods with Zoom join links
uk: Дата та час події з посиланнями для приєднання до Zoom

en: Event date & time periods with Zoom start links
uk: Дата та час події з посиланнями для запуску Zoom

en: Event date period
uk: Період дати події

en: Event date periods with Google Meet join links
uk: Періоди дат подій із посиланнями для приєднання до Google Meet

en: Event date periods with Microsoft Teams join links
uk: Періоди дат подій із посиланнями для приєднання до Microsoft Teams

en: Event date periods with Zoom join links
uk: Періоди дат подій із посиланнями для приєднання до Zoom

en: Event date periods with Zoom start links
uk: Періоди дат подій із посиланнями для запуску Zoom

en: Event deposit
uk: Депозит за подію

en: Event description
uk: Опис Заходу

en: Event details
uk: Деталі події

en: Event e-ticket
uk: Електронний квиток на захід

en: Event employee
uk: Співробітник, відповідальний за організацію заходів

en: Event employees
uk: Співробітники заходу

en: Event end date
uk: Дата закінчення події

en: Event end date & time
uk: Дата та час закінчення події

en: Event end time
uk: Час закінчення події

en: Event ends
uk: Подія закінчується

en: Event filter
uk: Фільтр подій

en: Event gallery
uk: Галерея подій

en: Event has been canceled
uk: Захід скасовано

en: Event has been canceled.
uk: Подію скасовано.

en: Event has been created.
uk: Подію створено.

en: Event has been deleted
uk: Подію видалено

en: Event has been deleted.
uk: Подію видалено.

en: Event has been hidden.
uk: Подію приховано.

en: Event has been opened
uk: Захід відкрито

en: Event has been opened.
uk: Подію відкрито.

en: Event has been saved
uk: Подію збережено

en: Event has been updated.
uk: Подію оновлено.

en: Event info
uk: Інформація про подію

en: Event initial start date
uk: Дата початку події

en: Event is now visible.
uk: Подія тепер видима.

en: Event list booking from
uk: Бронювання зі списку подій від

en: Event location
uk: Місце проведення заходу

en: Event name
uk: Введіть назву події

en: Event price
uk: Вартість Події

en: Event slots capacity
uk: Місткість слотів подій

en: Event space name
uk: Назва місця проведення події

en: Event start date
uk: Дата початку події

en: Event start date & time
uk: Дата та час початку події

en: Event start date and time
uk: Дата та час Події

en: Event start time
uk: Час початку події

en: Event starts
uk: Подія починається

en: Event status
uk: Статус події

en: Event ticketing
uk: Продаж квитків на заходи

en: Event tickets
uk: Квитки на подію

en: Event title
uk: Назва події

en: Event title and description
uk: Назва та опис події

en: Event type
uk: Тип події

en: Events
uk: Заходи

en: Events Available
uk: Бронювання недоступне

en: Events Calendar
uk: Календар подій

en: Events List
uk: Список подій

en: Events List Booking
uk: Форма бронювання списку подій

en: Events available
uk: Доступні події

en: Events calendar
uk: Календар подій

en: Events custom pricing
uk: Індивідуальні ціни на події

en: Events list
uk: Список подій

en: Events list view
uk: Перегляд списку подій

en: Events pricing
uk: Ціни на заходи

en: Events setup
uk: Налаштування подій

en: Events waiting list
uk: Список очікуючих подій

en: Every
uk: Кожний(х)

en: Every:
uk: Кожний:

en: Every Day until
uk: Щодня до

en: Exclude Taxes
uk: Виключити податки

en: Expand all
uk: Розгорнути все

en: Expand your capacity by adding as many employees as your business needs
uk: Розширте свої можливості, додавши стільки співробітників, скільки потрібно вашому бізнесу.

en: Expiration date
uk: Дата закінчення

en: Expired
uk: Термін дії закінчився

en: Expires after
uk: Закінчується через

en: Expires at
uk: Закінчується о

en: Export
uk: Експорт

en: Export all transaction records from the Finance page for effortless accounting, reconciliation, or sharing with your finance tools.
uk: Експортуйте всі записи транзакцій зі сторінки «Фінанси» для зручного ведення бухгалтерського обліку, узгодження або обміну даними з вашими фінансовими інструментами.

en: Export appointment data with ease
uk: Легко експортуйте дані про зустрічі

en: Export bookings
uk: Експортувати бронювання

en: Express Account
uk: Експрес-рахунок

en: Express account capabilities
uk: Можливості експрес-акаунта

en: Extra
uk: Додаткові Послуги:

en: Extra:
uk: Додаткові Послуги:

en: Extra people limit cannot exceed waiting list capacity
uk: Ліміт додаткових осіб не може перевищувати місткість списку очікування

en: Extra people limit must be 0 or greater
uk: Ліміт додаткових осіб має бути 0 або більше

en: Extras
uk: Додаткові Послуги

en: Extras Cost:
uk: Вартість Додаткових Послуг:

en: Extras Description
uk: Опис додаткових послуг

en: Extras Duration
uk: Тривалість додаткових послуг

en: Extras Heading
uk: Заголовок додаткових послуг

en: Extras Subtotal
uk: Проміжний підсумок додаткових послуг

en: Extras are included in the deposit amount.
uk: Додаткові послуги включені в суму депозиту.

en: Extras are not included in the deposit amount.
uk: Додаткові послуги не включені в суму депозиту.

en: Extras available
uk: Додаткові послуги доступні

en: Extras cost:
uk: Додаткові витрати:

en: Extras subtotal
uk: Підсумок додаткових витрат

en: Extras total price
uk: Загальна сума

en: Facebook app ID
uk: ID додатка Facebook

en: Facebook app secret
uk: Секрет додатка Facebook

en: Facebook social login
uk: Вхід через Facebook

en: Failed
uk: Не вдалося

en: Failed to access camera. Please try again.
uk: Не вдалося отримати доступ до камери. Будь ласка, спробуйте ще раз.

en: Failed to load appointment details. Please try again later.
uk: Не вдалося завантажити деталі запису. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Failed to load package details. Please try again later.
uk: Не вдалося завантажити деталі пакета. Будь ласка, спробуйте пізніше.

en: Failed to reorder packages.
uk: Не вдалося змінити порядок пакетів.

en: Failed to reorder services.
uk: Не вдалося змінити порядок послуг.

en: Failed to send invoice.
uk: Не вдалося надіслати рахунок.

en: Failed to send test SMS.
uk: Не вдалося надіслати тестове SMS-повідомлення.

en: Failed to send test WhatsApp message.
uk: Не вдалося надіслати тестове повідомлення WhatsApp.

en: Failed to send test email.
uk: Не вдалося надіслати тестовий електронний лист.

en: Failed to update category positions.
uk: Не вдалося оновити позиції категорій.

en: Features
uk: Функції

en: Features & Integrations
uk: Функції та інтеграції

en: Female
uk: Жіноча

en: Field Order
uk: Порядок полів

en: Field order
uk: Порядок полів

en: Field order, mandatory fields, labels and display options
uk: Порядок полів, обов'язкові поля, мітки та параметри відображення

en: Fifth
uk: П'ятий

en: Filled
uk: Заповнено

en: Filter
uk: Фільтр

en: Filter by Employee
uk: Будь-який працівник

en: Filter by Location
uk: Будь-яка Локація

en: Filter by employee
uk: Фільтрувати за співробітником

en: Filter by location
uk: Фільтрувати за місцем розташування

en: Filterable Field:
uk: Поле відображення:

en: Filters
uk: Фільтри

en: Filters block
uk: Блок фільтрів

en: Finance
uk: Фінансування, кредитування

en: Find Attendees
uk: Знайти учасників

en: Finish
uk: Закінчити

en: Finish Button Type
uk: Тип кнопки завершення

en: First
uk: Перший(шу)

en: First Name:
uk: Ім'я:

en: First and last names must be in two separate fields.
uk: Ім'я та прізвище мають бути в двох окремих полях.

en: First booking only
uk: Тільки перше бронювання

en: First name
uk: Ім'я

en: First {day}
uk: Перше {day}

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Fixed amount
uk: Фіксована сума

en: Flexible discount options let you set custom values or offer full-price waivers
uk: Гнучкі опції знижок дозволяють встановлювати власні значення або пропонувати повне звільнення від оплати.

en: Flexible pricing lets you set a fixed package price and offer attractive discounts
uk: Гнучка цінова політика дозволяє встановлювати фіксовану ціну пакета та пропонувати привабливі знижки.

en: Follow up
uk: Продовження

en: Font
uk: Шрифт

en: Font URL
uk: URL шрифту

en: Font family
uk: Сімейство шрифтів

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Fonts and colors
uk: Шрифти та кольори

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Footer buttons
uk: Кнопки в нижньому колонтитулі

en: Footer content
uk: Вміст нижнього колонтитулу

en: For multiselect: hold CTRL / Command (⌘).
uk: Для мультивибору: утримуйте CTRL / Command (⌘).

en: For this field to work correctly, please add your Google Maps API key in the General Settings. Otherwise, it will function as a simple text field.
uk: Щоб це поле працювало правильно, будь ласка, додайте свій ключ API Google Maps у загальні налаштування. В іншому випадку воно функціонуватиме як просте текстове поле.

en: Forgot Password?
uk: Забули пароль?

en: Forgot password?
uk: Забули пароль?

en: Forgot your password?
uk: Забули пароль?

en: Form
uk: Покрокова форма бронювання

en: Form Flow
uk: Потік форми

en: Form colors
uk: Кольори форми

en: Forms
uk: Форми

en: Fourth
uk: Четвертий(ту)

en: Fourth {day}
uk: Четвертий {day}

en: Free
uk: БЕЗКОШТОВНО

en: Fri
uk: Пт

en: Friday
uk: П'ЯТНИЦЯ

en: From
uk: Із

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a catalog
uk: Front-end Booking Catalog — це шорткод, коли ви хочете показати свою послугу у вигляді каталогу

en: Front-end Booking Catalog is shortcode when you want to show your service in a form of a cataloge
uk: Front-end Booking Catalog — це шорткод, коли ви хочете показати свою послугу у вигляді каталогу

en: Front-end Booking Search is shortcode that give your customers the possibility to search for appointment by selecting several filters so that they could find the best time slots and services for their needs.
uk: Front-end Booking Search — це шорткод, який дає вашим клієнтам можливість шукати зустріч, вибираючи кілька фільтрів, щоб вони могли знайти найкращі часові проміжки та послуги для своїх потреб.

en: Front-end Customer Panel is a shortcode that gives your customers the possibility to manage their bookings and profile information.
uk: Front-end Customer Panel — це короткий код, який дає вашим клієнтам можливість керувати своїми бронюваннями та інформацією профілю.

en: Front-end Employee Panel is a shortcode that gives your employees the possibility to manage their bookings, working hours, days off, assigned services and profile information.
uk: Front-end Employee Panel — це шорткод, який дає вашим співробітникам можливість керувати своїми бронюваннями, робочим часом, вихідними днями, призначеними послугами та інформацією профілю.

en: Front-end customer panel
uk: Панель клієнта на фронтенді

en: Front-end employee panel
uk: Фронтенд-панель співробітника

en: Frontend
uk: Фронтенд

en: Frontend & Backend
uk: Фронтенд і бекенд

en: Full
uk: Заповнено

en: Full events
uk: Повні події

en: Fully booked
uk: Повністю заброньовано

en: GSM (standard Latin) segments contain 160 characters, while UCS-2 (non-GSM - Cyrillic, emoji, non-standard symbols) contain 70 characters, etc.
uk: Сегменти GSM (стандартна латиниця) містять 160 символів, тоді як UCS-2 (не-GSM - кирилиця, емодзі, нестандартні символи) містять 70 символів тощо.

en: Gallery
uk: Галерея

en: Gender
uk: Стать

en: Gender should be specified as either 'male' or 'female'.
uk: Стать повинна бути вказана як 'чоловіча' або 'жіноча'.

en: General
uk: Основне

en: Generate
uk: Основне

en: Generate invoices automatically for bookings to streamline payments and improve client experience.
uk: Автоматично створюйте рахунки для бронювань, щоб спростити платежі та покращити обслуговування клієнтів.

en: Generate payment links
uk: Створити платіжні посилання

en: Get in Touch
uk: Зв’язатися

en: Get in touch
uk: Зв'яжіться з нами

en: Global Settings
uk: Глобальні налаштування

en: Global Settings apply only to the Event Calendar and Search Booking forms, to customize other booking forms use the settings on the right.
uk: Глобальні налаштування застосовуються лише до форм календаря подій і форм бронювання пошуку, щоб налаштувати інші форми бронювання, використовуйте налаштування праворуч.

en: Go Back
uk: Повернутися

en: Go back
uk: Повернутися

en: Go to Catalog form
uk: Перейти до форми каталогу

en: Go to Custom Fields
uk: Перейти до користувацьких полів

en: Go to Notifications
uk: Перейти до сповіщень

en: Go to Step-by-step form
uk: Перейти до покрокової форми

en: Google/Outlook location
uk: Місцезнаходження Google/Outlook

en: Google Analytics setup
uk: Налаштування Google Analytics

en: Google Calendar
uk: Календар Google

en: Google Calendar & Google Meet
uk: Календар Google та Google Meet

en: Google Calendar setup
uk: Налаштування Google Calendar

en: Google Map API key
uk: Ключ API Google Maps

en: Google Maps failed to load. Check your API key and restrictions.
uk: Не вдалося завантажити Google Maps. Перевірте свій ключ API та обмеження.

en: Google Meet Link
uk: Посилання на Google Meet

en: Google Meet join link
uk: Посилання для приєднання до Google Meet

en: Google Meet link
uk: Посилання на Google Meet

en: Google Meet setup
uk: Налаштування Google Meet

en: Google reCAPTCHA v2 secret key
uk: Секретний ключ Google reCAPTCHA v2

en: Google reCAPTCHA v2 site key
uk: Ключ сайту Google reCAPTCHA v2

en: Google social login
uk: Вхід через Google

en: Green
uk: Зелений

en: Grid view
uk: Вигляд сітки

en: Group Ticket
uk: Груповий квиток

en: Group appointment details
uk: Групова зустріч

en: Group booking
uk: Групове бронювання

en: Group booking export format
uk: Формат експорту групового бронювання

en: Group event details
uk: Деталі Події

en: Group ticket has already been scanned
uk: Подію збережено

en: Grow your team with unlimited employee management
uk: Розширюйте свою команду за допомогою необмеженого управління співробітниками

en: Gyms
uk: Спортзали

en: HTML Mode
uk: Режим HTML

en: HTML formatting may be overridden by plain text formatting upon switching between modes.
uk: Форматування HTML може бути замінено форматуванням звичайного тексту при перемиканні між режимами.

en: Header
uk: Заголовок

en: Header Image URL
uk: URL зображення заголовка

en: Heading
uk: Заголовок

en: Heading Text Color
uk: Колір тексту

en: Heading content
uk: Зміст заголовка

en: Heading title
uk: Заголовок

en: Healthcare
uk: Охорона здоров'я

en: Here, you can connect your personal Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled,<br/>it will be automatically added to your calendar of choice.
uk: Тут ви можете підключити свій особистий Apple Calendar,<br/>щоб після бронювання воно автоматично додавалося до обраного вами календаря.<br/>

en: Here you can assign yourself to be the organizer of the Google/Outlook event.<br> Otherwise you will be assigned as staff and added as a guest in the event
uk: Тут ви можете призначити себе організатором події в Google/Outlook.<br> Інакше ви будете призначені як співробітник і додані як гість у події.

en: Here you can choose the product that will be used for WooCommerce integration.
uk: Тут ви можете вибрати продукт, який буде використовуватися для інтеграції із WooCommerce.

en: Here you can connect employee with Apple Calendar,<br/>so once the booking is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
uk: Тут ви можете підключити працівника до Apple Calendar,<br/>щоб після бронювання воно автоматично додавалося до календаря працівника.<br/>

en: Here you can connect employee with Outlook Calendar,<br/>so once the appointment is scheduled it will be<br/>automatically added to employee's calendar.
uk: Тут ви можете підключити працівника до Outlook Календаря,<br/>щоб після призначення зустрічі вона автоматично додавалася до календаря працівника.<br/>

en: Here you can define languages that you want to have in the plugin for translating dynamic strings (names, descriptions, notifications).
uk: Тут ви можете визначити мови, які хочете мати в плагіні для перекладу динамічних рядків (імена, описи, сповіщення).

en: Here you can define the charge type that will be used for employees with "Stripe Connected Account"
uk: Тут ви можете вибрати продукт, який буде використовуватися для інтеграції із WooCommerce.

en: Here you can enter additional email addresses where all notifications will be sent. To add an address click Enter.
uk: Тут ви можете ввести додаткові електронні адреси, на які будуть надсилатися всі сповіщення. Щоб додати адресу, натисніть Enter.

en: Here you can enter additional phone numbers where all SMS messages will be sent. To add a number click Enter.
uk: Тут ви можете ввести додаткові номери телефонів, на які будуть надсилатися всі SMS-повідомлення. Щоб додати номер, натисніть Enter.

en: Here you can select Zoom User,<br/>so once the appointment is scheduled,<br/>zoom meeting will be automatically created.
uk: Тут ви можете вибрати користувача Zoom,<br/>щоб після призначення зустріч у Zoom створювалася автоматично.

en: Hey, there are special packages with this service, check them out!
uk: Привіт, з цією послугою є спеціальні пакети, перегляньте їх!

en: Hi %employee_full_name%, Thank you, %company_name%
uk: Привіт %employee_full_name%, Дякую, %company_name%

en: Hi <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Thank you, <br> <b>%company_name%</b>
uk: Привіт <b>%employee_full_name%</b>, <br><br>Дякую, <br> <b>%company_name%</b>

en: Hidden
uk: Приховано

en: Hide
uk: Приховати кошик WooCommerce, коли ціна дорівнює 0

en: Hide Employee Profile
uk: Приховати профіль співробітника

en: Hide WooCommerce cart when price is 0
uk: Приховати кошик WooCommerce, коли ціна дорівнює 0

en: Hide coupon
uk: Приховати купон

en: Hide employee
uk: Приховати працівника

en: Hide event
uk: Приховати подію

en: Hide location
uk: Приховати місце

en: Hide locked features
uk: Приховати заблоковані функції

en: Hide package
uk: Приховати пакет

en: Hide resource
uk: Приховати ресурс

en: Hide service
uk: Приховати послугу

en: Hide tax
uk: Приховати податок

en: Hide tips & suggestions
uk: Приховати поради та пропозиції

en: Higher price background
uk: Вища ціна фону

en: Higher price text
uk: Текст про вищу ціну

en: Highest price
uk: Ціна пакета

en: Host link
uk: Посилання на хост

en: Hosted by:
uk: Організовано:

en: Hour
uk: Годин

en: Hours
uk: Годин

en: How many attendees do you want to book event for?
uk: Скільки учасників ви хочете зареєструвати на подію?

en: How many people are coming?
uk: Скільки людей має прийти?

en: How to
uk: Як

en: How to get your
uk: Як отримати ваш

en: How will you use Amelia?
uk: Як ви будете використовувати Амелію?

en: ID Asc
uk: ID за зростанням

en: ID Desc
uk: ID за спаданням

en: I want to pay full amount
uk: Я хочу оплатити повну суму

en: Id
uk: ID

en: Identify country code by user's IP address
uk: Визначати код країни за IP-адресою користувача

en: If all payment methods are disabled on the service/event, the default payment method will be used.
uk: Якщо всі способи оплати відключені для послуги/події, буде використано спосіб оплати за замовчуванням.

en: If disabled, booking must meet the minimum capacity, and the time slot closes after the first booking.
uk: Якщо ця опція вимкнена, бронювання повинно відповідати мінімальній місткості, а часовий проміжок закривається після першого бронювання.

en: If disabled, the price will remain the same regardless of how many people are included in the group appointment.
uk: Якщо відключено, ціна залишиться незмінною незалежно від того, скільки людей включено в груповий запис.

en: If enabled, customers can book with Pending status even after maximum capacity is reached.
uk: Якщо ця опція увімкнена, клієнти можуть бронювати з статусом «В очікуванні» навіть після досягнення максимальної місткості.

en: If enabled, customers can complete their payment using the link in their email notifications or through the customer panel.
uk: Якщо увімкнено, клієнти можуть завершити оплату за допомогою посилання в їхніх електронних повідомленнях або через панель клієнта.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected events.
uk: Якщо увімкнено, стандартне сповіщення не буде надіслано для вибраних подій.

en: If enabled, the default notification will not be sent for the selected services.
uk: Якщо увімкнено, стандартне сповіщення не буде надіслано для вибраних послуг.

en: If invalid, other values will be skipped and not imported.
uk: Якщо недійсно, інші значення будуть пропущені і не імпортовані.

en: If left empty, attachments will be uploaded to the default WordPress uploads folder.
uk: Якщо залишити порожнім, вкладення будуть завантажені в стандартну папку завантажень WordPress.

en: If multiple customers have the same email address, only the first one will be imported.
uk: Якщо кілька клієнтів мають ту саму електронну адресу, буде імпортовано лише першого.

en: If this option is disabled, the item will be available only for booking from the backend.
uk: Якщо ця опція вимкнена, товар буде доступний для бронювання тільки з бекенду.

en: If this option is enabled customers will be able to pay via email notifications or through their Customer panel.
uk: Якщо цю опцію ввімкнено, клієнти зможуть оплачувати через електронні повідомлення або через свій клієнтський кабінет.

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for closing the booking based on the selected time for the first event
uk: Якщо цей параметр не позначено, плагін обчислить час <br> для закриття бронювання на основі вибраного часу для першої події

en: If this option is not checked the plugin will calculate the time <br> for opening the booking based on the selected time for the first event
uk: Якщо цей параметр не позначено, плагін обчислить час <br> для відкриття бронювання на основі вибраного часу для першої події

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking closing time based on the time set for the first event.
uk: Якщо цей параметр не вибрано, плагін розрахує час закриття бронювання на основі часу, встановленого для першої події.

en: If this option is unchecked, the plugin will calculate the booking opening time based on the time set for the first event.
uk: Якщо цей параметр не вибрано, плагін розрахує час відкриття бронювання на основі часу, встановленого для першої події.

en: If you are in a country where VAT or GST applies, the applicable tax will be added to your transaction.
uk: Якщо ви перебуваєте в країні, де застосовується ПДВ або GST, до вашої транзакції буде додано відповідний податок.

en: If you are the admin of this page, see how to
uk: Якщо ви адміністратор цієї сторінки, дізнайтеся, як це зробити

en: If you disable this option, your customers will be able to access customer panel with link that is sent to their email account.
uk: Якщо вимкнути цю опцію, ваші клієнти зможуть отримати доступ до панелі клієнтів із посиланням, яке буде надіслано на їхній обліковий запис електронної пошти.

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment at any time (working hours, special days and days off for all employees will be ignored).
uk: Якщо ви ввімкнете цю опцію, адміністратор зможе бронювати зустрічі в будь-який час (робочі години, особливі дні та вихідні для всіх співробітників будуть ігноруватися).

en: If you enable this option, Admin will be able to book appointment over or during another appointment.
uk: Якщо ви ввімкнете цю опцію, адміністратор зможе записувати зустрічі на час, коли вже є інша зустріч.

en: If you enable this option every time a new customer schedules the appointment he will get Amelia Customer user role and automatic email with login details.
uk: Якщо ви увімкнете цю опцію, кожного разу, коли новий клієнт записується на прийом, він отримає роль користувача Amelia Customer та автоматичний електронний лист з даними для входу.

en: Image
uk: Зображення

en: Image Color
uk: Колір зображення

en: Image thumbs
uk: Ескізи зображень

en: Import
uk: Імпорт

en: Import Failed
uk: Імпорт не вдався

en: Import Partially Successful
uk: Імпорт частково успішний

en: Import Rules
uk: Правила імпорту

en: Import successful
uk: Імпорт успішний

en: Importing customers
uk: Імпорт клієнтів

en: Improve accuracy and professionalism with consistent, clearly formatted billing
uk: Підвищення точності та професіоналізму завдяки послідовному, чітко оформленому білінгу

en: Improve customer choice by letting clients book with the employee that suits them best
uk: Покращуйте вибір клієнтів, дозволяючи їм бронювати послуги співробітника, який їм найбільше підходить.

en: Improve customer convenience by offering predictable, easy-to-book recurring options
uk: Підвищіть зручність для клієнтів, пропонуючи передбачувані, прості в бронюванні повторювані опції.

en: Improve customer experience by letting clients choose the location that suits them best
uk: Покращуйте якість обслуговування клієнтів, даючи їм можливість вибрати місце розташування, яке їм найбільше підходить.

en: Improve reporting accuracy by accessing complete appointment data instantly
uk: Покращення точності звітності завдяки миттєвому доступу до повних даних про зустрічі

en: Improved customer retention as clients return to use the remaining sessions in their package
uk: Покращено утримання клієнтів, оскільки вони повертаються, щоб використати залишок сесій у своєму пакеті

en: In Amelia, a “service” is a specific appointment-type offering your business provides to clients - such as consultations, treatments, or classes - that can be fully customized with its own name, duration, price, capacity, availability, and extras, and booked online with assigned employees.
uk: В Amelia «послуга» — це конкретний тип зустрічі, який ваша компанія пропонує клієнтам, наприклад консультації, процедури або заняття. Послугу можна повністю налаштувати, вказавши її назву, тривалість, ціну, місткість, доступність та додаткові опції, а також забронювати онлайн із призначеними співробітниками.

en: In Amelia, an employee is a team member who provides services or hosts events, with their own schedule, working hours, and assigned offerings.
uk: В Amelia співробітник — це член команди, який надає послуги або проводить заходи, має власний графік, робочий час та призначені пропозиції.

en: In Amelia, an event is a booking-type offering designed for group activities or multi-day occasions - such as workshops, conferences, tours, or training series - that can be configured with its own schedule, capacity, pricing structure and assigned staff.
uk: В Amelia подія — це пропозиція типу бронювання, призначена для групових заходів або багатоденних подій, таких як семінари, конференції, екскурсії або серії тренінгів, які можна налаштувати з власним графіком, місткістю, структурою цін та призначеним персоналом.

en: In Package
uk: Пакет

en: In package
uk: У пакеті

en: Incl. VAT
uk: Вкл. ПДВ

en: Include Taxes
uk: Включити податки

en: Include buffer time in calendar events
uk: Включити буферний час у події календаря

en: Include buffer time in slot calculation. When disabled, slots are based only on service duration.
uk: Включити час буфера в розрахунок слотів. Коли ця опція вимкнена, слоти базуються тільки на тривалості послуги.

en: Include in invoice
uk: Включити в рахунок-фактуру

en: Include service buffer time in time slots
uk: Включати час буфера послуги в часові інтервали

en: Incorrect email or password
uk: Неправильна електронна адреса або пароль

en: Increase conversions by motivating customers with attractive, limited-time deals
uk: Збільште кількість конверсій, мотивуючи клієнтів привабливими пропозиціями, що діють протягом обмеженого часу.

en: Increase revenue by encouraging customers to purchase additional services or products
uk: Збільште дохід, заохочуючи клієнтів купувати додаткові послуги або продукти

en: Increase sales volume by encouraging customers to book more appointments at once
uk: Збільште обсяг продажів, заохочуючи клієнтів бронювати більше зустрічей одночасно

en: Indicates the number of new and returning customers<br/>for the selected date range.
uk: Вказує кількість нових і постійних клієнтів<br/>за вибраний діапазон дат.

en: Industries
uk: Галузі

en: Info
uk: Інформація

en: Info text
uk: Інформаційний текст

en: Initial end date & time of the event
uk: Початкова дата та час закінчення події

en: Initial end date of the event
uk: Початкова дата закінчення події

en: Initial end time of the event
uk: Початковий час закінчення події

en: Initial start date & time of the event
uk: Початкова дата та час початку події

en: Initial start time of the event
uk: Початковий час початку події

en: Input Color
uk: Колір введення

en: Input Text Color
uk: Колір тексту введення

en: Input field
uk: Поле введення

en: Input fields
uk: Поля введення

en: Insert Amelia Booking Shortcode
uk: Вставте короткий код бронювання Amelia

en: Insert pending appointments
uk: Додати заплановані зустрічі

en: Integrate with WooCommerce to enable advanced e-commerce capabilities.
uk: Інтегруйте з WooCommerce, щоб увімкнути розширені можливості електронної комерції.

en: Integrations
uk: Інтеграції

en: Interested in unlocking this feature?
uk: Цікавить розблокування цієї функції?

en: Invalid Stripe secret key.
uk: Недійсний секретний ключ Stripe.

en: Invisible reCAPTCHA badge
uk: Невидимий значок reCAPTCHA

en: Invoice
uk: Рахунок

en: Invoice #
uk: Рахунок №

en: Invoice #{count}
uk: Рахунок №{count}

en: Invoice Format
uk: Виберіть Локацію

en: Invoice Number Asc
uk: Номер рахунку за зростанням

en: Invoice Number Desc
uk: Номер рахунку за спаданням

en: Invoice date
uk: Дата рахунку

en: Invoice details
uk: Деталі рахунку

en: Invoice has been sent.
uk: Рахунок було надіслано.

en: Invoice not found.
uk: Рахунок не знайдено.

en: Invoice total
uk: Загальна сума рахунку

en: Invoices
uk: Рахунки

en: Invoices setup
uk: Налаштування рахунків-фактур

en: Issued
uk: Видано

en: It looks like this is your first time here, so let’s walk through a few simple steps to help you get started.
uk: Схоже, ви тут вперше, тож давайте пройдемо кілька простих кроків, які допоможуть вам розпочати роботу.

en: It seems like there are no available or visible services assigned to the packages, at this moment.
uk: Здається, наразі немає доступних або видимих послуг, призначених для пакетів.

en: It seems like there are no employees or services created, or no  employees are assigned to the service, at this moment.
uk: Схоже, що на даний момент не створено жодних співробітників чи служб, або до них не призначено жодних співробітників.

en: It seems that Envato API is currently busy (please try again) or you don't have a valid purchase of Amelia
uk: Схоже, Envato API зараз зайнятий (будь ласка, спробуйте ще раз) або у вас немає дійсної покупки Amelia

en: Item
uk: Елемент

en: Item status
uk: Статус товару

en: Jane Doe
uk: Джейн Доу

en: John Doe
uk: Джон Доу

en: Join
uk: Приєднатися

en: Join Google Meeting
uk: Приєднатися до зустрічі в Google

en: Join Space
uk: Приєднатися до Space (кімнати)

en: Join With Microsoft Teams
uk: Приєднайтеся з Google Meet

en: Join Zoom
uk: Приєднатися до Zoom

en: Join Zoom Meeting
uk: Приєднатися до зустрічі в Zoom

en: Join link
uk: Посилання для приєднання

en: Join waiting list
uk: Приєднатися до списку очікування

en: Join with Google Meet
uk: Приєднатися за допомогою Google Meet

en: Join with Microsoft Teams
uk: Приєднуйтесь до Microsoft Teams

en: Keep Individual
uk: Залишити індивідуально

en: Keep customers and employees informed by sending appointment and event notifications directly through WhatsApp - choose predefined messages or customize your own for a personal touch.
uk: Інформуйте клієнтів та співробітників, надсилаючи повідомлення про зустрічі та події безпосередньо через WhatsApp — вибирайте попередньо визначені повідомлення або налаштовуйте власні для додавання особистого штриху.

en: Keep everyone on track using scheduled reminders that reduce no-shows and confusion
uk: Допоможіть усім залишатися в курсі подій за допомогою запланованих нагадувань, які зменшують кількість пропущених зустрічей і плутанини.

en: Keep operations aligned with unified settings, availability, and resource control
uk: Зберігайте узгодженість операцій з уніфікованими налаштуваннями, доступністю та контролем ресурсів

en: Keep slot available after first booking
uk: Зберегти місце доступним після першого бронювання

en: Keep your data organized and meaningful with structured fields that standardize the information you collect
uk: Зберігайте свої дані впорядкованими та зрозумілими за допомогою структурованих полів, які стандартизують інформацію, яку ви збираєте.

en: Label
uk: Ярлик

en: Label name
uk: Назва Ярлика

en: Labels
uk: Ярлики, Назви

en: Language
uk: Мова

en: Languages
uk: Мови

en: Last
uk: Останній(ню)

en: Last Booking Asc
uk: Останнє бронювання за зростанням

en: Last Booking Desc
uk: Останнє бронювання за спаданням

en: Last Name:
uk: Прізвище:

en: Last booking
uk: Останнє бронювання

en: Last name
uk: Прізвище

en: Last on {date}
uk: Останній раз {date}

en: Latitude
uk: Широта

en: Layout
uk: Макет

en: Layout & Inputs
uk: Макет і поля введення

en: Layout and labels options
uk: Параметри макета та міток

en: Learn More
uk: Дізнатися більше

en: Learn more
uk: Дивитись більше

en: Left to pay
uk: Залишилося оплатити

en: Less options
uk: Менше параметрів

en: Lesson Space
uk: Посилання на кімнату уроку

en: Lesson Space API key
uk: Ключ API простору для уроків

en: Lesson Space Link
uk: Посилання на кімнату уроку

en: Lesson Space Links
uk: Посилання на Lesson Space

en: Lesson Space link
uk: Посилання на простір уроку

en: Lesson Space link to join space
uk: Посилання на простір уроку для приєднання до простору

en: Lesson Space setup
uk: Налаштування простору для уроків

en: Light Theme
uk: Світла тема

en: Limit
uk: Вартість прийому

en: Limit additional people
uk: Обмежити кількість додаткових осіб

en: Limit appointments per customer
uk: Вартість прийому

en: Limit appointments per employee
uk: Вартість прийому

en: Limit events per customer
uk: Обмежити кількість подій на клієнта

en: Limit package purchases per customer
uk: Ліміт на купівлю пакетів для одного клієнта

en: Limit per customer
uk: Ліміт на клієнта

en: Limit the additional number of people
uk: Обмежити додаткову кількість осіб

en: Limit the number of people that one customer can add during the booking
uk: Обмежити кількість осіб, яких один клієнт може додати під час бронювання

en: Link copied to clipboard.
uk: Посилання скопійовано в буфер обміну.

en: Link this customer to a WordPress user so they can log in and view their appointments in Amelia’s back end.
uk: Зв’яжіть цього клієнта з користувачем WordPress, щоб він міг увійти та переглянути свої записи в бекенді Amelia.

en: Linked
uk: Пов’язано

en: List
uk: Список

en: List (default)
uk: Список (за замовчуванням)

en: List layout
uk: Список (за замовчуванням)

en: List of your appointments has changed. Take one more look and continue by clicking the Save button.
uk: Список ваших зустрічей змінився. Подивіться ще раз і продовжуйте, натиснувши кнопку Зберегти.

en: List view
uk: Перегляд списку

en: Live API key
uk: Live API ключ

en: Live client ID
uk: Ідентифікатор активного клієнта

en: Live key ID
uk: Ідентифікатор активного ключа

en: Live key secret
uk: Секрет активного ключа

en: Live publishable key
uk: Активний публічний ключ

en: Live secret
uk: Активний секрет

en: Live secret key
uk: Активний секретний ключ

en: Load booking form manually
uk: Завантажте форму бронювання вручну

en: Load page
uk: Завантажити сторінку

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Local Time
uk: Місцевий час:

en: Local Time:
uk: Місцевий час:

en: Local time
uk: Місцевий час

en: Location
uk: Локація

en: Location:
uk: Локація:

en: Location 1
uk: Локація 1

en: Location ID
uk: Ідентифікатор локації

en: Location Input Field
uk: Локація 1

en: Location Selection
uk: Виберіть дію

en: Location WP Hooks
uk: WP Hooks локації

en: Location address
uk: Адреса локації

en: Location description
uk: Опис локації

en: Location details
uk: Деталі місцезнаходження

en: Location filter
uk: Фільтр розташування

en: Location has been added.
uk: Місце додано.

en: Location has been deleted.
uk: Місце видалено.

en: Location has been hidden.
uk: Місце приховано.

en: Location has been updated.
uk: Місце оновлено.

en: Location information
uk: Спеціальне сповіщення

en: Location is now visible.
uk: Місце тепер видиме.

en: Location latitude
uk: Широта місцезнаходження

en: Location longitude
uk: Довгота місцезнаходження

en: Location name
uk: Назва локації

en: Location phone
uk: Телефон локації

en: Location selection
uk: Вибір місцезнаходження

en: Locations
uk: Локації

en: Locations must be active and have card processing enabled
uk: Локації повинні бути активними та мати увімкнену обробку карток

en: Locations setup
uk: Налаштування локацій

en: Log In
uk: Увійти

en: Log out
uk: Вийти

en: Login
uk: Увійти (Логін)

en: Logout
uk: Вийти

en: Longitude
uk: Довгота

en: Lower price background
uk: Нижча ціна фону

en: Lower price text
uk: Текст про нижчу ціну

en: Lowest price
uk: Вартість прийому

en: Mail service
uk: Поштова служба

en: Mailchimp List
uk: Список Mailchimp

en: Mailchimp setup
uk: Налаштування Mailchimp

en: Mailgun API Key
uk: Ключ доступу до Mailgun API

en: Mailgun Domain
uk: Домен Mailgun

en: Main category button
uk: Кнопка головної категорії

en: Main content
uk: Основний зміст

en: Maintain consistent scheduling with customizable frequencies and patterns
uk: Забезпечте послідовне планування за допомогою настроюваних частот і шаблонів

en: Make extra mandatory
uk: Зробити додаткове обов'язковим

en: Make sure you are using the correct WhatsApp credentials.
uk: Переконайтеся, що ви використовуєте правильні облікові дані WhatsApp.

en: Male
uk: Чоловік

en: Manage badges
uk: Керувати значками

en: Manage bookings
uk: Керувати бронюваннями

en: Manage company days off
uk: Керувати вихідними днями компанії

en: Manage event cancellations efficiently by allowing customers to join waiting lists and filling open spots manually.
uk: Ефективно керуйте скасуваннями подій, дозволяючи клієнтам приєднуватися до списків очікування та заповнювати вільні місця вручну.

en: Manage languages
uk: Управління Мовами

en: Manage personal schedule
uk: Керувати особистим розкладом

en: Manage shared resources with ease
uk: Легко керуйте спільними ресурсами

en: Managing assigned services
uk: Управління призначеними послугами

en: Managing packages
uk: Управління пакетами

en: Mandatory Field:
uk: Обов'язкове поле:

en: Map a WordPress user to this employee to give them access to view their appointments in the plugin’s back-end.
uk: Призначте користувача WordPress цьому співробітнику, щоб надати йому доступ до перегляду своїх записів у бекенді плагіна.

en: Max
uk: Макс

en: Max. Capacity
uk: Макс. Ємність

en: Max Capacity Asc
uk: Макс. місткість за зростанням

en: Max Capacity Desc
uk: Опис максимальної місткості

en: Maximum Quantity:
uk: Максимальна кількість:

en: Maximum allowed spots
uk: Максимально дозволена кількість місць

en: Maximum bookings allowed
uk: Максимальна кількість дозволених бронювань

en: Maximum bookings reached
uk: Максимальна ємність досягнута

en: Maximum capacity
uk: Максимальна місткість

en: Maximum capacity is reached
uk: Максимальна ємність досягнута

en: Maximum number of events returned
uk: Максимальна кількість подій, що повертаються

en: Maximum number of places is
uk: Максимальна кількість місць

en: Maximum quantity
uk: Максимальна кількість

en: Maximum spots
uk: Максимальна кількість місць

en: Maximum usage per customer
uk: Максимальне використання на клієнта

en: Measurement ID
uk: Ідентифікатор вимірювання

en: Meeting agenda
uk: Порядок денний зустрічі

en: Meeting title
uk: Назва зустрічі

en: Menu
uk: Меню

en: Message
uk: Повідомлення

en: Message content
uk: Зміст повідомлення

en: Message template
uk: Шаблон повідомлення

en: Messages sent through WhatsApp are without a reply option, so we advise setting the “Auto-reply” message
uk: Повідомлення, надіслані через WhatsApp, не мають опції відповіді, тому ми радимо встановити повідомлення «Автовідповідь».

en: Meta
uk: Мета

en: Meta Pixel
uk: Мета-піксель

en: Meta Pixel setup
uk: Налаштування Meta Pixel

en: Method
uk: Спосіб оплати:

en: Microsoft Teams Link
uk: Посилання на Microsoft Teams

en: Microsoft Teams join link
uk: Посилання для приєднання до Microsoft Teams

en: Microsoft Teams link
uk: Посилання на Microsoft Teams

en: Microsoft Teams setup
uk: Налаштування Microsoft Teams

en: Min. Capacity
uk: Мін. Ємність

en: Minimum bookings required
uk: Необхідна мінімальна кількість бронювань

en: Minimum capacity
uk: Мінімальна місткість

en: Minimum number of attendees
uk: Мінімальна кількість учасників

en: Minimum number of bookings
uk: Мінімальна кількість бронювань

en: Minimum number of required extras
uk: Мінімальна кількість необхідних додаткових послуг

en: Minimum of attendees
uk: Мінімальна кількість учасників

en: Minimum of bookings
uk: Мінімальна кількість бронювань

en: Minimum required extras
uk: Мінімальна кількість необхідних додаткових послуг

en: Minimum required extras:
uk: Мінімально необхідні додаткові послуги:

en: Minimum time required before booking
uk: Мінімальний час, необхідний до бронювання

en: Minimum time required before canceling
uk: Вкажіть Мінімальний час, необхідний для скасування запису

en: Minimum time required before rescheduling
uk: Мінімальний час  до перепланування чи перенесення запису

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Missing required fields:
uk: Відсутні обов'язкові поля:

en: Mobile menu
uk: Мобільне меню

en: Mollie
uk: Опис для Mollie

en: Mollie payment link
uk: Посилання для оплати Mollie

en: Mon
uk: Пн

en: Monday
uk: ПОНЕДІЛОК

en: Month
uk: Місяць

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: Months
uk: Місяці

en: More Features Zero Limits
uk: Більше функцій без обмежень

en: More options
uk: Більше параметрів

en: Multiple
uk: Кілька

en: Multiple Emails
uk: Кілька електронних листів

en: Multiple Locations
uk: Кілька місць

en: Multiple locations
uk: Кілька місць

en: Multiple packages purchased.
uk: Придбано Пакет Послуг

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking
uk: Помножте суму депозиту на кількість людей в одному бронюванні

en: Multiply deposit amount by the number of people in one booking.
uk: Помножити суму депозиту на кількість людей в одному бронюванні.

en: Multiply deposit by number of people
uk: Помножте депозит на кількість осіб

en: Multiply price by number of people
uk: Помножити ціну на кількість людей

en: My Profile
uk: Мій профіль

en: My profile
uk: Мій профіль

en: Name
uk: Ім'я

en: Name:
uk: Назва:

en: Name Asc
uk: Ім'я за зростанням

en: Name Ascending
uk: Ім'я (за зростанням)

en: Name Desc
uk: Ім'я за спаданням

en: Name Descending
uk: Ім'я (за спаданням)

en: Name of the space (room) that will be created for appointments. You can use placeholders from the Notifications page. If left empty, the space will be named after the appointment ID.
uk: Назва простору (кімнати), яка буде створена для записів. Ви можете використовувати заповнювачі зі сторінки Сповіщень. Якщо залишити порожнім, простір буде названо за ID запису.

en: Need additional fields?
uk: Потрібні додаткові поля?

en: Need help?
uk: Потрібна допомога?

en: Need to update your company's days off?
uk: Потрібно оновити дні відпочинку вашої компанії?

en: New
uk: Додати новий веб-хук

en: New Appointment
uk: Нова Зустріч

en: New Attendee
uk: Новий учасник

en: New Customer
uk: Новий клієнт

en: New Event
uk: Нова Подія (Захід)

en: New Location
uk: Нове місце

en: New Password
uk: Новий пароль

en: New Space
uk: Приєднатися до Space (кімнати)

en: New Update
uk: Оновлення

en: New appointment
uk: Нове призначення

en: New category
uk: Нова категорія

en: New coupon
uk: Новий купон

en: New customer
uk: Новий клієнт

en: New employee
uk: Новий співробітник

en: New event
uk: Нова подія

en: New event booking
uk: Нове бронювання події

en: New language
uk: Нова мова

en: New package
uk: Новий пакет

en: New package booking
uk: Нове бронювання пакета

en: New password
uk: Новий пароль

en: New resource
uk: Новий ресурс

en: New service
uk: Нова послуга

en: New tax
uk: Новий податок

en: Next
uk: Наступний

en: Next Service
uk: Наступна послуга

en: Next day reminder
uk: Нагадування на наступний день

en: No
uk: Ні

en: No, just this one
uk: Ні, тільки цей

en: No-show
uk: Показати Все

en: No-show tag
uk: Теги «Не з'явився»

en: No Employees Assigned to This Location
uk: До цієї локації не призначено працівників

en: No Packages
uk: Немає пакетів

en: No Show
uk: Не з'явився

en: No Show (1)
uk: Не з'явився (1)

en: No Show (2)
uk: Не з'явився (2)

en: No Show (3+)
uk: Не з'явився (3+)

en: No Tags. Create a new one.
uk: Нема тегів. Створіть новий.

en: No WordPress users with the Amelia Customer role are available.
uk: Немає користувачів WordPress з роллю клієнта Amelia.

en: No WordPress users with the Amelia Employee role are available.
uk: Немає користувачів WordPress з роллю працівника Amelia.

en: No appointments found
uk: Записів не знайдено

en: No appointments yet
uk: Поки що немає зустрічей

en: No attendees found
uk: Учасників не знайдено

en: No booked appointments
uk: Заброньованих записів немає

en: No bookings found
uk: Бронювань не знайдено

en: No camera found on this device.
uk: Камеру на цьому пристрої не знайдено.

en: No coupons yet
uk: Поки що немає купонів

en: No custom fields yet
uk: Поки що немає власних полів

en: No customers were imported to your customer list.
uk: Жодного клієнта не було імпортовано до вашого списку клієнтів.

en: No customers yet
uk: Поки що немає клієнтів

en: No employees yet
uk: Ще немає співробітників

en: No event bookings yet
uk: Поки що немає бронювань подій

en: No events found
uk: Подій не знайдено

en: No events yet
uk: Поки що немає подій

en: No extras yet
uk: Поки що немає додаткових елементів

en: No invoices yet
uk: Поки що немає рахунків-фактур

en: No limit per customer
uk: Без обмежень для клієнта

en: No locations yet
uk: Поки що немає локацій

en: No matching data
uk: Немає відповідних даних

en: No package bookings yet
uk: Поки що немає бронювань пакетів

en: No packages found
uk: Пакетів не знайдено

en: No packages yet
uk: Поки що немає пакетів

en: No resources yet
uk: Ресурсів ще немає

en: No results
uk: результати

en: No results found
uk: Результатів не знайдено

en: No results found...
uk: Нічого не знайдено...

en: No results found for
uk: Результатів не знайдено для

en: No services or employees available
uk: Немає доступних послуг або співробітників

en: No services yet
uk: Ще немає послуг

en: No spots left
uk: Жодних місць не залишилося

en: No taxes yet
uk: Податки ще не нараховані

en: No top trends
uk: Немає найпопулярніших трендів

en: No transactions yet
uk: Поки що немає транзакцій

en: No upcoming events
uk: Немає майбутніх подій

en: No usage limit
uk: Без обмежень використання

en: Not available
uk: Недоступно

en: Not connected
uk: Не підключено

en: Not match to your current password
uk: Будь ласка, введіть поточний пароль

en: Note
uk: Примітка

en: Note (Internal)
uk: Примітка (внутрішня)

en: Note (internal)
uk: Примітка (внутрішня)

en: Notice: Please select at least one panel.
uk: Примітка. Виберіть принаймні одну панель.

en: Notification
uk: Повідомлення

en: Notification Language
uk: Повідомлення

en: Notification Placeholder
uk: Заповнювач сповіщень

en: Notification has been deleted.
uk: Сповіщення видалено.

en: Notification has been saved.
uk: Сповіщення збережено.

en: Notification has not been saved.
uk: Сповіщення не збережено.

en: Notification interval
uk: Інтервал сповіщення

en: Notification language
uk: Мова сповіщення

en: Notification name
uk: Назва сповіщення

en: Notification settings
uk: Налаштування сповіщень

en: Notification status has been updated.
uk: Статус сповіщення було оновлено.

en: Notification status has not been updated.
uk: Статус сповіщення не було оновлено.

en: Notification template
uk: Шаблон сповіщення

en: Notification type
uk: Тип сповіщення

en: Notifications
uk: Сповіщення електронною поштою

en: Notifications in Amelia
uk: Сповіщення в Amelia

en: Notify attendees by email when event information is updated.
uk: Повідомити учасників електронною поштою, коли інформація про подію оновлена.

en: Notify selected employees about empty package purchases
uk: Повідомити вибраних працівників про покупки порожніх пакетів

en: Notify the attendee(s)
uk: Повідомити клієнта(ів)

en: Notify the attendees
uk: Повідомити учасників

en: Notify the customer(s)
uk: Повідомити клієнта(ів)

en: Number of Additional People
uk: Кількість додаткових людей

en: Number of Additional People:
uk: Кількість додаткових людей:

en: Number of Recurrences:
uk: Кількість повторень:

en: Number of Tickets
uk: Кількість квитків

en: Number of adjusted time slots:
uk: Кількість налаштованих часових інтервалів:

en: Number of appointments
uk: Загальна кількість осіб:

en: Number of appointments required for booking
uk: Кількість записів, необхідних для бронювання

en: Number of appointments with applied coupon is
uk: Кількість зустрічей із застосованим купоном становить

en: Number of events
uk: Кількість осіб

en: Number of packages
uk: Кількість осіб

en: Number of people
uk: Кількість людей

en: Number of people on waiting list
uk: Кількість людей у списку очікування

en: Number of people that are coming with you.
uk: Кількість людей, які йдуть з вами.

en: Number of recurrences:
uk: Кількість повторень:

en: Number of tickets
uk: Кількість квитків

en: Occupancy rate
uk: Коефіцієнт заповнюваності

en: Occupied
uk: Зайнято

en: Occurrences
uk: Випадки

en: Offer a clean, list-based booking experience with a design that grabs attention. Customers can easily explore and book from your full event lineup.
uk: Пропонуйте чистий, списковий досвід бронювання з дизайном, що привертає увагу. Клієнти можуть легко переглядати та бронювати з вашого повного списку подій.

en: Offer discounts or free appointments with customizable coupons.
uk: Пропонуйте знижки або безкоштовні записи за допомогою налаштовуваних купонів.

en: Offer multiple durations and prices for this service.
uk: Пропонуйте кілька тривалостей і цін для цієї послуги.

en: Offer optional or mandatory extras during the booking process - upsell additional services, products, or experiences to enhance appointments and delight your customers.
uk: Пропонуйте додаткові опції або обов'язкові додаткові послуги під час процесу бронювання — продавайте додаткові послуги, товари або враження, щоб покращити якість зустрічей і порадувати своїх клієнтів.

en: Offer services with multiple duration options for customers to choose from.
uk: Пропонуйте послуги з кількома варіантами тривалості на вибір клієнтів.

en: Offer upsells or additional benefits within a service using extras.
uk: Пропонуйте додаткові продажі або додаткові переваги в межах послуги за допомогою додаткових опцій.

en: Oliver
uk: Олівер

en: On
uk: Увімкнено

en: On-Site
uk: Готівкою при Зустрічі

en: On-line
uk: Онлайн

en: On-site
uk: Готівкою при Зустрічі

en: On-site payment
uk: Оплата на місці

en: OnBoard
uk: На борту

en: On:
uk: Із (у):

en: On Break
uk: На перерві

en: On hold
uk: На утриманні

en: On the same day
uk: Того ж дня

en: On the same day each month
uk: В один і той же день кожного місяця

en: Once Off
uk: Одноразово

en: Once you add your first Coupon, it will appear here. Click + Coupon above to get started.
uk: Як тільки ви додасте свій перший Купон, він з'явиться тут. Натисніть + Купон вище, щоб почати.

en: Once you add your first custom field, it will appear here. Click + Custom Field below to get started.
uk: Після додавання першого власного поля воно з'явиться тут. Натисніть + Власне поле нижче, щоб розпочати.

en: Once you add your first employee, it will appear here. Click + Employee below to get started.
uk: Після додавання першого співробітника він з'явиться тут. Натисніть + Співробітник нижче, щоб розпочати.

en: Once you add your first event, it will appear here. Click + Event below to get started.
uk: Після додавання першого заходу він з'явиться тут. Натисніть + Захід нижче, щоб розпочати.

en: Once you add your first extra, it will appear here. Click + Extra above to get started.
uk: Після додавання першого додаткового елемента він з'явиться тут. Натисніть + Додатково вище, щоб розпочати.

en: Once you add your first package, it will appear here. Click + Package below to get started.
uk: Після додавання першого пакета він з'явиться тут. Натисніть + Пакет нижче, щоб розпочати.

en: Once you add your first resource, it will appear here. Click + Resource below to get started.
uk: Після додавання першого ресурсу він з'явиться тут. Натисніть + Ресурс нижче, щоб розпочати.

en: Once you add your first service, it will appear here.
uk: Як тільки ви додасте свою першу послугу, вона з'явиться тут.

en: Once you add your first tax, it will appear here. Click + Tax below to get started.
uk: Після додавання першого податку він з'явиться тут. Натисніть + Податок нижче, щоб розпочати.

en: Once you receive bookings, your appointments will be displayed here. You can also get started by clicking the Add button below.
uk: Як тільки ви отримаєте бронювання, ваші зустрічі будуть відображені тут. Ви також можете почати, натиснувши кнопку Додати нижче.

en: Once you receive event bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Event button below.
uk: Як тільки ви отримаєте бронювання подій, вони будуть відображені тут. Ви також можете почати, натиснувши кнопку Забронювати подію нижче.

en: Once you receive package bookings, they will be displayed here. You can also get started by clicking the Book Package button below.
uk: Як тільки ви отримаєте бронювання пакетів, вони будуть відображені тут. Ви також можете почати, натиснувши кнопку Забронювати пакет нижче.

en: Once you start adding locations, they will appear here. You can also get started by clicking the Add button below.
uk: Як тільки ви почнете додавати локації, вони з'являться тут. Ви також можете почати, натиснувши кнопку «Додати» нижче.

en: Once you start receiving bookings, invoices will be displayed here.
uk: Як тільки ви почнете отримувати бронювання, рахунки будуть відображатися тут.

en: Once you start receiving bookings, transactions will be displayed here.
uk: Як тільки ви почнете отримувати бронювання, транзакції будуть відображатися тут.

en: Once you start receiving bookings, your customers will be displayed here. You can also get started by clicking the Add or Import button below.
uk: Як тільки ви почнете отримувати замовлення, ваші клієнти будуть відображатися тут. Ви також можете почати, натиснувши кнопку «Додати» або «Імпортувати» нижче.

en: One booking can have multiple attendees/spots in it.
uk: Одне бронювання може містити кілька учасників/місць.

en: One spot is equal to one attendee.
uk: Одне місце дорівнює одному учаснику.

en: Online
uk: Онлайн

en: Online meetings
uk: Онлайн-зустрічі

en: Only templates in the default language will be displayed in the back-end. If a template doesn’t exist in the customer’s language, the default language version will be sent instead.
uk: Тільки шаблони мовою за замовчуванням будуть відображатися в бекенді. Якщо шаблон не існує мовою клієнта, буде надіслана версія мовою за замовчуванням.

en: Oops...
uk: Ой...

en: Open
uk: Відкрито

en: Open Event
uk: Відкрити подію

en: Open following
uk: Відкрити підписку

en: Opened
uk: Відкрито

en: Opens at
uk: Відкривається о

en: Opens on
uk: Відкривається в

en: Opens on:
uk: Відкривається:

en: Option {number}
uk: Опція {number}

en: Options
uk: Параметри, Опції

en: Options:
uk: Опції:

en: Or
uk: Або

en: Or enter details below
uk: Деталі Події

en: Or pay with card
uk: Або оплатити карткою

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Order
uk: Замовлення

en: Order creation
uk: Створення замовлення

en: Order update
uk: Оновлення замовлення

en: Organizer
uk: Організатор

en: Organizers
uk: Організатори

en: Other
uk: Інше

en: Outline
uk: Контур

en: Outlook Calendar
uk: Календар Outlook

en: Outlook Calendar & Microsoft Teams
uk: Календар Outlook і Microsoft Teams

en: Outlook Calendar WP hooks
uk: Календар Outlook WP-хуки

en: Outlook Calendar setup
uk: Налаштування календаря Outlook

en: Outlook Mailer
uk: Календар Outlook

en: Outlook Mailer is not fully configured. Please complete the account setup in the Outlook Integration settings.
uk: Поштовий клієнт Outlook не повністю налаштований. Будь ласка, завершіть налаштування облікового запису в параметрах інтеграції Outlook.

en: Overridden by employee
uk: Перевизначено працівником

en: Overview
uk: Огляд

en: Overwrite Records
uk: Перезаписати записи

en: PAYMENT METHOD
uk: СПОСІБ ОПЛАТИ

en: Package
uk: Пакет

en: Package:
uk: Пакет:

en: Package Asc
uk: Пакет Asc

en: Package Canceled
uk: Пакет скасовано

en: Package Desc
uk: Опис пакета

en: Package ID
uk: Ідентифікатор пакета

en: Package Info
uk: Інформація про Пакет Послуг

en: Package Selection
uk: Вибір пакета

en: Package appointment has been updated.
uk: Запис пакунка оновлено.

en: Package appointments
uk: Пакет зустрічей

en: Package appointments details
uk: Деталі записів пакунка

en: Package badge
uk: Значок пакета

en: Package booking details
uk: Деталі бронювання пакунка

en: Package booking has been created.
uk: Бронювання пакунка створено.

en: Package booking has been deleted.
uk: Бронювання пакунка видалено.

en: Package booking has been updated.
uk: Бронювання пакунка оновлено.

en: Package booking is not available for this time slot.
uk: Бронювання пакета недоступне для цього часового проміжку.

en: Package canceled
uk: Пакет скасовано

en: Package capacity
uk: Ємність пакета

en: Package category
uk: Категорія пакета

en: Package count
uk: Кількість пакетів

en: Package deal
uk: Пакетна пропозиція

en: Package deposit
uk: Депозит за пакет

en: Package description
uk: Опис пакета

en: Package details
uk: Деталі пакета

en: Package duration
uk: Вартість Пакета Послуг

en: Package filter
uk: Фільтр пакетів

en: Package has been created.
uk: Пакет створено.

en: Package has been deleted.
uk: Пакет видалено.

en: Package has been hidden.
uk: Пакет приховано.

en: Package has been updated.
uk: Пакет оновлено.

en: Package includes
uk: Вартість Пакета Послуг

en: Package info
uk: Інформація про пакет

en: Package is now visible.
uk: Пакет тепер видимий.

en: Package location
uk: Розташування пакета

en: Package management
uk: Управління пакетами

en: Package name
uk: Назва пакета

en: Package overview
uk: Огляд пакета

en: Package price
uk: Ціна пакета

en: Package price:
uk: Ціна пакета:

en: Package purchased
uk: Пакет придбано

en: Package rules and description
uk: Пакетні правила та опис

en: Package selection
uk: Вибір пакета

en: Package services list
uk: Список послуг пакета

en: Packages
uk: Пакети

en: Packages appointments
uk: Пакетні зустрічі

en: Packages block
uk: Блок пакетів

en: Packages have been reordered.
uk: Пакети були впорядковані заново.

en: Packages overview
uk: Огляд пакетів

en: Packages popup
uk: Спливаюче вікно пакетів

en: Paddle
uk: Весло

en: Page
uk: URL-адреса сторінки панелі клієнтів

en: Page card
uk: Картка сторінки

en: Page content
uk: Вміст сторінки

en: Page header
uk: Заголовок сторінки

en: Page messages
uk: Повідомлення сторінки

en: Page scroll
uk: Прокрутка сторінки

en: Paid
uk: Оплачено

en: Paid deposit
uk: Депозит

en: Paid remaining amount
uk: Сплачена залишкова сума

en: Panel & access permissions
uk: Панель та дозволи на доступ

en: Panel Button Type
uk: Тип кнопки панелі

en: Panel access
uk: Доступ до панелі

en: Panel recovery
uk: Відновлення панелі

en: Panel subtab name
uk: Назва підвкладки панелі

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Partially Paid
uk: Частково оплачено

en: Partially Refunded
uk: Частково оплачено

en: Partially paid
uk: Частково оплачено

en: Parts
uk: Частини

en: Password
uk: Змінити пароль

en: Password Updated!
uk: Змінити пароль

en: Password changed successfully
uk: Пароль успішно змінено

en: Password has been changed
uk: Пароль було змінено

en: Password is set
uk: Пароль встановлено

en: Password must be longer than 3 characters
uk: Пароль повинен бути довшим за 3 символи

en: Password reset link has been sent to your email.
uk: Посилання для скидання пароля надіслано на вашу електронну пошту.

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Passwords don't match.
uk: Паролі не збігаються.

en: Paste the secret key you received after creating your API key pair in Google reCAPTCHA.
uk: Вставте секретний ключ, який ви отримали після створення пари ключів API в Google reCAPTCHA.

en: Paste the site key you received after generating your API key pair in Google reCAPTCHA.
uk: Вставте ключ сайту, який ви отримали після створення пари ключів API в Google reCAPTCHA.

en: Pay
uk: День

en: PayPal
uk: Опис для PayPal

en: PayPal payment link
uk: Посилання для оплати через PayPal

en: Pay for all appointments at once
uk: Оплатити всі записи одразу

en: Pay now
uk: (Оплатити зараз)

en: Pay only for the first appointment
uk: Оплатити лише за перший запис

en: Pay with payment link
uk: Оплатити за допомогою платіжного посилання

en: Payee email
uk: Введіть електронну адресу

en: Paying later
uk: Оплата пізніше

en: Paying now
uk: (Оплатити зараз)

en: Payment
uk: Оплата

en: Payment History
uk: Історія платежів

en: Payment ID
uk: Ідентифікатор платежу

en: Payment Method
uk: Спосіб оплати

en: Payment Method:
uk: Спосіб оплати:

en: Payment Status
uk: Статус платежу

en: Payment Type:
uk: Тип оплати:

en: Payment amount
uk: Сума оплати

en: Payment created
uk: Спосіб оплати

en: Payment currency
uk: Валюта оплати

en: Payment date
uk: Дата оплати

en: Payment details
uk: Деталі оплати

en: Payment due amount
uk: Сума до сплати

en: Payment error
uk: Помилка оплати

en: Payment history
uk: Історія платежів

en: Payment link for Barion
uk: Опис для Stripe

en: Payment method
uk: Спосіб оплати

en: Payment method:
uk: Спосіб оплати:

en: Payment methods
uk: Способи оплати

en: Payment protected by policy and powered by
uk: Оплата захищена політикою та забезпечена

en: Payment segment
uk: Сегмент оплати

en: Payment status
uk: Статус оплати

en: Payment summary
uk: Підсумок платежу

en: Payment type
uk: Тип оплати:

en: Payment type, deposit payment...
uk: Тип оплати, депозит...

en: Payment was canceled.
uk: Оплата була скасована.

en: Payments
uk: Платежі

en: Pending
uk: Очікує

en: Pending appointments
uk: Записи, що очікують

en: Pending payment
uk: Очікує на оплату

en: People
uk: Помножте суму депозиту на кількість людей в одному бронюванні

en: People counting logic
uk: Логіка підрахунку людей

en: Per Location
uk: За локацією

en: Per Service
uk: За послугу

en: Per customer
uk: На клієнта

en: Percentage
uk: Відсоток

en: Percentage amount
uk: Сума у відсотках

en: Percentage deposit will be calculated on the total booking price<br>and fixed amount can be multiplied by the number of people or stay fixed on the total booking price.
uk: Відсоток депозиту буде розраховано від загальної ціни бронювання<br>і фіксована сума може бути помножена на кількість людей або залишатися фіксованою на загальній ціні бронювання.

en: Percentage of Load
uk: Відсоток завантаження

en: Period
uk: Період

en: Period available for booking in advance
uk: Період доступний для попереднього бронювання

en: Periods
uk: Періоди

en: Permanent access token
uk: Постійний токен доступу

en: Person
uk: Персона

en: Personal Information
uk: Спеціальне сповіщення

en: Personal information
uk: Особиста інформація

en: Phone
uk: Телефон

en: Phone:
uk: Телефон

en: Phone Number
uk: Встановити номер телефону як обов’язкове поле

en: Phone already exists with different name. Please check your name.
uk: Електронна пошта вже існує з іншим ім’ям. Перевірте своє ім’я.

en: Phone number
uk: Номер телефону

en: Phone number ID
uk: Ідентифікатор номера телефону

en: Phone number copied to clipboard.
uk: Номер телефону скопійовано в буфер обміну.

en: Phone number must include a country code.
uk: Номер телефону має містити код країни.

en: Pick a date or range
uk: Виберіть діапазон дат

en: Pick a year
uk: Виберіть рік

en: Pick date & time
uk: Виберіть Дату та Час

en: Pick date & time:
uk: Виберіть Дату та Час:

en: Pin icon
uk: Іконка "Pin"

en: Pixel ID
uk: ID пікселя

en: Placeholder
uk: Заповнювачі пакетів

en: Placeholder Color
uk: Заповнювачі електронної пошти

en: Placeholder copied to clipboard.
uk: Заповнювач скопійовано в буфер обміну.

en: Placeholder text
uk: Текст-заповнювач

en: Placeholders
uk: Вставте заповнювачі електронної пошти

en: Places API (New) is required but not enabled. Please enable it in Google Cloud Console.
uk: API місць (нове) є обов'язковим, але не ввімкнено. Увімкніть його в Google Cloud Console.

en: Plain
uk: Простий

en: Plans
uk: Плани

en: Please Wait
uk: Будь ласка, зачекайте

en: Please cancel the event first before deleting it.
uk: Перш ніж видаляти подію, будь ласка, скасуйте її.

en: Please check your .csv file and try again.
uk: Будь ласка, перевірте ваш .csv файл і спробуйте ще раз.

en: Please choose appointment date
uk: Будь ласка, виберіть дату запису

en: Please choose appointment time
uk: Будь ласка, виберіть час запису

en: Please confirm you are not a robot
uk: Будь ласка, підтвердьте, що ви не робот

en: Please ensure that services and employees are created and that services are assigned to employees.
uk: Будь ласка, переконайтеся, що послуги та працівники створені, а послуги призначені працівникам.

en: Please enter Mailgun API key
uk: Введіть Ключ доступу до Mailgun API

en: Please enter Mailgun Domain
uk: Введіть Домен Mailgun

en: Please enter SMTP host
uk: Введіть Хост SMTP

en: Please enter SMTP password
uk: Введіть Пароль SMTP

en: Please enter SMTP port
uk: Задайте Порт SMTP

en: Please enter SMTP username
uk: Введіть Користувача SMTP

en: Please enter a code.
uk: Будь ласка, введіть код.

en: Please enter a content.
uk: Будь ласка, введіть вміст.

en: Please enter a first name.
uk: Будь ласка, введіть ім'я.

en: Please enter a last name
uk: Введіть прізвище

en: Please enter a live publishable key.
uk: Будь ласка, введіть публічний ключ для живого режиму.

en: Please enter a live secret key.
uk: Будь ласка, введіть секретний ключ для живого режиму.

en: Please enter a name.
uk: Будь ласка, введіть ім'я.

en: Please enter a new password.
uk: Будь ласка, введіть новий пароль.

en: Please enter a new password again.
uk: Будь ласка, введіть новий пароль ще раз.

en: Please enter a notification name.
uk: Будь ласка, введіть назву сповіщення.

en: Please enter a password.
uk: Будь ласка, введіть пароль.

en: Please enter a recipient email.
uk: Будь ласка, введіть електронну адресу отримувача.

en: Please enter a recipient phone.
uk: Будь ласка, введіть номер телефону отримувача.

en: Please enter a sender email.
uk: Будь ласка, введіть електронну адресу відправника.

en: Please enter a sender name.
uk: Будь ласка, введіть ім'я відправника.

en: Please enter a subject.
uk: Будь ласка, введіть тему.

en: Please enter a tax amount.
uk: Будь ласка, введіть суму податку.

en: Please enter a test publishable key.
uk: Будь ласка, введіть тестовий публічний ключ.

en: Please enter a test secret key.
uk: Будь ласка, введіть тестовий секретний ключ.

en: Please enter a ticket code.
uk: Введіть код квитка.

en: Please enter a ticket name.
uk: Будь ласка, введіть назву квитка.

en: Please enter a valid URL with protocol (http:// or https://).
uk: Будь ласка, введіть дійсну URL-адресу з протоколом (http:// або https://).

en: Please enter a valid email address
uk: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

en: Please enter a valid email address.
uk: Будь ласка, введіть дійсну електронну адресу.

en: Please enter a valid phone number.
uk: Будь ласка, введіть дійсний номер телефону.

en: Please enter an email.
uk: Будь ласка, введіть електронну пошту.

en: Please enter an event.
uk: Будь ласка, введіть подію.

en: Please enter appointment date...
uk: Будь ласка, введіть дату Зустрічі...

en: Please enter coupon
uk: Будь ласка, введіть купон

en: Please enter current password
uk: Будь ласка, введіть поточний пароль

en: Please enter date
uk: Будь ласка, введіть дату

en: Please enter date of birth
uk: Будь ласка, введіть тестовий секретний рядок

en: Please enter email
uk: Введіть електронну адресу

en: Please enter email or username
uk: Введіть Користувача SMTP

en: Please enter end time
uk: Будь ласка, введіть час закінчення

en: Please enter first name
uk: Будь ласка, введіть ім'я

en: Please enter last name
uk: Будь ласка, введіть прізвище

en: Please enter live API Key
uk: Будь ласка, введіть дійсний ключ API

en: Please enter live POSKey
uk: Будь ласка, введіть дійсний ключ API

en: Please enter live client ID
uk: Введіть ідентифікатор клієнта в режимі реального часу

en: Please enter live key ID
uk: Введіть ідентифікатор ключа

en: Please enter live key secret
uk: Будь ласка, введіть секрет ключа live

en: Please enter live secret
uk: Введіть секретний код

en: Please enter name
uk: Будь ласка, введіть ім'я

en: Please enter new password
uk: Будь ласка, введіть новий пароль

en: Please enter new password again
uk: Будь ласка, введіть новий пароль ще раз

en: Please enter password
uk: Будь ласка, введіть пароль

en: Please enter payee email
uk: Введіть електронну адресу

en: Please enter phone
uk: Будь ласка, введіть номер телефону

en: Please enter phone number
uk: Будь ласка, введіть номер телефону

en: Please enter sandbox POSKey
uk: Будь ласка, введіть тестовий ключ API

en: Please enter start time
uk: Будь ласка, введіть час початку

en: Please enter tax rate name.
uk: Будь ласка, введіть назву податкової ставки.

en: Please enter test API Key
uk: Будь ласка, введіть тестовий ключ API

en: Please enter test client ID
uk: Введіть тестовий ідентифікатор клієнта

en: Please enter test key ID
uk: Введіть ідентифікатор тестового ключа

en: Please enter test key secret
uk: Будь ласка, введіть секрет тестового ключа

en: Please enter test secret
uk: Введіть секретний код для тестування

en: Please enter waiting list capacity
uk: Будь ласка, введіть місткість списку очікування.

en: Please fill in your address.
uk: Будь ласка, вкажіть вашу адресу.

en: Please log in to Square
uk: Будь ласка, увійдіть у Square.

en: Please map corresponding data to columns:
uk: Будь ласка, зіставте відповідні дані з колонками:

en: Please note: For this option to work you need to add new payment link placeholders to the message templates
uk: Зверніть увагу: щоб ця опція працювала, вам потрібно додати нові заповнювачі посилань на оплату до шаблонів повідомлень.

en: Please refine your search criteria
uk: Будь ласка, уточніть критерії пошуку

en: Please select
uk: Будь ласка, виберіть

en: Please select a category.
uk: Будь ласка, виберіть категорію.

en: Please select a closing date.
uk: Будь ласка, виберіть дату закриття.

en: Please select a closing time.
uk: Будь ласка, виберіть час закриття.

en: Please select a color.
uk: Будь ласка, виберіть колір.

en: Please select a customer.
uk: Будь ласка, виберіть клієнта.

en: Please select a date.
uk: Будь ласка, виберіть дату.

en: Please select a date range.
uk: Будь ласка, виберіть діапазон дат.

en: Please select a date range that is within the period range.
uk: Будь ласка, виберіть діапазон дат, що входить у період.

en: Please select a duration.
uk: Будь ласка, виберіть тривалість.

en: Please select a location
uk: Будь ласка, виберіть місцезнаходження

en: Please select a location.
uk: Будь ласка, виберіть місце.

en: Please select a package.
uk: Будь ласка, оберіть пакет.

en: Please select a service.
uk: Будь ласка, оберіть послугу.

en: Please select a start time.
uk: Будь ласка, оберіть час початку.

en: Please select a time.
uk: Будь ласка, оберіть час.

en: Please select a type.
uk: Будь ласка, оберіть тип.

en: Please select an action.
uk: Будь ласка, оберіть дію.

en: Please select an attendee.
uk: Будь ласка, оберіть учасника.

en: Please select an email template.
uk: Будь ласка, виберіть шаблон електронної пошти.

en: Please select an employee.
uk: Будь ласка, виберіть співробітника.

en: Please select an end date.
uk: Будь ласка, виберіть кінцеву дату.

en: Please select an end time.
uk: Будь ласка, виберіть кінцевий час.

en: Please select an event.
uk: Будь ласка, виберіть подію.

en: Please select an opening date.
uk: Будь ласка, виберіть дату відкриття.

en: Please select an opening time.
uk: Будь ласка, виберіть час відкриття.

en: Please select an option.
uk: Будь ласка, виберіть варіант.

en: Please select at least one customer
uk: Виберіть принаймні одного клієнта

en: Please select at least one employee.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні одного працівника.

en: Please select at least one service.
uk: Будь ласка, виберіть принаймні одну послугу.

en: Please select customer
uk: Будь ласка, виберіть клієнта

en: Please select date
uk: Будь ласка, виберіть дату

en: Please select employee
uk: Виберіть Співробітника

en: Please select location
uk: Будь ласка, виберіть місце

en: Please select package:
uk: Будь ласка, виберіть Пакет:

en: Please select repeat interval
uk: Виберіть інтервал повторення

en: Please select repeat period
uk: Виберіть період повтору

en: Please select service
uk: Оберіть Послугу

en: Please select the extra:
uk: Оберіть Додаткові Послуги:

en: Please select time
uk: Будь ласка, виберіть час

en: Please upload the file
uk: Будь ласка, завантажте файл

en: Please use the built-in Elementor shortcode widget instead of Amelia widget when adding Amelia to a popup
uk: Будь ласка, використовуйте вбудований віджет шорткоду Elementor замість віджета Amelia при додаванні Amelia у спливаюче вікно.

en: Plugin Activation Error
uk: Помилка активації плагіна

en: Plugin has been activated
uk: Плагін активовано

en: Plugin has been deactivated
uk: Плагін деактивовано

en: Popup Blocker is enabled! To add your appointment to your calendar, please allow popups and add this site to your exception list.
uk: Блокувальник спливаючих вікон увімкнено! Щоб додати вашу зустріч до календаря, дозвольте спливаючі вікна та додайте цей сайт до списку винятків.

en: Popup Heading
uk: Очікує

en: Popup buttons
uk: Спливаючі кнопки

en: Popup title
uk: Заголовок спливаючого вікна

en: Preload entities when page loads
uk: Попередньо завантажити сутності при завантаженні сторінки

en: Prepared
uk: Підготовлено

en: Preselect Booking Parameters
uk: Попередньо обрані параметри бронювання

en: Preselect Current Date
uk: Попередньо обрана поточна дата

en: Preselect the “Subscribe” checkbox
uk: Попередньо вибрати прапорець «Підписатися»

en: Preset Colors
uk: Попередньо встановлені кольори

en: Prevent bookings during times marked as busy in the employee's Google Calendar.
uk: Запобігти бронюванням у часи, позначені як зайняті в календарі Google співробітника.

en: Prevent scheduling conflicts with real-time calendar syncing for every employee.
uk: Запобігайте конфліктам у плануванні завдяки синхронізації календаря в режимі реального часу для кожного співробітника.

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview Invoice
uk: Попередній перегляд

en: Preview invoice
uk: Перегляд рахунку-фактури

en: Previous range
uk: Попередній діапазон

en: Price
uk: Вартість:

en: Price:
uk: Вартість:

en: Price Asc
uk: Ціна за зростанням

en: Price Ascending
uk: Ціна за зростанням

en: Price Desc
uk: Ціна за спаданням

en: Price Descending
uk: Ціна за спаданням

en: Price indicators
uk: Індикатори цін

en: Price number of decimals
uk: Кількість десяткових знаків у ціні

en: Price per Spot
uk: Ціна за місце

en: Price separator
uk: Роздільник цін

en: Price symbol position
uk: Позиція символу валюти

en: Price type
uk: Тип ціни

en: Pricing
uk: Ціноутворення

en: Pricing & duration
uk: Ціноутворення та тривалість

en: Pricing by Date range
uk: Ціноутворення за діапазоном дат

en: Pricing by date & time
uk: Ціноутворення за датою та часом

en: Pricing by date range
uk: Ціноутворення за діапазоном дат

en: Pricing by duration
uk: Ціноутворення за тривалістю

en: Pricing by number of people
uk: Ціноутворення за кількістю людей

en: Pricing by the number of people
uk: Ціноутворення за кількістю людей

en: Primary
uk: Основний колір

en: Primary Button Type
uk: Тип основної кнопки

en: Primary Gradient
uk: Основний градієнт

en: Primary and state colors
uk: Основні та кольори стану

en: Primary button style
uk: Стиль основної кнопки

en: Primary color
uk: Основний колір

en: Primary text
uk: Основний текст

en: Process payments easily with Square.
uk: Легко обробляйте платежі за допомогою Square.

en: Processing
uk: Обробка

en: Profile
uk: Мій профіль

en: Profile data updated successfully
uk: Дані профілю успішно оновлено

en: Profile deleted
uk: Профіль видалено

en: Profile has been updated
uk: Профіль оновлено

en: Property name
uk: Назва властивості

en: Property value
uk: Значення властивості

en: Protect your booking system from bots by integrating reCAPTCHA keys.
uk: Захистіть вашу систему бронювання від ботів, інтегрувавши ключі reCAPTCHA.

en: Provide a simplified, guided booking experience on your website. Customize the design and labels to improve usability and align with your business needs.
uk: Забезпечте спрощений, керований процес бронювання на вашому сайті. Налаштуйте дизайн і мітки для покращення зручності використання та відповідності вашим бізнес-потребам.

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Publish Form
uk: Опублікувати форму

en: Purchase code
uk: Код покупки

en: Purchase is canceled
uk: Покупку скасовано

en: Purchased
uk: Придбано Пакет Послуг

en: Purple
uk: Фіолетовий

en: Qty
uk: Кількість

en: Qty:
uk: Кількість:

en: Quantity
uk: Максимальна кількість

en: Quantity Asc
uk: Кількість за зростанням

en: Quantity Desc
uk: Кількість за спаданням

en: Quantity is shared
uk: Кількість є спільною

en: Quantity per location
uk: Кількість на локацію

en: Quantity per service
uk: Кількість на послугу

en: Queued
uk: У черзі

en: Quickly download all appointment details from the Bookings page, making reporting, analysis, and record-keeping simple and efficient.
uk: Швидко завантажуйте всі деталі зустрічей зі сторінки «Замовлення», що робить звітність, аналіз та ведення обліку простими та ефективними.

en: Radio button
uk: Радіокнопка

en: Random
uk: Випадковий

en: Rate
uk: Оцінка

en: Razorpay payment link
uk: Посилання для оплати Razorpay

en: Re-type New Password
uk: Повторно введіть новий пароль

en: Re-type new password
uk: Введіть новий пароль ще раз

en: Read more
uk: Дивитись більше

en: Recharge
uk: Поповнення

en: Recharge balance
uk: Поповнити баланс

en: Recipient email
uk: Електронна адреса одержувача

en: Recipient phone
uk: Телефон одержувача

en: Recurrence
uk: Повторення

en: Recurrences
uk: Повторення

en: Recurring
uk: Повтор

en: Recurring Appointment
uk: Повторюване записування

en: Recurring Appointments
uk: Повторювані зустрічі

en: Recurring Appointments:
uk: Повторювані зустрічі:

en: Recurring Summary
uk: Підсумок повторювань

en: Recurring appointment
uk: Повторні зустрічі

en: Recurring appointment payment
uk: Оплата за повторюваний запис

en: Recurring appointments
uk: Повторювані записи

en: Recurring appointments:
uk: Повторювані зустрічі:

en: Recurring appointments details
uk: Деталі повторюваних записів

en: Recurring appointments setup
uk: Налаштування повторюваних зустрічей

en: Recurring events
uk: Повторювані події

en: Recurring notification
uk: Повідомлення про повторення

en: Recurring popup
uk: Повторюване спливаюче вікно

en: Recurring summary
uk: Повторюване резюме

en: Red
uk: Червоний

en: Redirect
uk: Перенаправлення

en: Redirect URI
uk: URI для редиректа

en: Redirect URL After Booking
uk: Перенаправлення URL-адреси після бронювання

en: Redirect URL (denied)
uk: URL перенаправлення (відмовлено)

en: Redirect URL after Payment
uk: Перенаправлення URL-адреси після бронювання

en: Redirect URL after booking
uk: URL перенаправлення після бронювання

en: Redirect URL after payment
uk: URL перенаправлення після оплати

en: Redirect URL for successfully approved booking
uk: URL перенаправлення для успішно підтвердженого бронювання

en: Redirect URL for successfully rejected booking
uk: URL перенаправлення для успішно відхиленого бронювання

en: Redirect URL for unsuccessfully approved booking
uk: URL перенаправлення для неуспішно підтвердженого бронювання

en: Redirect URL for unsuccessfully rejected booking
uk: URL перенаправлення для невдало відхиленого бронювання

en: Redirect URLs
uk: URI для редиректа

en: Redirect page
uk: Перенаправити сторінку

en: Reduce no-shows with timely reminders sent automatically
uk: Зменште кількість пропущених зустрічей завдяки своєчасним нагадуванням, що надсилаються автоматично

en: Reflect On
uk: Розмірковувати

en: Refund
uk: Повернення коштів

en: Refund Transaction
uk: Транзакція повернення коштів

en: Refunded
uk: Повернено

en: Registration, Telephone Number, Email
uk: Реєстрація, номер телефону, електронна пошта

en: Reject appointment link
uk: Відхилити посилання на зустріч

en: Rejected
uk: Відхилено

en: Remaining Amount:
uk: Залишкова сума:

en: Remaining of total amount will be paid on site.
uk: Залишок загальної суми буде оплачено на місці.

en: Remind me when my SMS balance is low
uk: Нагадати мені, коли баланс SMS низький

en: Remove Apple Calendar busy slots
uk: Видалити зайняті слоти з календаря Apple

en: Remove Attendee
uk: Видалити учасника

en: Remove Google Calendar busy slots
uk: Видалити зайняті слоти в Google Календарі

en: Remove Outlook Calendar busy slots
uk: Видалити зайняті слоти з календаря Outlook

en: Reorder Packages
uk: Перевпорядкувати пакунки

en: Reorder Services
uk: Перевпорядкувати послуги

en: Reorder on website
uk: Перевпорядкувати на вебсайті

en: Reordering packages affects how they are displayed on the website.
uk: Перевпорядкування пакунків впливає на те, як вони відображаються на вебсайті.

en: Reordering services affects how they are displayed on the website.
uk: Перевпорядкування послуг впливає на те, як вони відображаються на вебсайті.

en: Repeat
uk: Повторити

en: Repeat:
uk: Повторити:

en: Repeat Appointment
uk: Повторити запис

en: Repeat Event
uk: Повторити подію

en: Repeat Every Year
uk: Повторювати кожного року

en: Repeat Yearly
uk: Повторювати щороку

en: Repeat appointment
uk: Повторити запис

en: Repeat event
uk: Повторити подію

en: Repeat every
uk: Повторювати кожні

en: Repeat every year
uk: Повторювати щороку

en: Repeat new password
uk: Повторіть новий пароль

en: Repeat on
uk: Повторити:

en: Repeat this appointment
uk: Повторити цю Зустріч

en: Repeat yearly
uk: Повторювати щороку

en: Replace
uk: Замінити

en: Reply-to email
uk: Відповісти на електронний лист

en: Require password for login
uk: Вимагати пароль для входу

en: Required
uk: Є обов'язковим

en: Required fields: <b>First Name</b> and <b>Last Name</b>.
uk: Обов'язкові поля: <b>Ім'я</b> та <b>Прізвище</b>.

en: Reschedule
uk: Перенести

en: Reschedule appointment
uk: Перенести зустріч

en: Rescheduled
uk: Перенесено

en: Reset
uk: Скинути

en: Reset Form
uk: Скинути форму

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Reset form settings
uk: Скинути налаштування форми

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Resource
uk: Подію видалено

en: Resource Details
uk: Деталі ресурсу

en: Resource booking setup
uk: Налаштування бронювання ресурсів

en: Resource has been added.
uk: Ресурс було додано.

en: Resource has been deleted.
uk: Ресурс було видалено.

en: Resource has been hidden.
uk: Ресурс було приховано.

en: Resource has been updated.
uk: Ресурс було оновлено.

en: Resource is now visible.
uk: Ресурс тепер видно.

en: Resources
uk: Учасників видалено

en: Return to Home
uk: Повернутися на головну сторінку

en: Returning
uk: Повернення

en: Revenue
uk: Дохід

en: Ribbon
uk: Стрічка

en: Role
uk: Роль

en: Roles & permissions
uk: Ролі та дозволи

en: Roles settings
uk: Налаштування ролей

en: Round-robin
uk: Кругова система

en: Rules
uk: Правила

en: SMS History
uk: Історія SMS

en: SMS Settings
uk: Налаштування SMS

en: SMS balance
uk: SMS-баланс

en: SMS history
uk: Історія SMS

en: SMTP
uk: Введіть Хост SMTP

en: SMTP Host
uk: Хост SMTP

en: SMTP Password
uk: Пароль SMTP

en: SMTP Port
uk: Порт SMTP

en: SMTP Secure
uk: Безпечний SMTP

en: SMTP Username
uk: Користувач SMTP

en: SMTP credentials validation failed. Please check your settings.
uk: Перевірка облікових даних SMTP не вдалася. Перевірте налаштування.

en: Same day
uk: Того ж дня

en: Sandbox mode
uk: Режим пісочниці

en: Sandbox secret key (POSKey)
uk: Секретний ключ пісочниці (POSKey)

en: Sat
uk: Сб

en: Saturday
uk: СУБОТА

en: Save
uk: Зберегти

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: Save Special Day
uk: Зберегти особливий день

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Save time and reduce manual work with instant, auto-generated invoices
uk: Економте час і зменшуйте обсяг ручної роботи завдяки миттєвим, автоматично генерованим рахункам-фактурам

en: Save time by automating repeating events instead of creating them manually
uk: Економте час, автоматизуючи повторювані події замість того, щоб створювати їх вручну

en: Save time with fast, one-click appointment exports
uk: Економте час завдяки швидкому експорту зустрічей одним кліком

en: Save time with quick, hassle-free customer data exports
uk: Економте час завдяки швидкому та зручному експорту даних клієнтів

en: Scan
uk: Сканувати

en: Scan E-Ticket
uk: Виберіть Час

en: Scan e-ticket
uk: Сканувати електронний квиток

en: Schedule
uk: Розклад

en: Schedule:
uk: Розклад:

en: Schedule setup required
uk: Необхідно налаштувати розклад

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Scheduled Before Appointment
uk: Заплановано перед зустріччю

en: Scheduled Before Event
uk: Заплановано перед подією

en: Scheduled notification
uk: Заплановане сповіщення

en: Scope
uk: Обсяг

en: Scopes
uk: Обсяги

en: Search
uk: Шукайте тут

en: Search...
uk: Пошук...

en: Search Coupons
uk: Пошук купонів

en: Search Filters
uk: Пошукові фільтри

en: Search Input Field
uk: Профіль співробітника

en: Search Resources
uk: Пошук ресурсів

en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: Search Taxes
uk: Пошукові фільтри

en: Search attendees
uk: Пошук учасників

en: Search booked appointments
uk: Пошук заброньованих зустрічей

en: Search bookings
uk: Пошук бронювань

en: Search customers
uk: Пошук клієнтів

en: Search employees
uk: Пошук працівників

en: Search events
uk: Пошук подій

en: Search extras
uk: Пошук додаткових елементів

en: Search features
uk: Пошук функцій

en: Search for Events
uk: Пошук Подій...

en: Search for events
uk: Пошук подій

en: Search integrations
uk: Пошук інтеграцій

en: Search invoices
uk: Пошук рахунків

en: Search locations
uk: Місця пошуку

en: Search notifications
uk: Пошук сповіщень

en: Search packages
uk: Пошук пакетів

en: Search services
uk: Пошук послуг

en: Second
uk: Другий(гу)

en: Second {day}
uk: Секунда {day}

en: Secondary
uk: Вторинний

en: Secondary Button Type
uk: Тип вторинної кнопки

en: Secondary button style
uk: Стиль другорядної кнопки

en: Secondary color
uk: Додатковий колір

en: Secondary text
uk: Додатковий текст

en: Secret key (POSKey)
uk: Секретний ключ (POSKey)

en: Section
uk: Дія

en: Securely process payments using Stripe.
uk: Безпечно обробляйте платежі за допомогою Stripe.

en: Segment
uk: Сегмент

en: Segments
uk: Сегменти

en: Select
uk: Вибрати

en: Select Address
uk: Вибір Адреси

en: Select Apple Calendar
uk: Оберіть Календар

en: Select Box
uk: Випадаючий список

en: Select Calendar
uk: Оберіть Календар

en: Select Catalog View
uk: Виберіть Перегляд каталогу

en: Select Coupon
uk: Виберіть Купон

en: Select Customer
uk: Виберіть клієнта(ів)

en: Select Customer(s)
uk: Виберіть клієнта(ів)

en: Select Date
uk: Будь ласка, виберіть дату

en: Select Employee
uk: Виберіть Співробітника

en: Select Event
uk: Виберіть Подію

en: Select Events
uk: Виберіть Подію

en: Select Location
uk: Виберіть Локацію

en: Select Package
uk: Виберіть Пакет

en: Select Repeat Interval
uk: Виберіть Інтервал повтору

en: Select Repeat Period
uk: Виберіть Повторюваний період

en: Select Service
uk: Оберіть Послугу

en: Select Service Category
uk: Оберіть Категорію Послуги

en: Select Tag
uk: Виберіть тег

en: Select Tags
uk: Виберіть тег

en: Select Tickets
uk: Виберіть Час

en: Select Time
uk: Виберіть Час

en: Select View
uk: Виберіть Переглянути

en: Select WooCommerce product
uk: Виберіть продукт WooCommerce

en: Select Zoom User
uk: Виберіть Користувача Zoom

en: Select a placeholder to insert it where your cursor is placed.
uk: Виберіть заповнювач, щоб вставити його в місце, де знаходиться ваш курсор.

en: Select at least one option.
uk: Виберіть хоча б один варіант.

en: Select box
uk: Виберіть поле

en: Select category
uk: Виберіть категорію

en: Select customer, employee and service
uk: Виберіть Клієнта, Співробітника та Послугу

en: Select date
uk: Виберіть дату

en: Select date and time
uk: Виберіть Дату та Час

en: Select delimiter
uk: Виберіть роздільник

en: Select employee
uk: Виберіть працівника

en: Select event
uk: Виберіть подію

en: Select location
uk: Виберіть місце

en: Select only specific services for this period.<br/>If no services are selected, then all assigned services for this employee<br/>will be available for booking in this period.
uk: Виберіть лише конкретні послуги для цього періоду.<br/>Якщо послуги не вибрані, тоді всі призначені послуги для цього працівника<br/>будуть доступні для бронювання в цьому періоді.

en: Select or Create New
uk: Виберіть або створіть новий

en: Select or Create Tag
uk: Виберіть або Створіть тег

en: Select package
uk: Виберіть пакет

en: Select placeholder
uk: Вибрати заповнювач

en: Select service
uk: Виберіть послугу

en: Select specific location for each period.
uk: Виберіть конкретне місце для кожного періоду.

en: Select specific location for this period.
uk: Виберіть конкретне місце для цього періоду.

en: Select specific services for each period.
uk: Виберіть конкретні послуги для кожного періоду.

en: Select the Appointment Time
uk: Виберіть час Зустрічі

en: Select the Extras you'd like
uk: Оберіть, за бажанням, Додаткові Послуги

en: Select the WooCommerce product that will be used for this package.
uk: Виберіть продукт WooCommerce, який буде використано для цього пакета.

en: Select the action that will trigger the event for tracking.
uk: Виберіть дію, яка запустить подію для відстеження.

en: Select the employee who will be added as the organizer of the Google/Outlook/Apple Calendar event. Employees selected under Staff will be added as guests.
uk: Виберіть співробітника, який буде доданий як організатор події в календарі Google/Outlook/Apple. Співробітники, вибрані в розділі «Персонал», будуть додані як гості.

en: Select the events this coupon can be used for.
uk: Виберіть події, для яких можна використовувати цей купон.

en: Select the number of tickets that you want to book for each ticket type
uk: Виберіть кількість квитків, які ви хочете забронювати для кожного типу квитка.

en: Select the packages this coupon can be used for.
uk: Виберіть пакети, для яких можна використовувати цей купон.

en: Select the services this coupon can be used for.
uk: Виберіть послуги, для яких можна використовувати цей купон.

en: Select this Employee
uk: Вибрати цього працівника

en: Select this employee
uk: Вибрати цього працівника

en: Select tickets
uk: Вибрати квитки

en: Select your Square Location
uk: Виберіть своє місце розташування Square

en: Selected
uk: Всі "віконечка" обрані

en: Selected Customers
uk: Вибрані клієнти

en: Selected date background
uk: Вибраний фон дати

en: Selected date text
uk: Вибраний текст дати

en: Selected extras
uk: Вибрані додаткові послуги

en: Selected extras details
uk: Обрані послуги

en: Selected services
uk: Обрані послуги

en: Semicolon (;)
uk: Крапка з комою (;)

en: Send
uk: Надсилати всі сповіщення на додаткові адреси

en: Send Access Link
uk: Надіслати посилання на доступ

en: Send ICS file for approved bookings
uk: Надіслати ICS-файл для затверджених бронювань

en: Send ICS file for pending bookings
uk: Надіслати файл ICS для очікуючих бронювань

en: Send Reset Link
uk: Надіслати посилання для скидання

en: Send access link
uk: Надіслати посилання для доступу

en: Send after appointment
uk: Надіслати після призначення

en: Send after event
uk: Надіслати після події

en: Send all SMS messages to additional numbers
uk: Відправляти всі SMS-повідомлення на додаткові номери

en: Send all notifications to additional addresses
uk: Надсилати всі сповіщення на додаткові адреси

en: Send appointment notifications directly via WhatsApp.
uk: Надсилати сповіщення про запис безпосередньо через WhatsApp.

en: Send at
uk: Надіслати

en: Send custom fields info for each customer separately
uk: Надсилайте інформацію про спеціальні поля для кожного клієнта окремо

en: Send event invitation email
uk: Надіслати електронний лист із запрошенням на захід

en: Send invoice
uk: Надіслати рахунок

en: Send invoice to customer by default
uk: Надіслати рахунок клієнту за замовчуванням

en: Send only this notification
uk: Надіслати лише це сповіщення

en: Send personalized email and SMS notifications tailored to your business.
uk: Надсилайте персоналізовані електронні листи та SMS-сповіщення, адаптовані до вашого бізнесу.

en: Send smart, personalized notifications your way
uk: Надсилайте розумні, персоналізовані сповіщення на свій розсуд

en: Send test
uk: Надіслати тест

en: Send to e-mail
uk: Електронна пошта відправника

en: Send your customer data to Mailchimp quickly and effortlessly.
uk: Швидко та без зусиль надсилайте дані клієнтів до Mailchimp.

en: Sender ID must be between 3 and 11 characters
uk: Ідентифікатор відправника повинен містити від 3 до 11 символів

en: Sender email
uk: Електронна адреса відправника

en: Sender name
uk: Ім'я відправника

en: Sent
uk: Вам надіслано електронний лист із деталями вашого бронювання.

en: Separate-row export
uk: Експорт у окремий рядок

en: Service
uk: Послуга

en: Service/Event
uk: Послуга/Подія

en: Service Asc
uk: Послуга за зростанням

en: Service Categories
uk: Категорії послуг

en: Service Category
uk: Категорія Послуги

en: Service Desc
uk: Послуга за спаданням

en: Service ID
uk: ID послуги

en: Service Info
uk: Інформація про Послугу

en: Service Input Field
uk: Профіль співробітника

en: Service Price
uk: Вартість Послуги

en: Service Selection
uk: Вибір послуги

en: Service Subtotal
uk: Проміжний підсумок послуги

en: Service badge
uk: Значок служби

en: Service capacity
uk: Пропускна здатність

en: Service category
uk: Категорія послуг

en: Service count
uk: Кількість послуг

en: Service description
uk: Опис послуги

en: Service details
uk: Деталі послуги

en: Service duration
uk: Інформація про Послугу

en: Service employees list
uk: Список працівників

en: Service filter
uk: Фільтр послуг

en: Service has been added.
uk: Послугу додано.

en: Service has been deleted.
uk: Послугу видалено.

en: Service has been hidden.
uk: Послугу приховано.

en: Service has been updated.
uk: Послугу оновлено.

en: Service info
uk: Інформація про Послугу

en: Service information
uk: Виберіть Локацію

en: Service is now visible.
uk: Послуга тепер видима.

en: Service location
uk: Місцезнаходження сервісу

en: Service name
uk: Назва послуги

en: Service or event description
uk: Опис послуги або події

en: Service or event name
uk: Назва послуги або події

en: Service packages overview
uk: Огляд пакетів послуг

en: Service price
uk: Вартість Послуги

en: Service selection
uk: Вибір послуги

en: Service subtotal
uk: Підсумок вартості послуг

en: Services
uk: Послуги

en: Services & categories setup
uk: Налаштування послуг та категорій

en: Services Asc
uk: Послуги за зростанням

en: Services Desc
uk: Послуги за спаданням

en: Services and packages overview
uk: Огляд послуг та пакетів

en: Services have been reordered.
uk: Послуги були переупорядковані.

en: Services list, Appointments
uk: Список послуг, Записи

en: Services overview
uk: Огляд послуг

en: Services setup
uk: Налаштування послуг

en: Set ICS file description
uk: Встановити опис файлу ICS

en: Set Limit
uk: Встановити ліміт

en: Set Minimum
uk: Встановити мінімум

en: Set Password
uk: Встановити пароль

en: Set a maximum number of people a customer can add when booking.
uk: Встановити максимальну кількість людей, яких клієнт може додати під час бронювання.

en: Set coupons to be case insensitive
uk: Зробити купони нечутливими до регістру

en: Set different prices for specific days, times, or custom dates.
uk: Встановити різні ціни для конкретних днів, часу або спеціальних дат.

en: Set dynamic pricing for services based on various conditions.
uk: Встановити динамічне ціноутворення для послуг на основі різних умов.

en: Set event period first to enable pricing by date range.
uk: Спочатку встановіть період події, щоб увімкнути ціноутворення за діапазоном дат.

en: Set flexible ticket pricing with categories and date-based ranges to maximize accessibility and revenue.
uk: Встановити гнучке ціноутворення на квитки з категоріями та діапазонами дат для максимізації доступності та доходу.

en: Set general settings
uk: Встановити загальні налаштування

en: Set individual time zones for employees so availability and bookings are shown correctly for clients worldwide.
uk: Встановіть індивідуальні часові пояси для співробітників, щоб доступність і бронювання відображалися правильно для клієнтів по всьому світу.

en: Set metadata and description
uk: Встановити метадані та опис

en: Set minimum
uk: Встановити мінімум

en: Set new password
uk: Встановити новий пароль

en: Set options, colors and labels for booking form
uk: Встановити параметри, кольори та мітки для форми бронювання

en: Set password
uk: Встановити пароль

en: Set pricing based on the number of people in the booking.
uk: Встановити ціни залежно від кількості людей у бронюванні.

en: Set the description that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
uk: Встановіть опис, який з'явиться в події календаря. Ви можете використовувати заповнювачі, доступні на сторінці сповіщень.

en: Set the event period first to enable pricing by date range.
uk: Спочатку встановіть період події, щоб увімкнути ціноутворення за діапазоном дат.

en: Set the maximum number of busy events retrieved from calendar to block bookings in Amelia.
uk: Встановіть максимальну кількість зайнятих подій, отриманих з календаря, щоб блокувати бронювання в Amelia.

en: Set the maximum number of people allowed per appointment for this service.
uk: Встановіть максимальну кількість людей, дозволену на одну зустріч для цієї послуги.

en: Set the minimum number of people required per appointment for this service.
uk: Встановіть мінімальну кількість осіб, необхідну для кожного прийому за цією послугою.

en: Set the number of approved bookings after which the customer will automatically receive the coupon in a notification. Note: To enable this, the coupon placeholder must be included in the notification template.
uk: Встановіть кількість затверджених бронювань, після яких клієнт автоматично отримає купон у сповіщенні. Примітка: щоб увімкнути це, заповнювач купона повинен бути включений у шаблон сповіщення.

en: Set the time before the appointment when customers<br/>will not be able to cancel the appointment.
uk: Установіть часови інтрвал до зустрічі, коли клієнти<br/>не зможуть скасувати зустріч.

en: Set the title that will appear in the calendar event. You can use placeholders available on the Notifications page.
uk: Встановіть заголовок, який з'явиться в події календаря. Ви можете використовувати заповнювачі, доступні на сторінці сповіщень.

en: Set this option if you want to limit the number of appointments that an employee can have daily no matter how many appointments ‘fit’ inside the working hours
uk: Встановіть цю опцію, якщо ви хочете обмежити кількість записів, які співробітник може мати щодня, незалежно від того, скільки записів «вміщується» в робочі години.

en: Set up
uk: Налаштувати

en: Set up Calendar layout and Recurring popup options
uk: Налаштувати макет календаря та параметри спливаючих вікон повторень

en: Set up Content, Buttons and Labels
uk: Налаштувати вміст, кнопки та ярлики

en: Set up Employees selection options
uk: Профіль співробітника

en: Set up Labels and Buttons
uk: Налаштувати мітки та кнопки

en: Set up Location, Images, Filters, Capacity, Price, and Status visibility options
uk: Налаштувати параметри видимості локації, зображень, фільтрів, місткості, ціни та статусу

en: Set up Locations selection options
uk: Налаштувати параметри вибору локацій

en: Set up Package detailed view
uk: Налаштувати детальний перегляд пакета

en: Set up Service detailed view
uk: Налаштувати детальний перегляд послуги

en: Set up Services, Locations, Employees selection options
uk: Налаштувати параметри вибору послуг, локацій, співробітників

en: Set up Services and Packages view
uk: Налаштувати перегляд послуг і пакетів

en: Set up Services selection options
uk: Сервіс Stripe

en: Set up Services view
uk: Сервіс Stripe

en: Set up Sidebar visibility and its content
uk: Налаштувати видимість бічної панелі та її вміст

en: Set up button type and labels
uk: Налаштувати тип кнопки та мітки

en: Set up button types and labels
uk: Налаштувати типи кнопок та мітки

en: Set up categories cards
uk: Показати всі категорії

en: Set up display options and labels
uk: Налаштувати параметри відображення та мітки

en: Set up labels
uk: Налаштувати мітки

en: Set up labels and buttons
uk: Налаштуйте мітки та кнопки

en: Set up staff, location, gallery and other event information visibility
uk: Налаштування видимості інформації про персонал, місце розташування, галерею та інші відомості про захід

en: Set up visibility, button type and labels
uk: Налаштуйте видимість, тип кнопки та мітки

en: Set up visibility and labels
uk: Налаштуйте видимість та мітки

en: Set up visibility and labels of ticket selection
uk: Налаштуйте видимість та мітки вибору квитків

en: Set your Google Map API Key in General Settings
uk: Встановіть ваш ключ API Google Maps у загальних налаштуваннях

en: Set your company working hours. This schedule will be used for all new employees, however you can customize schedule for each employee later.
uk: Встановіть робочий час вашої компанії. Цей графік буде використовуватися для всіх нових співробітників, однак ви можете налаштувати графік для кожного співробітника пізніше.

en: Setting up days off
uk: Налаштування вихідних днів

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings have been saved.
uk: Налаштування збережено.

en: Shared
uk: Спільний

en: Shared Pool
uk: Спільний пул

en: Shared capacity across services
uk: Спільна місткість між послугами

en: Shared category capacity
uk: Спільна ємність категорії

en: Show
uk: Показати Подію на сайті

en: Show Add To Calendar option to customers
uk: Показати клієнтам опцію «Додати до календаря»

en: Show All
uk: Показати Все

en: Show All Periods
uk: Показати всі періоди

en: Show Less Periods
uk: Показати менше періодів

en: Show Type
uk: Показати тип

en: Show all categories
uk: Показати всі категорії

en: Show all employees
uk: Показати всіх співробітників

en: Show all events
uk: Показати всі події

en: Show all locations
uk: Показати всі локації

en: Show all packages
uk: Показати всі теги

en: Show all services
uk: Показати всі послуги

en: Show all tags
uk: Показати всі теги

en: Show booking slots in client's time zone
uk: Показати слоти бронювання в часовій зоні клієнта

en: Show bookings
uk: Показати бронювання

en: Show catalog of all categories
uk: Показати каталог усіх категорій

en: Show checkout form
uk: Показати форму оформлення замовлення

en: Show coupon
uk: Показати купон

en: Show customer information form
uk: Показати форму інформації про клієнта

en: Show employee
uk: Показати працівника

en: Show event
uk: Показати подію

en: Show event on site
uk: Показати Подію на сайті

en: Show from date
uk: Показати з дати

en: Show in Amelia Popup
uk: Показати у спливаючому вікні Amelia

en: Show less
uk: Показати менше

en: Show location
uk: Показати місце

en: Show more
uk: Показати більше

en: Show more ({count})
uk: Показати більше ({count})

en: Show on website
uk: Показати на сайті

en: Show package
uk: Показати пакет

en: Show recurring events
uk: Показати повторювані події

en: Show resource
uk: Показати ресурс

en: Show service
uk: Показати послугу

en: Show single Event details on the page
uk: Показати деталі окремої події на сторінці

en: Show specific categories
uk: Показати конкретну категорію

en: Show specific category
uk: Показати конкретну категорію

en: Show specific package
uk: Показати конкретний пакет

en: Show specific packages
uk: Показати конкретний пакет

en: Show specific service
uk: Показати конкретну послугу

en: Show specific services
uk: Показати конкретну послугу

en: Show tag
uk: Показати тег

en: Show tax
uk: Показати податок

en: Show waiting list after booking is full
uk: Показати список очікування після заповнення бронювання

en: Showcase your services in stylish card layouts. Easily organize them by category and tailor the appearance to match your brand.
uk: Представте свої послуги в стильних карткових макетах. Легко організуйте їх за категоріями та налаштуйте зовнішній вигляд відповідно до вашого бренду.

en: Showing
uk: Показ

en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Sidebar area
uk: Бічна панель

en: Sidebar visibility
uk: Видимість бічної панелі

en: Sign In
uk: Увійти

en: Sign In to Mailchimp
uk: Перемикачі

en: Sign Out of Mailchimp
uk: Вийти з Mailchimp

en: Sign in
uk: Увійти

en: Sign in as
uk: Увійти як

en: Sign in with Google
uk: Увійти через Google

en: Sign in with Microsoft
uk: Увійти за допомогою Microsoft

en: Sign in with Outlook
uk: Увійти через Outlook

en: Sign out from Google
uk: Вийти з Google

en: Sign out from Outlook
uk: Вийти з Outlook

en: Sign up
uk: Зареєструватися

en: Simple, secure payments powered by Barion.
uk: Прості, безпечні платежі за підтримки Barion.

en: Simplify communication with customizable messages for both customers and employees
uk: Спростіть спілкування за допомогою настроюваних повідомлень як для клієнтів, так і для співробітників

en: Simplify financial management with easy, one-click transaction exports
uk: Спростіть управління фінансами за допомогою простого експорту транзакцій одним кліком

en: Simplify scheduling with individual availability, working hours, and assignments
uk: Спростіть планування за допомогою індивідуальної доступності, робочого часу та завдань

en: Simplify scheduling with recurring events
uk: Спростіть планування за допомогою повторюваних подій

en: Single-row export
uk: Експорт в один рядок

en: Single Ticket
uk: Один квиток

en: Single booking
uk: Один запис

en: Skip Categories step
uk: Показати всі категорії

en: Skip Import
uk: Пропустити імпорт

en: Skip packages and continue with the selected service
uk: Пропустити пакети та продовжити з обраною послугою

en: Skip setup
uk: Пропустити налаштування

en: Slot end time
uk: Час закінчення слоту

en: Social login
uk: Соціальний вхід

en: Social login setup
uk: Налаштування соціального входу

en: Some employees assigned to this event are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
uk: Деякі працівники, призначені на цю подію, не підключені до Zoom. Будь ласка, перейдіть до їхніх профілів і підключіть їх до Zoom, щоб правильно використовувати цю інтеграцію.

en: Some employees assigned to this service are not connected to Zoom. Please go to their profiles and connect them to Zoom to use this integration properly.
uk: Деякі працівники, призначені на цю послугу, не підключені до Zoom. Будь ласка, перейдіть до їхніх профілів і підключіть їх до Zoom, щоб правильно використовувати цю інтеграцію.

en: Some of the desired slots are busy. We offered you the nearest time slots instead.
uk: Деякі з бажаних "віконечок" зайняті. Натомість ми запропонували вам найближчі часові проміжки.

en: Some payment methods cannot be used together due to compatibility rules
uk: Деякі способи оплати не можуть використовуватися разом через правила сумісності.

en: Some records have an incorrect format.
uk: Деякі записи мають некоректний формат.

en: Sorry, there was an error creating a payment link. Please try again later.
uk: На жаль, під час обробки вашого платежу сталася помилка. Будь-ласка спробуйте пізніше.

en: Sorry, there was an error processing your payment. Please try again later.
uk: На жаль, під час обробки вашого платежу сталася помилка. Будь-ласка спробуйте пізніше.

en: Sorry, there was an error while adding booking to WooCommerce cart.
uk: На жаль, під час додавання бронювання в кошик WooCommerce сталася помилка.

en: Sort
uk: Сортувати

en: Space-comma
uk: Пробіл-кома

en: Space-dot
uk: Пробіл-точка

en: Special Days
uk: Особливі дні

en: Special characters are not allowed
uk: Спеціальні символи не дозволені

en: Special days
uk: Особливі дні

en: Special days setup
uk: Налаштування особливих днів

en: Specific Date
uk: Конкретна дата

en: Specific Date & Time
uk: Конкретна дата

en: Specific date
uk: Конкретна дата

en: Specific date & time
uk: Конкретна дата та час

en: Spot
uk: Місць

en: Spots
uk: Місць

en: Spots capacity
uk: Місткість:

en: Square
uk: Квадрат

en: Square account successfully disconnected
uk: Обліковий запис Square успішно відключено

en: Square payment link
uk: Посилання для оплати Square

en: Staff
uk: Персонал

en: Standard Account
uk: Стандартний обліковий запис

en: Start
uk: Почати

en: Start Date
uk: Час початку

en: Start Scanner
uk: Час початку

en: Start Time
uk: Час початку

en: Start Zoom
uk: Почати Zoom

en: Start Zoom Meeting
uk: Почати зустріч в Zoom

en: Start by clicking the add custom field button
uk: Почніть, натиснувши кнопку «Додати власне поле».

en: Start date
uk: Дата початку

en: Start scanner
uk: Запустити сканер

en: Start time
uk: Час початку

en: Status
uk: Статус

en: Status Asc
uk: Статус за зростанням

en: Status Desc
uk: Статус за спаданням

en: Stay compliant with ease through consistent, reliable tax handling across your business
uk: Забезпечте відповідність вимогам завдяки послідовному та надійному обробленню податків у всій вашій компанії

en: Stay connected with WhatsApp notifications
uk: Залишайтеся на зв'язку з повідомленнями WhatsApp

en: Stay organized with export files ready for analysis or external tools
uk: Залишайтеся організованими завдяки файлам експорту, готовим для аналізу або зовнішніх інструментів

en: Step-By-Step Booking Wizard gives your customers the option to choose everything about the booking in a few steps
uk: Майстер покрокового бронювання дає вашим клієнтам можливість вибрати все для бронювання за кілька кроків

en: Step-by-Step booking view guides the customers through several steps in order to make their bookings.
uk: Покроковий перегляд бронювання проводить клієнтів через кілька етапів для здійснення їхніх бронювань.

en: Step-by-step
uk: Крок за кроком

en: Step-by-step booking form guide
uk: Покрокова інструкція щодо заповнення форми бронювання

en: Step 1
uk: Крок 1

en: Step 2
uk: Крок 2

en: Step 3
uk: Крок 3

en: Step 4
uk: Крок 4

en: Step Booking
uk: Етап бронювання

en: Step By Step Booking Form
uk: Покрокова форма бронювання

en: Step Popups
uk: Спливаючі вікна кроку

en: Step content
uk: Зміст кроку

en: Step header
uk: Заголовок кроку

en: Step heading
uk: Заголовок кроку

en: Step info tab
uk: Вкладка «Інформація про кроки»

en: Step message
uk: Повідомлення про крок

en: Step pagination
uk: Пагінація кроків

en: Step tickets tab
uk: Вкладка «Квитки кроків»

en: Steps
uk: Кроки

en: Steps order
uk: Порядок кроків

en: Stop Scanner
uk: Зупинити сканер

en: Stop scanner
uk: Зупинити сканер

en: Streamline operations with one central place to manage all resources across your business
uk: Оптимізуйте операції за допомогою єдиного централізованого місця для управління всіма ресурсами вашого бізнесу

en: Streamline virtual meetings by integrating popular meeting platforms directly into bookings.
uk: Оптимізуйте віртуальні зустрічі, інтегруючи популярні платформи для проведення зустрічей безпосередньо в бронювання.

en: Stripe
uk: Опис для Stripe

en: Stripe Account
uk: Опис для Stripe

en: Stripe Connect
uk: Сервіс Stripe

en: Stripe payment link
uk: Посилання для оплати Stripe

en: Studios
uk: Студії

en: Sub Steps
uk: Підкроки

en: Sub step title
uk: Назва підкроку

en: Subject
uk: Тема

en: Subject placeholders
uk: Заповнювачі теми

en: Subscribe to our mailing list
uk: Підписатися на нашу розсилку

en: Subtotal
uk: Проміжний підсумок

en: Subtotal:
uk: Проміжний підсумок:

en: Success
uk: Успішно виконано

en: Successful cancellation redirect URL
uk: URL перенаправлення після успішного скасування

en: Successfully added booking
uk: Перенаправлення URL-адреси після бронювання

en: Suggest closest available date
uk: Запропонувати найближчу доступну дату

en: Suggest customers to add an appointment to their calendar when booking is finalized.
uk: Запропонуйте клієнтам додати зустріч до свого календаря після завершення бронювання.

en: Suggest next available date
uk: Запропонувати наступну доступну дату

en: Suggest previous available date
uk: Запропонувати попередню доступну дату

en: Sum of payments
uk: Сума платежів

en: Summary
uk: Підсумок

en: Summary segment
uk: Сегмент підсумку

en: Sun
uk: Неділя

en: Sunday
uk: НЕДІЛЯ

en: Support
uk: Підтримка

en: Support Amelia by displaying a backlink
uk: Підтримайте Amelia, відображаючи зворотне посилання

en: Support deeper insights by using exported data for analysis and reporting
uk: Підтримуйте глибше розуміння, використовуючи експортовані дані для аналізу та звітності

en: Support external workflows by seamlessly moving financial records into other systems
uk: Підтримка зовнішніх робочих процесів завдяки безперебійному переміщенню фінансових записів в інші системи

en: Switch Camera
uk: Перемкнути камеру

en: Sync with
uk: Синхронізувати з

en: Sync your Stripe Connect account for effortless payments and seamless payouts.
uk: Синхронізуйте свій обліковий запис Stripe Connect для безпроблемних платежів та виплат.

en: Sync your and your employee's personal and professional events by connection Outlook calendars.
uk: Синхронізуйте особисті та професійні події ваших співробітників, підключивши календарі Outlook.

en: Sync your and your employees' personal and professional events by connecting Google calendars.
uk: Синхронізуйте особисті та професійні події ваші та ваших співробітників, підключивши Google календарі.

en: Sync your schedule with your personal Apple Calendar to prevent double bookings.
uk: Синхронізуйте свій розклад з особистим календарем Apple, щоб уникнути подвійних бронювань.

en: Sync your schedule with your personal Google Calendar to prevent double bookings.
uk: Синхронізуйте свій розклад з особистим календарем Google, щоб уникнути подвійних бронювань.

en: Sync your schedule with your personal Outlook Calendar to prevent double bookings.
uk: Синхронізуйте свій розклад з особистим календарем Outlook, щоб уникнути подвійних бронювань.

en: Tab title
uk: Заголовок вкладки

en: Table settings have been updated.
uk: Налаштування таблиці оновлено.

en: Tabs (All / Packages / Services)
uk: Вкладки (Усі / Пакеті / Послуги)

en: Tag
uk: Виберіть або Створіть тег

en: Tags
uk: Теги

en: Tax
uk: Податок

en: Tax amount
uk: Сума податку

en: Tax details
uk: Податкові деталі

en: Tax has been added.
uk: Податок було додано.

en: Tax has been deleted.
uk: Податок було видалено.

en: Tax has been hidden.
uk: Податок було приховано.

en: Tax has been updated.
uk: Податок було оновлено.

en: Tax is now visible.
uk: Податок тепер видно.

en: Tax rate
uk: Ставка податку

en: Tax rate name
uk: Назва ставки податку

en: Tax setup
uk: Налаштування податків

en: Tax will be excluded from price calculation and showed separately.
uk: Податок буде виключено з розрахунку ціни та показано окремо.

en: Tax will be included in price calculation.
uk: Податок буде включено в розрахунок ціни.

en: Taxes
uk: Податки

en: Taxes overview
uk: Огляд податків

en: Template name
uk: Назва шаблону

en: Test API key
uk: Тестовий API ключ

en: Test SMS
uk: Тестове SMS

en: Test SMS sent successfully.
uk: Тестове SMS-повідомлення надіслано успішно.

en: Test WhatsApp
uk: Тест WhatsApp

en: Test WhatsApp message sent successfully
uk: Тестове повідомлення WhatsApp надіслано успішно

en: Test client ID
uk: Тестовий ідентифікатор клієнта

en: Test email
uk: Тестовий електронний лист

en: Test email sent successfully.
uk: Тестовий електронний лист успішно надіслано.

en: Test mode
uk: Тестовий режим

en: Test publishable key
uk: Тестовий публічний ключ

en: Test secret
uk: Тестовий секрет

en: Test secret Key
uk: Тестовий секретний ключ

en: Text
uk: Текст

en: Text Mode
uk: Текстовий режим

en: Text area
uk: Текстова область

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Text color on background
uk: Колір тексту на тлі

en: Text content
uk: Текстовий вміст

en: Thank you! Your booking is completed.
uk: Дякуємо! Ваше бронювання завершено.

en: Thank you! Your booking is completed and now is pending confirmation.
uk: Дякуємо! Ваше бронювання завершено і очікує підтвердження.

en: The appointment can't be rescheduled.
uk: Запис не можна перенести.

en: The coupon field is mandatory
uk: Поле купона є обов'язковим

en: The coupon you entered is not valid
uk: Введений вами купон недійсний

en: The currency in Amelia does not match the currency of your chosen Square location
uk: Валюта в Amelia не відповідає валюті обраного вами місця Square.

en: The customer didn’t provide an email address, so the invoice couldn’t be sent.
uk: Клієнт не надав адресу електронної пошти, тому рахунок не міг бути відправлений.

en: The first row should not contain column names.
uk: Перший рядок не повинен містити назв стовпців.

en: The message body must be configured in the Facebook Developers settings.
uk: Тіло повідомлення має бути налаштоване в налаштуваннях Facebook Developers.

en: The message header must be configured in the Facebook Developers settings. The character limit is 60 characters after placeholders are replaced.
uk: Заголовок повідомлення має бути налаштований в налаштуваннях Facebook Developers. Ліміт символів становить 60 після заміни заповнювачів.

en: The original booking forms—Step-by-Step, Catalog, Event List, and Event Calendar—feature basic customization and label changes, serving as the foundation for our newer versions.
uk: Оригінальні форми бронювання—Крок за кроком, Каталог, Список подій та Календар подій—мають базову можливість налаштування та змінення міток, слугуючи основою для наших новіших версій.

en: The package is time-limited to
uk: Пакет обмежений за часом до

en: The payment will be done on-site.
uk: Залишок загальної суми буде оплачено на місці.

en: The price will multiply by the number of people/spots
uk: Ціна буде помножена на кількість людей/місць

en: The proposed date and time are different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date and time.
uk: Запропоновані дата та час відрізняються від обраного вами шаблону через відсутність доступних часових слотів на очікувані дату та час.

en: The proposed date is different from your selected pattern due to unavailable time slots on the expected date.
uk: Запропонована дата відрізняється від обраного вами шаблону через відсутність доступних часових слотів на очікувану дату.

en: The proposed time is different from your selected pattern due to unavailable time slots at the expected time.
uk: Запропонований час відрізняється від обраного вами шаблону через відсутність доступних часових слотів на очікуваний час.

en: The purchase code is invalid or it has expired
uk: Код покупки недійсний або термін його дії закінчився

en: The refund amount will be
uk: Сума відшкодування буде

en: The remaining balance can be paid on-site or through a payment link.
uk: Залишок можна оплатити на місці або через платіжне посилання.

en: The resource name is only visible to you and won't appear during booking. It's used for internal management purposes.
uk: Назва ресурсу видима лише вам і не з'явиться під час бронювання. Вона використовується для внутрішнього управління.

en: The resource quantity is counted separately for each selected location.
uk: Кількість ресурсів рахується окремо для кожного обраного місця.

en: The resource quantity is counted separately for each selected service.
uk: Кількість ресурсів рахується окремо для кожної обраної послуги.

en: The resource quantity is shared across all selected services, employees, and locations.
uk: Кількість ресурсів розподіляється між усіма вибраними послугами, працівниками та локаціями.

en: The rest of the appointments can be booked later on the Customers panel.
uk: Решту записів можна забронювати пізніше на панелі клієнтів.

en: The time slot step defined here will apply to all time slots across the plugin.
uk: Крок часових інтервалів, визначений тут, буде застосовуватися до всіх часових інтервалів у плагіні.

en: The time slot you tried to reschedule to is not available. Please select a different time slot for the selected date.
uk: Часовий інтервал, на який ви намагалися перенести, недоступний. Будь ласка, виберіть інший часовий інтервал для вибраної дати.

en: The total number of people for the booking.
uk: Загальна кількість людей для бронювання.

en: The total number of persons ({approvedPersonsCount}) exceeds the maximum capacity of {maxAppointmentCapacity}.
uk: Загальна кількість осіб ({approvedPersonsCount}) перевищує максимальну місткість {maxAppointmentCapacity}.

en: The total number of persons ({waitingPersonsCount}) exceeds the maximum waiting list capacity of {waitingListMaxCapacity}.
uk: Загальна кількість осіб ({waitingPersonsCount}) перевищує максимальну місткість списку очікування {waitingListMaxCapacity}.

en: There are no attendees yet...
uk: Учасників ще немає...

en: There are no booked appointments for this package.
uk: Для цього пакету немає заброньованих записів.

en: There are no days off yet...
uk: Учасників ще немає...

en: There are no future events scheduled. Please create a new event.
uk: Немає запланованих майбутніх подій. Будь ласка, створіть нову подію.

en: There are no packages. Please create a new package.
uk: Немає пакетів. Будь ласка, створіть новий пакет.

en: There are no results...
uk: Результатів немає...

en: There are no special days yet...
uk: Учасників ще немає...

en: There are no upcoming events for this period
uk: Немає майбутніх подій на цей період

en: There are upcoming appointments for the {service} service.
uk: Є заплановані записи на послугу {service}.

en: There is an event in Google/Outlook Calendar that overlaps this one for a specific employee, are you sure you want to create another one?
uk: У календарі Google/Outlook є подія, яка перетинається з цією для конкретного працівника. Ви впевнені, що хочете створити ще одну?

en: These employees will receive the package purchased e-mail notification when it is purchased without any appointments booked.
uk: Ці працівники отримають електронне повідомлення про придбання пакету, коли його буде придбано без жодних заброньованих записів.

en: Third
uk: Третій(тю)

en: Third {day}
uk: Третій {day}

en: This & Future
uk: Це та майбутнє

en: This Only
uk: Тільки це

en: This appointment is a part of a package.
uk: Ця зустріч є частиною пакету.

en: This booking is part of a package deal
uk: Це бронювання є частиною пакетної угоди

en: This category cannot be deleted because it is included in a package.
uk: Цю категорію не можна видалити, оскільки вона входить до складу пакета.

en: This category has services with {count} past appointment. | This category has services with {count} past appointments.
uk: Ця категорія має послуги з {count} минулою зустріччю. | Ця категорія має послуги з {count} минулими зустрічами.

en: This change will lead to a price increase for certain bookings. Do you want payment links to be created?
uk: Ця зміна призведе до збільшення ціни на певні бронювання. Чи бажаєте ви створити платіжні посилання?

en: This charge type will not be be used when booking multiple appointments (cart feature or recurring feature) OR when booking event with multiple employees.
uk: Цей тип стягнення не буде використовуватися при бронюванні кількох зустрічей (функція кошика або повторювана функція) АБО при бронюванні події з кількома співробітниками.

en: This coupon has expired
uk: Цей купон закінчився

en: This coupon is not valid anymore
uk: Цей купон більше не дійсний

en: This email is already in use. Please enter a different email address.
uk: Ця електронна адреса вже використовується. Будь ласка, введіть іншу електронну адресу.

en: This employee is the only one assigned to {service}.
uk: Цей працівник є єдиним призначеним на {service}.

en: This field is required
uk: Це поле є обов'язковим

en: This field is required.
uk: Це поле є обов'язковим.

en: This file is forbidden for upload
uk: Цей файл заборонено завантажувати

en: This is a temporary WhatsApp token and will automatically expire after 24 hours. Make sure to complete the setup before it expires.
uk: Це тимчасовий токен WhatsApp, який автоматично втратить чинність через 24 години. Обов'язково завершіть налаштування до закінчення терміну його дії.

en: This is a unique security token. Copy it into the 'Verify token' field in WhatsApp when creating a webhook.
uk: Це унікальний токен безпеки. Скопіюйте його в поле 'Перевірити токен' у WhatsApp при створенні вебхука.

en: This is recurring event
uk: Це повторювана подія

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Apple. Add this URI to your Apple project credentials under 'Redirect URIs'.
uk: Це шлях у вашому додатку, куди користувачі будуть перенаправлені після автентифікації з Apple. Додайте цей URI до облікових даних вашого проекту Apple у розділі 'URI перенаправлення'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Google. Add this URI to your Google project credentials under 'Authorized redirect URIs'.
uk: Це шлях у вашому додатку, куди користувачі будуть перенаправлені після автентифікації з Google. Додайте цей URI до облікових даних вашого проекту Google у розділі 'Авторизовані URI перенаправлення'.

en: This is the path in your application where users will be redirected after authenticating with Outlook. Add this URI to the 'Redirect URIs' section in your Outlook application settings.
uk: Це шлях у вашому додатку, куди користувачі будуть перенаправлені після автентифікації з Outlook. Додайте цей URI до розділу 'URI перенаправлення' у налаштуваннях вашого додатку Outlook.

en: This limit is based on the customer's email address.
uk: Це обмеження базується на електронній адресі клієнта.

en: This location has {count} service connected to it. | This location has {count} services connected to it.
uk: Це місце має {count} підключену послугу. | Це місце має {count} підключені послуги.

en: This message is sent when a customer replies via WhatsApp, informing them that responses via WhatsApp are not supported.
uk: Це повідомлення надсилається, коли клієнт відповідає через WhatsApp, інформуючи його, що відповіді через WhatsApp не підтримуються.

en: This notification requires a cron job. Add the line below to your cron configuration.
uk: Це сповіщення вимагає cron-завдання. Додайте наведений нижче рядок до вашої конфігурації cron.

en: This option requires adding the payment link placeholder to your message templates.
uk: Цей параметр вимагає додавання заповнювача посилання на оплату до ваших шаблонів повідомлень.

en: This package deal will expire in
uk: Ця пакетна пропозиція закінчиться через

en: This package has
uk: Придбано Пакет Послуг

en: This package has {count} appointment in the future. | This package has {count} appointments in the future.
uk: Цей пакет має {count} запис у майбутньому. | Цей пакет має {count} записи у майбутньому.

en: This package has {count} appointment in the past. | This package has {count} appointments in the past.
uk: Цей пакет має {count} запис у минулому. | Цей пакет має {count} записи у минулому.

en: This placeholder's content will be applied wherever it is used.
uk: Вміст цього заповнювача буде застосовано всюди, де його використовують.

en: This range
uk: Цей діапазон

en: This service cannot be deleted because it is included in a package.
uk: Цю службу не можна видалити, оскільки вона входить до складу пакета.

en: This service does not have any extras
uk: Ця Послуга не містить додаткових послуг

en: This service has {count} appointment in the past. | This service has {count} appointments in the past.
uk: Ця послуга має {count} запис у минулому. | Ця послуга має {count} записи у минулому.

en: This service is available for booking in purchased package. Are you sure you want to delete this service?
uk: Ця послуга доступна для бронювання в придбаному пакеті. Ви впевнені, що хочете видалити цю послугу?

en: This service is available in a Package
uk: Доступно в Пакеті Послуг

en: This service is available in a package
uk: Ця послуга доступна в пакеті

en: This time slot is no longer available. Please select a different time.
uk: Цей часовий проміжок більше недоступний. Будь ласка, виберіть інший час.

en: This user has bookings in purchased package.. Are you sure you want to delete this user?
uk: Цей користувач має бронювання в придбаному пакеті. Ви впевнені, що хочете видалити цього користувача?

en: This user has {count} appointment in the past. | This user has {count} appointments in the past.
uk: Цей користувач має {count} запис у минулому. | Цей користувач має {count} записи в минулому.

en: This user is an attendee in future event. Are you sure you want to delete this user? | This user is an attendee in future events. Are you sure you want to delete this user?
uk: Цей користувач є учасником майбутньої події. Ви впевнені, що хочете видалити цього користувача? | Цей користувач є учасником майбутніх подій. Ви впевнені, що хочете видалити цього користувача?

en: This widget shows monthly data instead of using the global date range.
uk: Цей віджет показує місячні дані замість використання глобального діапазону дат.

en: Thu
uk: Чт

en: Thursday
uk: ЧЕТВЕР

en: Ticket
uk: Тип Події

en: Ticket ID
uk: Тип Події

en: Ticket Name
uk: Тип Події

en: Ticket Type
uk: Тип квитка

en: Ticket Types
uk: Тип Події

en: Ticket cannot be scanned for this date
uk: Квиток не можна сканувати на цю дату

en: Ticket code
uk: Код квитка

en: Ticket has already been scanned
uk: Захід скасовано

en: Ticket is valid
uk: Квиток дійсний

en: Ticket name
uk: Назва квитка

en: Ticket not found
uk: Квиток не знайдено

en: Ticket not valid
uk: Квиток недійсний

en: Ticket types
uk: Типи квитків

en: Tickets
uk: Квитки

en: Tickets for events with attendees will not be updated
uk: Квитки на події з учасниками не будуть оновлені

en: Time
uk: Включати час буфера послуги в часові інтервали

en: Time(s):
uk: Кількість:

en: Time:
uk: Включати час буфера послуги в часові інтервали

en: Time Range:
uk: Часовий діапазон:

en: Time Used Asc
uk: Час використання за зростанням

en: Time Used Desc
uk: Час використання за спаданням

en: Time frame
uk: Часовий діапазон:

en: Time needed after the appointment for rest, cleanup, or transition. During this period, the employee cannot be booked for any service.
uk: Час, необхідний після запису для відпочинку, прибирання або переходу. Протягом цього періоду працівник не може бути заброньований для жодної послуги.

en: Time needed before the appointment for preparation. During this period, the employee cannot be booked for any service.
uk: Час, необхідний перед записом для підготовки. Протягом цього періоду працівник не може бути заброньований для жодної послуги.

en: Time slot is unavailable
uk: Часовий інтервал недоступний

en: Time slot price
uk: Ціна часового слоту

en: Time slots are unavailable
uk: Часові інтервали недоступні

en: Time zone
uk: Часовий пояс

en: Time zones
uk: Часові пояси

en: Times
uk: Часи

en: Times bought
uk: Кількість покупок

en: Times used
uk: Кількість використань

en: Timetable
uk: Часова шкала

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Tips & suggestions
uk: Поради та пропозиції

en: Title section
uk: Розділ заголовка

en: Title text
uk: Текст заголовка

en: To
uk: До

en: To customer
uk: Клієнту

en: To employee
uk: Співробітнику

en: To enable Google Maps, enter your Google Maps API key in the Google General Settings.
uk: Щоб увімкнути Google Maps, введіть ваш ключ API Google Maps у Загальних налаштуваннях Google.

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit %s to activate Amelia.
uk: Для отримання автоматичних оновлень необхідна активація ліцензії. Відвідайте %s, щоб активувати Амелію.

en: To reschedule your appointment, select an available date time from the calendar, then click Confirm.
uk: Щоб перепланувати Зустріч, виберіть доступні Дату та Час у календарі, а потім натисніть Підтвердити.

en: To send a test SMS, please recharge your balance.
uk: Щоб надіслати тестове SMS, будь ласка, поповніть баланс.

en: To send a test email, please configure the 'Sender Email' in Notification Settings.
uk: Щоб надіслати тестовий електронний лист, будь ласка, налаштуйте 'Електронну адресу відправника' в Налаштуваннях сповіщень.

en: To use WhatsApp notifications, connect your WhatsApp account in Settings.
uk: Щоб використовувати сповіщення WhatsApp, підключіть свій обліковий запис WhatsApp у налаштуваннях.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Toggle Sidebar
uk: Перемкнути бічну панель

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Top trends
uk: Найпопулярніші тенденції

en: Torch off
uk: Ліхтарик вимкнено

en: Torch on
uk: Ліхтарик увімкнено

en: Total
uk: Всього

en: Total Amount
uk: Загальна сума

en: Total Amount:
uk: Загальна сума:

en: Total Cost:
uk: Загальна вартість:

en: Total Number of People:
uk: Загальна кількість людей:

en: Total Price
uk: Загальна сума

en: Total Services Booked
uk: Загальна сума

en: Total amount
uk: Загальна сума

en: Total appointments
uk: Загальна кількість записів

en: Total bookings
uk: Загальна кількість бронювань

en: Total capacity
uk: Загальна місткість

en: Total custom fields
uk: Загальна кількість користувацьких полів

en: Total events
uk: Загальна кількість подій

en: Total extras
uk: Загальна кількість додаткових послуг

en: Total number of appointments
uk: Загальна кількість записів

en: Total number of people:
uk: Загальна кількість осіб:

en: Total payments
uk: Загальна кількість платежів

en: Total people
uk: Загальна кількість людей

en: Total price
uk: Загальна ціна

en: Total services booked
uk: Загальна кількість замовлених послуг

en: Total tickets
uk: Загальна кількість квитків

en: Track customers who miss appointments or events without sending notifications.
uk: Відстежуйте клієнтів, які пропускають зустрічі або події, без надсилання сповіщень.

en: Trainers
uk: Тренери

en: Transaction
uk: Транзакція

en: Transaction #{count}
uk: Транзакція №{count}

en: Transaction details
uk: Деталі транзакції

en: Transactions
uk: Транзакції

en: Transfer
uk: Перекласти

en: Transfer amount (%)
uk: Сума переказу (%)

en: Translate
uk: Перекласти

en: Trigger by attribute
uk: Тригер за атрибутом

en: Trigger type
uk: Тип тригера

en: Try adjusting your filters or search criteria to find the services you're looking for.
uk: Спробуйте змінити фільтри або критерії пошуку, щоб знайти послуги, які вас цікавлять.

en: Try adjusting your search or filters.
uk: Спробуйте змінити параметри пошуку або фільтри.

en: Try adjusting your search to find what you are looking for.
uk: Спробуйте змінити параметри пошуку, щоб знайти те, що ви шукаєте.

en: Tue
uk: Вт

en: Tuesday
uk: ВІВТОРОК

en: Turn your services into high-value packages that customers love. Combine multiple appointments into a single, discounted offer that drives bigger, more confident purchases.
uk: Перетворіть свої послуги на високоцінні пакети, які сподобаються клієнтам. Об'єднайте кілька зустрічей в одну пропозицію зі знижкою, яка сприятиме більшим і впевненішим покупкам.

en: Type
uk: Тип

en: Type Asc
uk: Тип за зростанням

en: Type Desc
uk: Тип за спаданням

en: URL
uk: URL-адреса

en: URL on which will user be redirected if appointment can't be canceled because of 'Minimum time required before canceling' value
uk: URL-адреса, на яку буде перенаправлено користувача, якщо зустріч не може бути скасована через значення «Мінімальний час, необхідний для скасування».

en: Unable to deactivate plugin. Please try again later.
uk: Не вдається деактивувати плагін. Будь-ласка спробуйте пізніше.

en: Unable to retrieve payments results
uk: Не вдалося отримати результати платежів

en: Unable to save custom fields positions
uk: Неможливо зберегти позиції спеціальних полів

en: Unavailable Time Slots
uk: Недоступні часові слоти

en: Unavailable date background
uk: Недоступний фон дати

en: Unavailable date text
uk: Текст про недоступність дати

en: Unavailable time slots
uk: Недоступні часові проміжки

en: Unblock
uk: Розблокувати

en: Unblock customer
uk: Розблокувати клієнта

en: Undelivered
uk: Не доставлено

en: Unfortunately a server error occurred and your email was not sent.
uk: На жаль, сталася помилка сервера, і ваша електронна пошта не була надіслана.

en: Unique (Location)
uk: Унікальний (Місце)

en: Unique (Service)
uk: Унікальний (Послуга)

en: Unit price
uk: Ціна за одиницю

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Unsuccessful cancellation redirect URL
uk: URL-адреса перенаправлення при невдалому скасуванні

en: Until
uk: До

en: Until:
uk: До:

en: Until when?
uk: Допоки?

en: Upcoming
uk: Майбутня

en: Upcoming appointments
uk: Майбутні записи

en: Upcoming events
uk: Майбутні події

en: Upcoming events section
uk: Розділ «Майбутні події»

en: Update
uk: Оновити

en: Update Service Settings
uk: Оновити налаштування послуги

en: Update booking status automatically
uk: Автоматично оновлювати статус бронювання

en: Update booking status to approved after succesfull payment from link
uk: Оновити статус бронювання на затверджений після успішної оплати за посиланням

en: Update following
uk: Оновлення підписки

en: Update for All
uk: Оновити для всіх

en: Update for all
uk: Оновити для всіх

en: Updates
uk: Оновлення

en: Upgrade
uk: Оновити

en: Upload
uk: Завантажити

en: Upload file here
uk: Завантажте файл тут

en: Upload image
uk: Завантажити зображення

en: Usage
uk: Використання

en: Usage limit
uk: Ліміт використання

en: Use Global Colors
uk: Використовувати глобальні кольори

en: Use custom fields as intake forms to collect customer information during booking.
uk: Використовуйте спеціальні поля як форми для збору інформації про клієнтів під час бронювання.

en: Use service duration for booking a time slot
uk: Використовувати тривалість послуги для сітки інтервалів

en: Use this placeholder:
uk: Використовуйте цей заповнювач:

en: Used
uk: Використаний

en: Used coupon
uk: Використаний купон

en: User
uk: Користувач

en: User Profile
uk: Профіль користувача

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: VAT
uk: ПДВ

en: VAT info
uk: Інформація про ПДВ

en: VAT number
uk: Номер ПДВ

en: Valid Until:
uk: Діє до:

en: Valid first and last names are required fields.
uk: Дійсні ім'я та прізвище є обов'язковими полями.

en: Valid until
uk: Дійсний до

en: Validate required custom fields in the backend
uk: Перевірити обов'язкові користувацькі поля в бекенді

en: Validate ticket
uk: Вибір дати

en: Value
uk: Значення

en: Verification expired. Please try again.
uk: Термін перевірки закінчився. Будь ласка спробуйте ще раз.

en: Version
uk: Версія

en: Video tutorials
uk: Відеоуроки

en: Videos
uk: Відео

en: View
uk: Перегляд

en: View All
uk: Перегляд

en: View Cart
uk: Дивитись більше

en: View Employees
uk: Майстри

en: View Less Packages
uk: Виберіть Пакет

en: View More
uk: Дивитись більше

en: View More Packages
uk: Управління Мовами

en: View all
uk: Переглянути все

en: View all photos
uk: Показати всі локації

en: View appointments
uk: Переглянути записи

en: View booking
uk: Переглянути бронювання

en: View employees
uk: Переглянути співробітників

en: View events
uk: Переглянути події

en: View in Calendar
uk: Переглянути в календарі

en: View in Package
uk: Управління Мовами

en: View invoice
uk: Переглянути рахунок

en: View less packages
uk: Переглянути менше пакетів

en: View message
uk: Переглянути повідомлення

en: View more
uk: Дивитись більше

en: View more packages
uk: Переглянути більше пакетів

en: View packages
uk: Переглянути пакети

en: View pricing for
uk: Переглянути ціни для

en: Visibility
uk: Видимість

en: Visible
uk: Видимий

en: Visible at
uk: Видимість

en: Waiting
uk: Очікування

en: Waiting button background color
uk: Колір фону кнопки очікування

en: Waiting button text color
uk: Колір тексту кнопки очікування

en: Waiting for payment
uk: Очікування оплати

en: Waiting list
uk: Список очікування

en: Waiting list availability
uk: Доступність списку очікування

en: Waiting list background
uk: Фон списку очікування

en: Waiting list capacity
uk: Місткість списку очікування

en: Waiting list capacity must be at least 1
uk: Місткість списку очікування має бути щонайменше 1

en: Waiting list confirmation
uk: Підтвердження списку очікування

en: Waiting list is empty
uk: Список очікування порожній

en: Waiting list text
uk: Текст списку очікування

en: Warning
uk: Попередження

en: Watch on YouTube
uk: Дивитися на YouTube

en: We'll notify you if a spot opens up.
uk: Ми повідомимо вас, якщо з'явиться вільне місце.

en: We'll notify you if a spot opens up and your booking is approved.
uk: Ми повідомимо вас, якщо з'явиться вільне місце і ваше бронювання буде підтверджено.

en: We've prepared a .csv file with the customers that were not imported. After fixing the issues, you can try again.
uk: Ми підготували .csv файл з клієнтами, яких не вдалося імпортувати. Після виправлення помилок ви можете спробувати ще раз.

en: We were unable to cancel your booking. Please contact admin for assistance with canceling this booking.
uk: Ми не змогли скасувати ваше бронювання. Зверніться до адміністратора за допомогою у скасуванні цього бронювання.

en: We were unable to process your booking, and it was rejected. Please contact admin if you need help or want to try booking again.
uk: Ми не змогли обробити ваше бронювання, і воно було відхилено. Зверніться до адміністратора, якщо вам потрібна допомога або ви хочете спробувати забронювати знову.

en: Web
uk: Веб

en: Webhook
uk: Вебхук

en: Webhooks
uk: Вебхуки

en: Webhooks setup
uk: Налаштування веб-хуків

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Wed
uk: Ср

en: Wednesday
uk: СЕРЕДА

en: Week
uk: Тиждень

en: Weekly
uk: Щотижнево

en: Weeks
uk: Тижні

en: Welcome Back
uk: Ласкаво просимо назад

en: Welcome back
uk: Ласкаво просимо

en: Welcome to Amelia!
uk: Ласкаво просимо до Amelia!

en: Wellness
uk: Оздоровлення

en: What's New
uk: Що нового

en: WhatsApp Not Connected
uk: WhatsApp не підключено

en: WhatsApp auto-reply message
uk: Автовідповідь WhatsApp

en: WhatsApp business account ID
uk: ID бізнес-акаунта WhatsApp

en: WhatsApp history
uk: Історія WhatsApp

en: WhatsApp settings
uk: Налаштування WhatsApp

en: WhatsApp setup
uk: Налаштування WhatsApp

en: WhatsApp webhook callback URL
uk: URL зворотного виклику вебхука WhatsApp

en: WhatsApp webhook verify token
uk: Токен перевірки вебхука WhatsApp

en: When disabled, the employee chosen during the first booking will be used for this service throughout the entire package.
uk: Коли вимкнено, обраний під час першого запису співробітник буде використовуватися для цієї послуги протягом усього пакета.

en: When enabled, all entities (services, employees, locations, packages, and tags) load as soon as the page opens, instead of being loaded dynamically via AJAX.
uk: Коли ця опція увімкнена, всі об'єкти (послуги, співробітники, місця, пакети та теги) завантажуються одразу після відкриття сторінки, а не динамічно через AJAX.

en: When enabled, customers will receive a Google Calendar invitation for the event.
uk: Коли увімкнено, клієнти отримають запрошення на подію в Google Календарі.

en: When enabled, customers will see all attendees listed in their Google Calendar event.
uk: Коли увімкнено, клієнти побачать усіх учасників, зазначених у події Google Календаря.

en: When enabled, reminders will not be sent if a booking is made within the selected time before the appointment or event.
uk: Коли увімкнено, нагадування не будуть відправлені, якщо запис зроблено в межах вибраного часу до зустрічі або події.

en: When enabled, the total number of appointments is shared across the entire package instead of being set per service.
uk: Коли увімкнено, загальна кількість записів розподіляється на весь пакет замість встановлення для кожної послуги окремо.

en: When enabled, the “Subscribe” checkbox will be selected by default. Customers can manually uncheck it if they do not wish to join your Mailchimp list.
uk: Коли увімкнено, прапорець «Підписатися» буде вибрано за замовчуванням. Клієнти можуть вручну зняти його, якщо не бажають приєднуватися до вашого списку Mailchimp.

en: When recurring dates are unavailable
uk: Коли повторювані дати недоступні

en: When this option is deactivated, the booking will be<br/>determined based on the Default Time Slot Step
uk: Коли ця опція деактивована, бронювання буде<br/>визначено на основі кроку за замовчуванням для часових слотів

en: Whole amount
uk: Вся сума

en: Without expiration
uk: Без терміну дії

en: WooCommerce
uk: Опис для WooCommerce

en: WooCommerce Order Id
uk: Ідентифікатор замовлення WooCommerce

en: WooCommerce Product
uk: Товар WooCommerce

en: WooCommerce Service
uk: Сервіс WooCommerce

en: WooCommerce Thank you page
uk: Сторінка подяки WooCommerce

en: WooCommerce payment link
uk: Посилання для оплати WooCommerce

en: Woo Order Id
uk: Ідентифікатор замовлення Woo

en: WordPress User
uk: Користувач WordPress

en: WordPress user
uk: Користувач WordPress

en: Work Hours
uk: Робочі години

en: Work hours
uk: Робочі години

en: Work hours setup
uk: Налаштування робочого часу

en: Working Hours
uk: Робочі години

en: Working hours
uk: Робочі години

en: Wrong address?
uk: Неправильна адреса?

en: Year
uk: Рік

en: Yearly
uk: Щорічно

en: Years
uk: Роки

en: Yes
uk: Так

en: Yoga
uk: Йога

en: You're changing settings that have been individually configured for employees. Do you want to apply these changes to all employees?
uk: Ви змінюєте налаштування, які були індивідуально налаштовані для співробітників. Бажаєте застосувати ці зміни до всіх співробітників?

en: You're editing a recurring event. Apply changes only to this one, or to this and all future events? Note: Tickets for events with attendees will not be updated.
uk: Ви редагуєте повторювану подію. Застосувати зміни лише до цієї події чи до цієї та всіх майбутніх подій? Примітка: Квитки на події з учасниками не будуть оновлені.

en: You are currently connected to Google Calendar by Admin. Overriding Google Calendar connection is not available.
uk: Ви зараз підключені до Google Календаря адміністратором. Перезапис підключення до Google Календаря недоступний.

en: You are currently connected to Outlook Calendar by Admin. Overriding Outlook Calendar connection is not available.
uk: Ви зараз підключені до календаря Outlook адміністратором. Перезапис підключення до календаря Outlook недоступний.

en: You are on the waiting list with position
uk: Ви у списку очікування на позиції

en: You are the only provider for this service
uk: Ви єдиний постачальник для цієї послуги

en: You are the only provider on
uk: Ви єдиний постачальник на

en: You are using a form that will be outdated soon!
uk: Ви використовуєте форму, яка скоро стане застарілою!

en: You can also cancel and delete its future events.
uk: Ви також можете скасувати та видалити її майбутні події.

en: You can also cancel its future events.
uk: Ви також можете скасувати його майбутні події.

en: You can also clear all filters to view all services.
uk: Ви також можете очистити всі фільтри, щоб переглянути всі послуги.

en: You can also delete its future events.
uk: Ви також можете видалити його майбутні події.

en: You can also open its future events.
uk: Ви також можете відкрити його майбутні події.

en: You can edit or delete each appointment
uk: Ви можете редагувати або видаляти кожну Зустріч

en: You can find below the appointments you selected for booking. If you want to book more, click on the button below.
uk: Нижче ви знайдете записи, які ви обрали для бронювання. Якщо ви хочете забронювати більше, натисніть на кнопку нижче.

en: You can import the following columns: First name, Last name, Email, Phone, Gender, Birthday, Note.
uk: Ви можете імпортувати такі стовпці: Ім'я, Прізвище, Електронна пошта, Телефон, Стать, День народження, Примітка.

en: You can use this coupon for next booking:
uk: Ви можете використати цей купон для наступного бронювання:

en: You can use this option to export attendees in CSV file<br/>for the selected event.
uk: Ви можете використовувати цю опцію, щоб експортувати учасників у файлі CSV<br/>для вибраної події.

en: You don't have any appointments
uk: У вас немає жодних записів

en: You don't have any custom fields here yet...
uk: У вас ще немає користувацьких полів...

en: You don't have any events
uk: У вас немає жодних подій

en: You don't have any packages
uk: У вас немає жодних пакетів

en: You have already booked this appointment
uk: Ви вже забронювали цю Зустріч

en: You have already booked this event
uk: Ви вже забронювали цю Подію

en: You have appointments for
uk: У вас призначені Зустрічі

en: You have appointments for this service
uk: У вас є Зустрічі для цієї Послуги

en: You have disabled all available payment methods. The default payment method from the general settings will be used instead.
uk: Ви вимкнули всі доступні методи оплати. Натомість буде використано метод оплати за замовчуванням із загальних налаштувань.

en: You have entered an incorrect email.
uk: Ви ввели неправильну електронну адресу.

en: You have entered an incorrect password.
uk: Ви ввели неправильний пароль.

en: You have reached maximum number of registered domains
uk: Ви досягли максимальної кількості зареєстрованих доменів

en: You have successfully declined this booking request. The status has been updated in the system.
uk: Ви успішно відхилили цей запит на бронювання. Статус було оновлено в системі.

en: You will be redirected to the payment checkout.
uk: Вас буде перенаправлено до оформлення платежу.

en: Your API key
uk: Ваш API ключ

en: Your ID must include at least one letter
uk: Ваш ID повинен містити принаймні одну літеру

en: Your Information
uk: Ваша інформація

en: Your Name
uk: Ваше ім'я

en: Your balance has been recharged.
uk: Ваш баланс поповнено.

en: Your booking has been successfully canceled. If you have any questions or wish to reschedule, please contact admin.
uk: Ваше бронювання було успішно скасовано. Якщо у вас є питання або ви бажаєте змінити дату, зверніться до адміністратора.

en: Your booking has been successfully completed and approved. You're all set and can expect everything to proceed smoothly.
uk: Ваше бронювання успішно завершено та затверджено. Все готово, і ви можете розраховувати на те, що все пройде гладко.

en: Your booking was approved, but there was an issue completing the process. Please reach out to admin to ensure everything is properly recorded.
uk: Ваше бронювання було затверджено, але під час завершення процесу виникла проблема. Зверніться до адміністратора, щоб переконатися, що все правильно зареєстровано.

en: Your booking was successfully processed, but it could not be approved. Please contact admin if you need assistance.
uk: Ваше бронювання було успішно оброблено, але не може бути затверджене. Зверніться до адміністратора, якщо вам потрібна допомога.

en: Your card's expiration date is incomplete
uk: Термін дії вашої картки неповний

en: Your card's expiration year is in the past
uk: Рік дії вашої картки минув

en: Your card's security code is incomplete
uk: Код безпеки вашої картки неповний

en: Your card number is incomplete
uk: Номер вашої картки неповний

en: Your card number is invalid
uk: Номер вашої картки недійсний

en: Your current changes will be lost.
uk: Ваші поточні зміни буде втрачено.

en: Your data will be saved before redirecting to another form.
uk: Ваші дані будуть збережені перед перенаправленням на іншу форму.

en: Your information
uk: Ваша інформація

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: Your password has been changed successfully. Use your new password to log in.
uk: Ваш пароль успішно змінено. Використовуйте новий пароль для входу.

en: Your password has been reset successfully.
uk: Ваш пароль успішно скинуто.

en: Your postal code is incomplete
uk: Ваш поштовий індекс неповний

en: Zoom
uk: Приєднатися до зустрічі в Zoom

en: Zoom Join Link (Participants)
uk: Посилання на підключення до Zoom (Учасники)

en: Zoom Link
uk: Посилання Zoom

en: Zoom Links
uk: Посилання Zoom

en: Zoom Start Link (Host)
uk: Посилання на початок зустрічі Zoom (Ведучий)

en: Zoom User
uk: Користувач Zoom

en: Zoom WP hooks
uk: Хуки Zoom WP

en: Zoom join meeting (participants) link
uk: Посилання для приєднання до зустрічі Zoom (учасники)

en: Zoom link
uk: Посилання Zoom

en: Zoom setup
uk: Налаштування масштабування

en: Zoom start meeting (hosts) link
uk: Почати зустріч Zoom (для організаторів) посилання

en: Zoom user
uk: Користувач Zoom

en: (+ Woo Tax)
uk: (+ Woo податок)

en: (Paying now)
uk: (Оплатити зараз)

en:  (Incl. Tax)
uk:  (вкл. податок)

en: and
uk: та

en: application ID, client ID and client secret
uk: ідентифікатор додатка, ідентифікатор клієнта та секретний ключ клієнта

en: application (client) ID and secret
uk: ідентифікатор програми (клієнта) та секретний код

en: appointment is required to be booked now.
uk: записи на прийом потрібно забронювати зараз.

en: appointment slots left to be booked
uk: доступні віконечка для бронювання

en: appointments are required to be booked now.
uk: записи на прийом потрібно забронювати зараз.

en: at
uk: на

en: at {time}
uk: на {time}

en: book appointments before the deal expires!
uk: У вас є Зустрічі для цієї Послуги

en: day
uk: День

en: days
uk: Дні

en: employee
uk: Майстер

en: employees
uk: Майстри

en: employees.
uk: Майстри.

en: filled
uk: заповнено

en: from
uk: із

en: h
uk: год

en: iCloud App-specific Password
uk: Специфічний пароль додатка iCloud

en: iCloud Email Address
uk: Будь ласка, введіть дійсну адресу електронної пошти

en: iCloud app-specific password
uk: специфічний пароль додатка iCloud

en: iCloud email address
uk: адреса електронної пошти iCloud

en: iCloud email address and iCloud app-specific password
uk: адреса електронної пошти iCloud та специфічний пароль додатка iCloud

en: includes
uk: включає

en: includes:
uk: включає:

en: locations
uk: Локації

en: mandatory notice
uk: Обов'язкове поле:

en: min
uk: хв

en: month
uk: Місяць

en: months
uk: Місяці

en: of
uk: із

en: on
uk: у

en: out of
uk: із

en: people
uk: Помножте суму депозиту на кількість людей в одному бронюванні

en: people waiting
uk: людей чекає

en: person
uk: Персона

en: person waiting
uk: людина чекає

en: placeholder
uk: Заповнювачі пакетів

en: plain
uk: звичайний

en: reCAPTCHA Type
uk: Тип reCAPTCHA

en: reCAPTCHA challenge expired. Please try again.
uk: Термін дії reCAPTCHA закінчився. Спробуйте ще раз.

en: reCAPTCHA configuration is invalid.
uk: Конфігурація reCAPTCHA недійсна.

en: reCAPTCHA could not be loaded.
uk: Не вдалося завантажити reCAPTCHA.

en: reCAPTCHA on Customer Panel
uk: reCAPTCHA на панелі клієнта

en: reCAPTCHA on Employee Panel
uk: reCAPTCHA на панелі співробітника

en: reCAPTCHA setup
uk: Налаштування reCAPTCHA

en: reCAPTCHA validation failed.
uk: Перевірка reCAPTCHA не пройшла.

en: results
uk: результати

en: service
uk: послуга

en: services
uk: послуги

en: settings
uk: налаштування

en: slot left
uk: місце залишилося

en: slots left
uk: місць залишилося

en: slots you selected are busy. We offered you the nearest time slots instead.
uk: Обрані вами слоти зайняті. Ми запропонували вам найближчі доступні слоти.

en: spot left
uk: місце залишилося

en: spots left
uk: місць залишилося

en: text
uk: Текст

en: ticket left
uk: місце залишилося

en: tickets left
uk: місць залишилося

en: to
uk: до

en: try different email
uk: Введіть електронну адресу

en: until
uk: до

en: week
uk: Тиждень

en: weeks
uk: тижні

en: {booked}/{total} Booked
uk: {booked}/{total} Заброньовано

en: {count} Appointment | {count} Appointments
uk: {count} Запис | {count} Записи

en: {count} Assigned
uk: {count} Призначено

en: {count} Attendee | {count} Attendees
uk: {count} Учасник | {count} Учасники

en: {count} Day | {count} Days
uk: {count} День | {count} Дні

en: {count} Employees
uk: {count} Співробітники

en: {count} Extras
uk: {count} Додатково

en: {count} Month | {count} Months
uk: {count} Місяць | {count} Місяці

en: {count} Selected
uk: {count} Обрано

en: {count} Service | {count} Services
uk: {count} Послуга | {count} Послуги

en: {count} Spots
uk: {count} Місця

en: {count} Total
uk: {count} Всього

en: {count} Week | {count} Weeks
uk: {count} тиждень | {count} тижні

en: {count} appointment has been deleted. | {count} appointments have been deleted.
uk: {count} запис видалено. | {count} записи видалено.

en: {count} appointment has not been deleted. | {count} appointments have not been deleted.
uk: {count} запис не було видалено. | {count} записи не було видалено.

en: {count} coupon has been deleted. | {count} coupons have been deleted.
uk: {count} купон видалено. | {count} купони видалено.

en: {count} coupon has not been deleted. | {count} coupons have not been deleted.
uk: {count} купон не було видалено. | {count} купони не було видалено.

en: {count} customer could not be deleted due to future bookings. | {count} customers could not be deleted due to future bookings.
uk: {count} клієнта не вдалося видалити через наявність майбутніх бронювань. | {count} клієнтів не вдалося видалити через наявність майбутніх бронювань.

en: {count} customer deleted. | {count} customers deleted.
uk: {count} клієнта видалено. | {count} клієнтів видалено.

en: {count} customers were not imported due to missing First Name, Last Name, invalid Email, Phone number, or a combination of these reasons.
uk: {count} клієнтів не було імпортовано через відсутність імені, прізвища, неправильну електронну адресу, номер телефону або комбінацію цих причин.

en: {count} customers with the same email address already exist in your customer list. If you choose to overwrite these records, some of their current data will be replaced with new information.
uk: {count} клієнти з тією ж електронною адресою вже існують у вашому списку клієнтів. Якщо ви вирішите перезаписати ці записи, деякі з їхніх поточних даних будуть замінені новою інформацією.

en: {count} day | {count} days
uk: {count} день | {count} днів

en: {count} employee has been deleted. | {count} employees have been deleted.
uk: {count} співробітник був видалений. | {count} співробітники були видалені.

en: {count} employee has not been deleted due to future bookings. | {count} employees have not been deleted due to future bookings.
uk: {count} працівник не був видалений через майбутні бронювання. | {count} працівники не були видалені через майбутні бронювання.

en: {count} event booking has been deleted. | {count} event bookings have been deleted.
uk: {count} бронювання події було видалено. | {count} бронювання подій були видалені.

en: {count} event booking has not been deleted. | {count} event bookings have not been deleted.
uk: {count} бронювання події не було видалено. | {count} бронювання подій не були видалені.

en: {count} event has been deleted. | {count} events have been deleted.
uk: {count} подія була видалена. | {count} події були видалені.

en: {count} event | {count} events
uk: {count} подія | {count} події

en: {count} hour | {count} hours
uk: {count} година | {count} годин

en: {count} item selected | {count} items selected
uk: {count} елемент вибрано | {count} елементів вибрано

en: {count} location has been deleted. | {count} locations have been deleted.
uk: {count} місце було видалено. | {count} місць було видалено.

en: {count} location has not been deleted due to future bookings. | {count} locations have not been deleted due to future bookings.
uk: {count} місцезнаходження не було видалено через майбутні бронювання. | {count} місцезнаходження не було видалено через майбутні бронювання.

en: {count} minute | {count} minutes
uk: {count} хвилина | {count} хвилин

en: {count} month | {count} months
uk: {count} місяць | {count} місяців

en: {count} package booking has been deleted. | {count} package bookings have been deleted.
uk: {count} бронювання пакета було видалено. | {count} бронювань пакетів було видалено.

en: {count} package booking has not been deleted. | {count} package bookings have not been deleted.
uk: {count} бронювання пакета не було видалено. | {count} бронювань пакетів не було видалено.

en: {count} package has been deleted. | {count} packages have been deleted.
uk: {count} пакет було видалено. | {count} пакети було видалено.

en: {count} package has not been deleted due to future bookings. | {count} packages have not been deleted due to future bookings.
uk: {count} пакет не був видалений через майбутні бронювання. | {count} пакети не були видалені через майбутні бронювання.

en: {count} resource has been deleted. | {count} resources have been deleted.
uk: {count} ресурс було видалено. | {count} ресурси було видалено.

en: {count} resource has not been deleted. | {count} resources have not been deleted.
uk: {count} ресурс не було видалено. | {count} ресурси не було видалено.

en: {count} service has been deleted. | {count} services have been deleted.
uk: {count} послугу було видалено. | {count} послуги було видалено.

en: {count} service has not been deleted. | {count} services have not been deleted.
uk: {count} послугу не було видалено. | {count} послуги не було видалено.

en: {count} tax has been deleted. | {count} taxes have been deleted.
uk: {count} податок було видалено. | {count} податки було видалено.

en: {count} tax has not been deleted. | {count} taxes have not been deleted.
uk: {count} податок не було видалено. | {count} податки не було видалено.

en: {count} week | {count} weeks
uk: {count} тиждень | {count} тижні | {count} тижнів

en: {count}x Appointment | {count}x Appointments
uk: {count}x Запис | {count}x Записи | {count}x Записів

en: {successfulImports} out of {totalRows} customers have been imported to your customer list.
uk: {successfulImports} з {totalRows} клієнтів було імпортовано до вашого списку клієнтів.

en: ‘Booking date and time’ will set the limit based on the date when the booking is created, regardless of the event’s date and time.<br>The ‘Event start date and time’ will set it based on the event’s start date and time.
uk: «Дата і час бронювання» встановить обмеження на основі дати створення бронювання, незалежно від дати і часу події.<br>«Дата і час початку події» встановить його на основі дати і часу початку події.
